Paikkausvaahto

toimiiko

Toimiiko renkaan paikkausvaahto käytännössä?
Ajattelin poistaa vararenkaan.

4

6633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siis sehän kyllä paikkaa pienen vuodon, mutta se saa peltivanteen ruostumaan, ja aluvanteen hapettumaan, todellisuudessa surkee vaihtoehto. Ennemminkin kannattaa hommata varapyöräksi joku pikkupyörä, joka sopii autoon, jos autossa on "oikeenkokonen" varapyörä.

    • Toni

      Henkilöautoissa ja muutaman kerran olen laittanut kuorma-autoon.
      Paljon riippuu paikkausaineen merkistä...toiset eivät tunnu ollenkaan toimivan. Kuorma-auton ja traktorin renkaaseen en sitä pistäisi kuin hätätapauksessa.

    • vahingon varalle

      Yksi typerimmistä teoista on jättää vararengas autosta pois. Siinä ei vaahto auta, jos puhjennut rengas rispaantuu korjauskelvottomaksi eli reikä mitataan senttimetreissä (vrt. vanteen hankaama viilto ajettaessa tyhjällä kumilla).

    • riskipeliä tuollainen

      Paikkausvaahto toimii ainoastaan siinä tapauksessa että reikä on tullut suoraan kulutuspintaan ja on erittäin pieni.

      Tuollainen tyypillinen naulan jättämä pyöreä reikä joka tahtoo kumissa muutenkin painua umpeen tulee korjattua paikkausvaahdolla ja rengas täytettyä mutta oikein mihinkään muuhun siitä ei ole.

      Olen vuosien varrella onnistunut pari kertaa oikaisemaan liikaa kadunkulmassa/kaarteessa ja alle 50km/h rajoitusalueelle tarkoituksella laitetut erittäin teräväreunaiset reunakivet iskivät kerrasta renkaan kyljen rikki.

      Tuollaiseen paikkavaahto ei auta mitään samoin kuin ei mihinkään pyöreää neulanreikää suurempaan viiltoonkaan. Vastaavasti nuorena oli parissa ritsassa niin ruosteiset peltivanteet että ilma alkoi pihistä vanteen ja renkaan välistä eikä vaahto sinne tietenkään osu koska keskipakovoima linkoaa sen kulutuspinnan taakse. Samoin käy jos venttiili hajoaa tai vuotaa - vain vararengas auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1135
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      958
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      906
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      78
      694
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      282
      694
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      631
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      586
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe