Auto on vm,95 ja 2litranen. auto alkaa keittää melkein välittömästi ajoonlähdön jälkeen. mistä johtune? Viisaammilta kaivattais neuvoa.
Mikä vikana Xantiassa?
minä vaan
101431
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Termostaatti jumissa.
Vaihtoon, maksaa alle 10 euroa.
Kylmiltään lähdössäkin? Siis että auto on seissyt vaikka esim. vuorokauden.
Kuinka nopeasti tulee se ilmiö?
Sellanen 1.5-2km kaupungissa ja rupee lämmöt olemaan taivaissa..
Moottorin kansitiiviste pitää uusia.
Lämpömittarin anturi viallinen. Lämpömittarissa on myös punainen varoitusvalo joka toimii eri anturista, jos se palaa niin onkin kyse vakavammasta asiasta. Älä vie Heiran Autoon Loimaalle, joutuvat avaamaan moottorin vaihtaakseen anturin, onnistuu näemmä ammattitaidottomalta helpommin kuin ammattilaiselta.
Lähteekö keulan puhaltimet käymään siinä 100 asteen paikkeilla?
Jos ei, kone voi oikeasti olla kylmempikin..
Vika voi olla vaikka siinä anturissakin joka tekee mittarinäytön. Onko kylmänä ihan pohja lukemissa vai näyttääkö jo heti startissa ekaa viivaa?
Oikeasti se systeemi keittää vasta 130 asteen jälkeen...
Toisaalta jos kiehuminen on tapahtunut todennäköisesti kansipahvi on mennyt ja sitä kautta tulevat palokaasut tekee ilmalukon kanteen
ja normaali kierto estyy ja kone keittää jatkossa tosi helposti.
Korjaamot voi tehdä pikatestin tiivisteen palamisesta.
Jos siinä on ilmastointi ja kaksi tuuletinta nokalla,ne on kaksinopeuksiset.
Hitaampi nopeus voi olla rikki,jos toinen tuuletin ei toimi,hitaammalla nopeudella ei toimi se toinenkaan.
Käynnistä kylmä kone ja tarkkaile/ kokeile ylävesiletkun lämpötilaa. Pitäisi ruveta lämmetä vasta termostaatin avauduttua. Tuleeko lämmintä ilmaa kajuutaan, jos ei, niin nesteen vähäisyys voi olla syynä. Syttyykö ylilämmön merkkivalot. Käynnistyykö jäähdyttimen tuulettimet. Ja tarkista heti aluksi kone kylmänä jäähdytysnesteen taso ja lisää tarvittaessa. Nesteen pitää olla samantyyppistä, kuin käytössä olevakin. Ja jos uusit nesteen,sen pitää olla alumiinimoottorile sopivaa!
kanne tiiviste. Kiireesti vaihtoon ennen kuin tulee lisää vikoja. Homma menee 1000 euron pintaan.