minkähänlainen tämmöinen peli on ensiautoksi käyttöustannuksiltaan esim.vakuutusmaksut,ja polttoaineenkulutus. On nimittäin tossa myynissä 200eurolla ja tuntuis olevan kohtalaisessa kunnossa, kytkimestä vaikea sanoa,tuntuu ottavan aika alhaalla, tietääkä kukaan kuinka hankala ja kallis kyseiseen saabiin kytkinremppa on tehdä
velipojan ensiautoksi saab 900 -80
jh
8642
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kytkinremppa ei ole hankala jos tietää kikat, alta tunnin tehty.
Jos yrittää voimalla, menee monta tuntia...
Yleensä varaosien valmistajia monia ja siten osat halpoja.
Ekaksi autoksi ihan nappi, jos nyt sattuu vähän lipsahtamaan, on jäykkää peltiä ympärillä turvana.
Ja tarkenee romantiikan puolestakin.
Bensa kyllä kelpaa... mutta se turvallisuus ja halvat osat kompensoivat.
Mikäpäs siinä, hyvä peli pidemmäksikin aikaa :) Toivottavasti tuo etsimäsi peli on ruisku. Sillä on monet hyvät puolensa, mutta kyllä kaasutin pelilläkin pääsee, jos on kunnossa niin jopa katsastuksen pakokaasutestistäkin läpi.
Kytkimessa voi olla ilmaa. Nestekytkinhän säätyy itse aina kohdilleen ja levyn kulumista ei huomaa ennenkuin se alkaa luistamaan.
Samaa oiretta omassakin ruotsinraudassa; vaihteiden päällemeno ns. kulmikasta, ottaa ehkä keskivälillä jne. Kuinka suuri operaatio kytkimen ilmaus on, vai pitäisikö harkita täydellistä kytkinremonttia (kytkinlevy, paineasetelma & -laakeri, pää- ja työsylinterit jne)?
Täytyy tunnustaa että tietoni ovat teoriatasolla, enkä ole itse tehnyt tuota operaatiota. Kaverini kertoi että polkemalla ilmaaminen ei oikein onnistu. Hommahan tapahtuu samalla tavalla kuin jarrujen ilmaaminen.
Eli sun kannattaa hommata sellainen korkki nestesäiliöön, jolla säiliö voidaan paineistaa. Tietääkseni sellaisia on saatavilla, josta yhdistetään letku auton renkaaseen. Näinollen kun avaat kytkinsylinterin ilmausruuvin, sieltä pitää laskea nestettä/ilmaa niinkauan kunnes tulee vain nestettä. Pitää tietenkin huolehtia, että nestesäiliö ei pääse tyhjäksi. Pullo ja sopiva läpinäkyväletku(sopii tiiviisti ilmausruuviin), ovat hyvä apu siihen ilmausruuvin kanssa touhuamiseen. :)
Itse en ole koskaan onnistunut saamaan kytkintä kokonaan ilmatuksi kuvaamallasi tavalla. Yritetty kyllä on ihan vasitulla systeemillä.
Sillä saa kyllä enimmät ilmat pois, mutta ei kaikkia.
Olen saanut kytkimen pelaamaan kun olen ensin ilmannut kuvaamallasi systeemillä ja sen jälkeen vielä ilmannut niin että kaveri on pumpannut poljinta.
Kaverini just moitti, ettei pumppaamalla saa ilmattua kunnolla. En tosiaankaan tiedä omasta kokemuksesta.
Kytkinpolkimessa oleva tappi, joka pitää pääsylinterin mäntää kiinni polkimessa, kuluttaa sekä männän pään hahloissa olevia reikiä, että polkimessa olevaa reikää niin, että polkimessa saattaa olla paljonkin klappia ennen kuin se alkaa irroittamaan kytkintä.
Myös pääsylinterin sisällä oleva jousi saattaa olla kuoleentunut tai jopa katkennut.
Nämä remontit eivät ole kalliita, mutta pitää olla jonkin verran viitseliäisyyttä että saa kuntoon.
Kannattaa tarkistaa nämä ennen kuin alkaa levyn ja asetelman vaihtoon.
Jos taas kuluu nestettä, saattaa vuoto olla työsylinterissä.
Saabilla uusittiin maalausmenetelmä vuoden -82 tienoilla, joten vuosimallit -82 tai uudemmat eivät ruostu niin helposti kuin vanhemmat. Riippuu tietysti siitäkin miten autoa on pidetty, mutta entinen vm. -80 Saabini oli kyllä melkoinen ruosteläjä. Kannattaisi ehkä etsiä pari vuotta uudempi, tuskin maksaa paljon enempää. Ruiskukone ja ohjaustehostin kasvattavat ajomukavuutta huomattavasti jos autossa sellaiset sattuvat olemaan.