Viinipullon tilaaminen ravintolassa

nautiskelija

Pitääkö sitä viinipullon korkkia haistaa, kun tarjoilija maistattaa viiniä ja näyttää korkkia? Näin olen kuullut ja ihmetyttää, että mille sen pitäisi haista? Minä olen aina vain katsonut, että korkki on ehjä (mitä se ei tietenkään ole pullon avaamisen jälkeen, mutta siis ettei siinä ole esim. halkeamia).

4

4834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Räplääjä

      katso, että korkki on kostea, ja ei haise homeelle.

      • nautiskelija

        ...homettako siinä haistellaankin... Senhän kyllä tuntee jo maustakin. Mutta kiitos tiedosta.


    • Punkkusetä

      Ns. korkkivika (jonka aiheuttaa mikrobikasvuston aikaansaama TCA-yhdiste eli trikloorianisoli) ilmenee sekä haistamalla että maistamalla. Korkkivikaisen viinin sanotaan haisevan ja maistuvan tympeän maakellarimaiselle, mikä ei ole mielestäni huonokaan vertaus.

      Kyllä haistelu ja maistelu kannattaa.

      En käy ravintoloisssa kovinkaan tiheään enkä muista jättäneeni koskaan hyväksymättä ensimmäistä pöytään tuotua viinipulloa. Alkoon olen palauttanut kaksi tai kolme pulloa, eivätkä ne aiheuttaneet minkäänlaisia mutinoita vaan palautukset todettiin asiallisiksi.

      Yhden pahan ravintolamunaukseni muutaman vuoden takaa muistan varmaan aina! Olin perheineni (4 henk.) Tukholman-risteilyllä; vaimoni pakeni 50-vuotispäiväänsä. Tilasin laivan ravintolassa pääruuan seuraksi juhlan kunniaksi vähän häävimpää Bordeaux-punkkua: http://www.1855.com/bordeaux/dom/387/fr/prieure-lichine/ En suhtautunut maisteluun asian vaatimalla vakavuudella ja hyväksyin pullon rutiininomaisesti. Heti kun viini oli kaadettu laseihin ja maistoin toisenkin kerran, oli pakko todeta viini korkkivikaiseksi! Valitettavasti asia ei jäänyt huomaamatta muiltakaan. Vaan myöhäistäpä oli enää valittaa...

    • reino

      Kun viinimestari tuo pullon pöytään ja avaa sen hän nuuhkaisee korkkia ja antaa sen pöydän isännälle, lisäksi hän antaa tilkan viiniä lasiin. Korkkia kuuluu vilkaista että sen on ehjä ja lisäksi että siinä on oikeat leimat, tässä vaiheessa sitä EI vielä nuuhkita. Viinimestarin kaatamaa viinitilkkaa nuuhkaistaan ja maistetaan ja JOS siitä löytyy jotain vikaa nuuhkaistaan korkkia ja tutkitaan tarkemmin. Jos viinistä ei löydy vikaa nyökätään viinimestarille hyväksymisen merkiksi jolloin hän tarjoilee viinin seurueelle. Korkin nuuhkiminen ilman kummempaa syytä heti viinimestarin jälkeen on loukkaus viinimestarin ammattitaitoa kohtaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      297
      2671
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2465
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2205
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1893
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1672
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      137
      1447
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1328
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1140
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1114
    Aihe