Tässä päivänä muutamana, oli uutinen että vippiyhtiö joutuu palauttamaan rahat, kun erään naisen puhelimesta oli tilattu vippi "tuntemattomalle pankkitilille". Miten suomessa voi olla pankissa pankkitili "tuntemattomalla" henkilöllä. Sellaisella tilillä olisi sosiaalinen tilaus. "Harrastustoiminnassa" olisi varsin mukavaa, kun kukaan ei voisi onkia tilin omistajaa selville.
Vastaukset 8
- redeye_
luulenpa että se ei ole "tuntematon tili" vaan että tili, jolle vippi oli otettu ei ollut naisen oma vaan esimerkiksi jonku hänen kaverin, koska vipin voi edelleen ottaa omasta puhelimesta kenen tilille tahansa...
- Spo
Uutisessa tosiaan sanottiin ettei nainen tiennyt kuka oli hänen kännykkäänsä käyttänyt pikavipin ottamiseen. Mutta onhan tuo mahdollisten joukko kuitenkin aika rajallinen? Jos ei siis kännykkää oltu varastettu, eikä tuossa sanottu että olisi.
Ja pankkitilihän on aina jonkun nimellä, joten eikö pankki tuollaisessa tapauksessa ole velvollinen kertomaan kenen tili on? Luulisi omistajan sitä kautta löytyvän helposti.
Outo homma kaiken kaikkiaan.- kokeillla
No pankki voi kertoo tilin omistajan jos poliisi sitä erikseen kysyy, eli kun vippifirma on tehnyt rikosilmoituksen. Heillä taas tosin saattaa olla omat lehmät ojissaan ja maksavat vaan mukisematta tuon vippisumman. Mutta kukapa kieltää kokeilemasta onnistuuko temppu vielä. Kyllähän tilausta olis.
- ymmärsin
että hlö oli maksanut vipin jota ei olisi hänen kuulunut maksaa ja Tekstivippi olisi kieltäytynyt palauttamasta rahoja. Tarina ei kerro sitä, että luultavimmin tämä rikoksentekijä on kyllä jäänyt kiinni tekosistaan. Poliisi pystyy selvittämään pankkitilin omistajan.
Mutta tämä vain siis omalla päällä pähkäiltyä.- edelliseen
Muutenkin tuo uutisointi vippifirmoja koskien on suhteellisen toispuoleista. Kerrotaan asiat, joilla kukkahattutädit saadaan kauhistelemaan nykymaailmaa ja jätetään kertomatta ne mitkä ehkä jotenkin puoltavat kyseisten yritysten olemassaoloa.
- Teukka
edelliseen kirjoitti:
Muutenkin tuo uutisointi vippifirmoja koskien on suhteellisen toispuoleista. Kerrotaan asiat, joilla kukkahattutädit saadaan kauhistelemaan nykymaailmaa ja jätetään kertomatta ne mitkä ehkä jotenkin puoltavat kyseisten yritysten olemassaoloa.
"jätetään kertomatta ne mitkä ehkä jotenkin puoltavat kyseisten yritysten olemassaoloa."
Joita on... none! - vaiheessa
Teukka kirjoitti:
"jätetään kertomatta ne mitkä ehkä jotenkin puoltavat kyseisten yritysten olemassaoloa."
Joita on... none!Teukka, kun elätät yksinhuoltajana lasta ja taloudelliset ongelmasi ovat sinun eikä vanhempiesi, ymmärrät mitä tarkoitan.
- t.p.
vaiheessa kirjoitti:
Teukka, kun elätät yksinhuoltajana lasta ja taloudelliset ongelmasi ovat sinun eikä vanhempiesi, ymmärrät mitä tarkoitan.
Vippikierteeseen joutuminen kertoo yleensä vain surkeasta taloudenpidosta, mistä saa syyttää itseään. Menot pitää sovittaa tuloihin, ja jos tulot tippuvat, niin menojakin täytyy tiputtaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761540
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.99748En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203588- 48546
- 126536
- 37526
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50518Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15500- 25483