Xp jumittaa..

fyrkka

Kone on vanha p600 ja muistia 256 ja eilen ilmeni kumma vika. Hiiri vain lakkaa toimimasta ilman mitään herjaa. Saattaa käynnistyksen jälkeen toimia 1-10 min. Prosessorin kuormitus vaihtelee 2-10% ja muistikaan ei näytä loppuvan. Kokeiltu jo vaihtaa hiiri, mutta ei apua. Tehtiin Xp:n dynaaminen päivitys ja ei apua. Nod eikä Microsoftin antispy löydä mitään. Muisti on noin puolivuotta vanha. Mitä kannattaisi vielä kokeilla? Xp on mallia sp2.

3

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hermostu

      se ei ole vika vaan ominaisuus. Windows-ominaisuus.

    • aloittaisit

      Jos juuri asennettu winkku kaatuilee ihan holtittomasti on vika joko laitteiden yhteensopivuudessa tai sitten itse laitteissa.

      Aja alkuun vaikka memtest86, jos saat jostain pc-check ohjelman voit sillä testata koko laitteiston. Hitaammin pääset alkuun ottamalla koneesta kaiken ylimääräisen ylimääräisen. Jätät vain ne komponentit jotka ovat pakollisia että saat winkun asennettua ja koneen käyntiin.

      Mutta kerroppa vielä lakkaako pelkkä hiiri toimimasta jolloin näppiksen pitäs vielä toimia ja koneen vastata jos sitä käyttää näppiksellä. Vai meneeko koko työpöytä jumiin.

      Noiden vanhojen koneiden kanssa voi tulla eteen helposti ongelmia, elektroniikka ei ole ikuista!

    • Langaton vai langallinen?

      Jos langaton, tarkista paristo. Langallisesta tarkista usb-liitäntä ja ajuri. Anna Windowsin tunnistaa hiiri uudestaan ja asenna uusin ajuri tarvittaessa. Windows ilmoittaa tunnistuksesta ja pyytää tarvittaessa ajuri-cd:tä. Kannattaa kokeilla vaihtaa hiirtä, langallisia optisia hiiriä saa pilkkahintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      56
      2950
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2731
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      38
      2441
    4. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      33
      2359
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1928
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1559
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      105
      1235
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1203
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1060
    Aihe