Voileipäkakkujen

Kuinka monta voileipäkakkua olette tehneet kun vieraita on 30-40 henkilöä (lisänä ainoastaan makeaa)
511182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

MIELESTÄNI KAKSI LIHALEIPÄKAKKUA JA KAKSI KALALEIPÄKAKKUA RIITTÄÄ KOSKA ON MAKEITAKIN TARJOLLA. LEIPOMO MYYMÄLÖIDEN PAKASTIMESTA LÖYTYY
VALMIIKSI LEIKATTUJA LEIPÄLEVYJÄ, JOTKA OVAT AIKA
REILUN KOKOISIA, KANNATTAA KUITENKIN SOITTAA JA VARATA LEIVÄT HYVISSÄ AJOIN.

Äänestä

Huvittaa, kun noissa juhlaoppaissa sanotaan, että jokaista vierasta varten varataan 1 cm voileipäkakkua. Kaikissa juhlissa, joihin olen voileipäkakkuja tehnyt, menekki on ollut paljon huimempi!

Viime sunnuntaina oli pienet juhlat, joihin osallistui 10 henkeä. Suolaisena palana oli ohrerieska munavoi ja voileipäkakkua. Varattuna oli kaksi n. 30 cm pitkää kinkkuvoileipäkakkua, joista toinen meni kokonaan, mutta toista ei kukaan enää jaksanut aloittaa. Eli tuosta voisi laskea: 10 henkeä --> 30 cm voileipäkakkua. (Kakun täytteenä olivat kinkku- ja vihannestahnat ja leipäkerroksia oli kolme).

Äänestä
  • Juhliin...meillä on ollut 50-60 vierasta ja kakkuja on ollut 4 yhteensä. Kakut ovat suuren tarjottimen kokoisia ja illan päättyessä jäljelle jää ehkä vajaa neljännes kakusta. On helpompi varautua suurempaan määrään...mieluummin reilusti kuin että tavara loppuu kesken. Voileipäkakkuja voi tehdä muustakin kuin kaupan ruisvuoka leivästä. Osta paahtoleipää ja lado siitä kerros tarjottimelle. Majoneesi yms. täytekerros väliin ja taas paahtoleipä. Reunoja ei tartte leikata pois...Jatka näin kunnes sulla on 5-7 kerrosta leipää. Kostuta joko suolavedellä ( kalaleipä) tai laihalla lihaliemellä ( lihaleipä ).Laita päälle majoneesikerros ja koristel miten parhaaksi näet. Helppoa, edullista ja herkullista.
    nim. 25 vuotta voileipäkakkuja....

    Äänestä

  • 4 kpl kirjoitti:

    Juhliin...meillä on ollut 50-60 vierasta ja kakkuja on ollut 4 yhteensä. Kakut ovat suuren tarjottimen kokoisia ja illan päättyessä jäljelle jää ehkä vajaa neljännes kakusta. On helpompi varautua suurempaan määrään...mieluummin reilusti kuin että tavara loppuu kesken. Voileipäkakkuja voi tehdä muustakin kuin kaupan ruisvuoka leivästä. Osta paahtoleipää ja lado siitä kerros tarjottimelle. Majoneesi yms. täytekerros väliin ja taas paahtoleipä. Reunoja ei tartte leikata pois...Jatka näin kunnes sulla on 5-7 kerrosta leipää. Kostuta joko suolavedellä ( kalaleipä) tai laihalla lihaliemellä ( lihaleipä ).Laita päälle majoneesikerros ja koristel miten parhaaksi näet. Helppoa, edullista ja herkullista.
    nim. 25 vuotta voileipäkakkuja....

    Voileipäkakkua pitää varata noin 200g /henkilö
    ,olettaen ,että tarjoat myös esim kakkua jälkiruokasi kahvin kera.
    Terveisin Tietäjä

    Äänestä

Jos tarjolla on ensin suolaista ja sen jälkeen makeeaa ja välillä alkoholia ja lopuksi illan myöhäällä uudelleen suolasta on voileipä kakkua varattava ehdottomasti 2 eri lajia sillä jotku ovat allergisia kalalle ja jotku pitävät ainoastaan kinkku tai savuporokakusta. Kakkuja on varattava maximin mukaan tupalmäärä eli n.60 hengelle. Sillä nykyään suolainen tekee paremmin kaupan kuin makea. Jätä makea kakku siten että lasaket vain 15 h syövän makeata koska parempaa ( kalliimpaa) voileipäkakkua on tarjolla. Tietenkin SUURESTI vaikuttaa kuka kakut tekee. Jos kakun ulkonäkä on surkea ( eli kakut on kotikakkuja )riittää että varaat molempia vain 15 hengelle, (niitä syödään vain pakkopullana) Jos kakut valmistetaan PARHAILLE ystäville, niin ei ole aihetta säästellä vaan juhlitaan kun kerrankin ollaan siinä tilassa eikä pihdata. Bye Fazer Amican nykyinen leipuri ( entinen 12 v yksityisyrittäjä )

Äänestä

Kommentoi aloitusta


määrä kirjoitti:

Kuinka monta voileipäkakkua olette tehneet kun vieraita on 30-40 henkilöä (lisänä ainoastaan makeaa)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu