miten tässä käy

Olen opiskelija ja elämä on mennyt alamäkeä jo useamman vuoden. Olen yrittänyt hakea apua masennuksen oireisiin jo kaksi vuotta sitten mutta minua ei ilmeisesti oteta tosissaan. Puoli vuotta sitten talouteni romahti ja tällä hetkellä velkaa on ulosotossa 4000 euroa. Velkaneuvonnasta sanottiin etteivät voi auttaa. Olen opiskelija mutta en saa opinnoista kiinni, en saa mitään aikaiseksi vaikka kaikkeni yritän. Miten suuri tuo velka on muutaman vuoden päästä kun valmistun (toivottavasti)? Mitä tässä voi tehdä? Osaako kukaan neuvoa?
61490
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

jotain apua.
Aivan ensiksi sinun pitäisi saada itsesi kuntoon. Masentuneena ei mikään onnistu. Voisit yrittää mennä johonkin terapiaan. Onko koulussasi terveydenhoitaja yms.

Olisiko mahdollista opintojasi jotenki keventää.
Ota opinto-ohjaajaan yhteyttä. Jos vaikka
osan ajasta voisit olla osa-aika työssä, siitä saisi hiukan tuloja, ja siten saisit helpotettua velkataakkaasi.

Äänestä

vastaus...

eli yksinkertasesti unohda se velka! Se on vain pelkkää tietokonenumeroita ja paperia. Ei sellasen takia kannata stressiä ottaa. Summakin on aika pieni ja ihan helposti normaalityöläisen hoidettavissa parissa vuodessa. Eli siis opiskele opinnot rennon rauhallisesti loppuun. Tämän jälkeen toivottavasti työelämä kutsuu ja tällöin sitten otat voutiin yhteyttä ja sovitte maksusuunnitelman. Ei sieltä mitään igoria ja hassania tule rahoja karhuamaan. Pelkkää paperia postilaatikkoon. Heität moiset roskiin opiskeluaikana opiskeluja häiritsemästä ja sitten kun aika koittaa, hoidat velat pois (:

Äänestä
  • sitä ne siellä velkaneuvonnassakin sanoivat, mutta pelkään että parin vuoden aikana velka kasvaa niin suureksi, että maksan sitä lopun elämääni ja luottotiedottamana vaeltelen etsimässä vuokra-asuntoa. Kyllä mä tiedän että maailmassa isompiakin murheita on kun raha. Kiitos kun vastasitte

    Äänestä

  • varpu kirjoitti:

    sitä ne siellä velkaneuvonnassakin sanoivat, mutta pelkään että parin vuoden aikana velka kasvaa niin suureksi, että maksan sitä lopun elämääni ja luottotiedottamana vaeltelen etsimässä vuokra-asuntoa. Kyllä mä tiedän että maailmassa isompiakin murheita on kun raha. Kiitos kun vastasitte

    Älä kuule huoli. Asioilla, varsinkin raha sellaisilla, on tapana järjestyä.

    Muutamassa vuodessa velkasi kasvaa toki korkoa. Se on totuus, joka sinun on hyväksyttävä. Velan luonteesta riippuu paljonko korkoa tulee. Jos velka on useisiin eri kohteisiin, kaikki kasvavat omaa korkoaan.

    Mutta nyt on kuitenkin sinun kannaltasi niin onnellisesti, että velkasi on pieni. On olemassa lainaa ulosotossa oleville ihmisille myöntävä firma (tai firmoja), jotka heihin yhteyttä ottaessa tutkivat onko sinulla realistinen mahdollisuus maksaa velkasi pois. Jos kyllä, saat lainan, jolla maksetaan velka ulosottoon ja tämän jälkeen maksat lainan myöntäneelle yhtiölle kohtuullista lyhennystä. Kuten normaalin lainan tapauksessa. Hyvänä puolena on nimenomaan se, että ei kasva enää korkoa korolle ja luottotiedot lähtevät puhdistumaan.

    Älä siis itke kaatunutta maitoa vaan huolehdi terveytesi ensin kuntoon ja sitten reippain mielin eteenpäin. Ei tämä maailma, eikä elämäsikään kaadu muutamaan tonniin. Toivottavasti voit uskoa sen.

    Tseppiä!

    Äänestä

Ihmisiä hekin ovat, työstään huolimatta. Tärkeintä olisi nyt se, ettei tuo ulosottovelka kasvaisi kohtuuttomiin korkojen takia sinä aikana, kun et pysty sitä lyhentämään.

Miten niin masennustasi ei oteta todesta? Monestiko olet käynyt ammattiauttajan vastaanotolla. Ihmisiä hekin ovat, he eivät kykene katsomaan päääsi sisälle eivätkä lukemaan ajatuksia. Kaikki masentuneet eivät näytä eivätkä kuullosta masentuneilta vastaanotolla, eivätkä anna tätä vaikutelmaa ainakaan ensimmäisten käyntiensä aikana. Tarkemmat tutkimukset, mukaanlukien vaikkapa psykologiset testit, saattavat paljastaa objektiivisesti näkymättömän muttei subjektiivisesti tuntumattoman masennuksen tai muun häiriön.

Työttömyys ja sairaus ovat asioita, joihin vedoten velallinen voi anoa lykkäystä velanmaksuun ja vapautusta koroista.

Äänestä
  • Ei se velka parissa vuodessa nyt niin isoksi kasva,etteikö siitä selviä.Älä murehdi tulevia,vaan keskity lähinnä itseesi,että voit opiskella ja sitten valmistua ja päästä töihin jne.Aina asiat järjestyy,tavalla tai toisella,luota siihen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


varpu kirjoitti:

Olen opiskelija ja elämä on mennyt alamäkeä jo useamman vuoden. Olen yrittänyt hakea apua masennuksen oireisiin jo kaksi vuotta sitten mutta minua ei ilmeisesti oteta tosissaan. Puoli vuotta sitten talouteni romahti ja tällä hetkellä velkaa on ulosotossa 4000 euroa. Velkaneuvonnasta sanottiin etteivät voi auttaa. Olen opiskelija mutta en saa opinnoista kiinni, en saa mitään aikaiseksi vaikka kaikkeni yritän. Miten suuri tuo velka on muutaman vuoden päästä kun valmistun (toivottavasti)? Mitä tässä voi tehdä? Osaako kukaan neuvoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu