Miten pääsisin eroon ns. elohiirestä (faskikulaatiosta) silmäluomessa? Luomi värisee/nykii häiritsevästi melkein koko ajan, mikä ärsyttää ja hermostuttaa. Tätä on jatkunut jo melko pitkään. Joskus tuntuu muutaman minuutin, kuin nykinä olisi ohi, mutta sitten se taas jatkuu.
Lääkärille en haluaisi elohiiren takia mennä, koska kyseessä on kuitenkin kohtalaisen pieni asia.
Olen yrittänyt hieroa silmänseutua, mutta se ei ole auttanut. Silmälasit ja aurinkolasit vahvuuksilla ovat kunnossa enkä joudu siristelemään.
Elohiiri ongelmana
4
3322
Vastaukset
- Maalaishiireltä
Sisareni meni apteekkiin esittelemään elohiirensä.Siellä oli suositeltu B-vitamiinia, se auttoi. Myös minulta hiirulaiset on kadonneet suupielestä ja silmäluomesta B-vitamiinilla.
Pillereiden nimiä en muista, taitaa niissä jotain eroja olla. Apteekissa osaavat neuvoa tarkemmin.- Kuolema elohiirelle
Kokeilen B-vitamiinia jos vaikka auttaisi!
- jannetta
Minulla vaivasi elohiiri yli kymmenen vuotta, eikä siihen auttanut kuin botox-hoito ja sitten myöhemmin Jannettaleikkaus, joka poisti sen kokonaan.
- Väkse
Minulla oli myös silmäkulmassa elohiiri yli puoli vuotta, kerran se katosi pariksi viikoksi, mutta erään sohvalla nukutun yön jälkeen se palasi. Magnesiumtabletteja ryhdyin syömään ja silloin elohiiri alkoi helpottaa, mutta tuntui että elohiiri alkoi helpottaa jo vähän ennen tablettien syömistä.
Nyt se on kuitenkin pysynyt poissa ja epäilen että elohiiri liittyi niskan jäykkyyteen mitä minulla on ollut jo jonkun aikaa.
Sain nimittäin kerran ohimoonkin elohiiren päiväksi kun oikein kunnolla venyttelin ensin niskaa, siitä ei mennyt kuin puoli tuntia niin vaiva alkoi, mutta kesti onneksi vaan sen päivän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316822Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235414- 1152560
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152036Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361755Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111986- 59948
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto30861Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43856