Kannattaako Audi A4 1.6 (1995-96, 100-200 tkm) hakea Saksasta vai ostaa Suomesta? Suomessa auto näyttää maksavan halvimmillaan alle 12 000 euroa, mutta Saksassa jopa alle 6 000 euroa?
Suomesta vai Saksasta?
Audi A4
102297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos oletetaan että suomesta tommosen saa 12000e ja saksasta 6000e , niin tullin laskuri antaa veroksi n. 4250e ja jos tuontikustannuksia ym menee noin 1000e niin saksan hinta olisi 11250e
Sitä miten paljon tuo arvaus heittää voi joku asiaa enempi tunteva korjailla. Mutta saksasta jos tuot niin saat (melko)varmasti vähemmän ajetun ja paremmilla varusteilla.
Suurin osa myyntihinnoista pyörii 15000 euron tietämillä, jotkut pyytää jopa reilut 16000. En muista saksan hintoja, mutta veikkaan että hyötyä tulee reilusti enemmän kuin 750e.
Mutta miksi ei ottaa saman tien 1.8-20 koneella? Kulutus ei poikkea merkittävästi ja on varmasti miellyttävämpi ajettava, eikä taida olla edes paljoa kalliimpi. Haluttavuuskin on parempi, jos sen meinaa vaihtaa joskus...
Kylläpä alkaa alkuaikojen A4:n hinnat pyörimään 12-14 tuhannen euron kieppeillä. Ja jos kyseessä on 1.6 litrainen yli 150 tkm ajettu yksilö niin 12t euroa alkaa olemaan yleinen hintapyyntö.
Vielä kesällä hinnat pyörivät mainitsemissasi 15-16t euron paikkeilla, mutta liekö tämän verojupakan ansiota se että syksyllä hinnoista hävisi ilmaa tuo 2-3t euroa.
Itse olen vaihtamassa 80:stä A4:een, ja siten olen seuraillut keväästä saakka A4:sen hintoja lähinnä Keltaisen Pörssin ilmoituksista.
Autoliikkeiden hintalapuissa hintojen alennus ei tunnu näkyvän vaan ne tuntuvat vain itsepintaisesti pitävän kiinni vanhoista hinnoistaan, mutta luulen että jos kävelet kauppaan ja tarjoat -95 1.6 A4:sesta käteisellä tuon 12t euroa niin kaupat tuli, vaikkapahan hinta lapussa todennäköisesti lukee -15t euroa.
Mistä vuosimallista lähtien A4:ssa on _kauko_keskuslukko? Eipä löytynyt tietoa Tekniikan Maailmoista, mutta ilmeisesti 1995-vuosimallissa ei kaukolukitusta vielä ollut?
Ainakin omasta 1.8T vm. -95 löytyy keskuslukitus...
Tarkoitin kaukokeskuslukitus...
Jos auton meinaat Saksasta hakea niin mielestäni 1.8 (tai 1.8T) olisi järkevämpi vaihtoehto. Hinta tuskin on paljon korkeampi ja varmasti 1.6 alkaa aika pian tuntumaan alitehoiselta A4:ssa.
Oli oma valintani. Katselin kovasti saksalaisiakin vaihtoehtoja mutta päädyin kotimaiseen. Mielestäni hintaero jäi liian vähäiseksi ottaa riskiä, eivätkä nuo sakemannit mallitkaan keskimäärin mitään huíppuvarusteltuja olleet. En tosin ottaisi noin pienellä koneella kummastakaan maasta.
Siihen en ota kantaa mistä kannattaa hankkia. Molemmissa vaihtoehdoissa on omat hyvät ja huonot puolensa.
Moottoriksi ei kannata valita 1.6l missään nimessä! Se on auttamattomasti liian laiska/tehoton noin painavaan autoon. Ei riitä edes normaaliin ajoon. 1.6l vie sekä kaupunki että maantieajossa enemmän bensaa kuin 1.8l.
Tämä johtuu siitä että, pienellä koneella joudut koko ajan polkemaan kaasua lähes pohjaan ja käyttämään isoja kierroksia koska vääntöä ei ole. Bensaa palaa ja auto ei silti kiihdy. 1.8l on minimi mitä kannattaa edes harkita.
Bensankulutus/teho suuhteeltaan 1.8t järkevin vaihtoehto. Taitavalla ajolla kulutus pysyy kaupungissakin pienenä johtuen hyvästä väännöstä. Kone jaksaa vetää jo ihan alakierroksilla.
Tarpeen tullen tehoa sitten löytyykin ihan mukavasti koviinkin kiihdytyksiin.
Jos kerran oot niinki nuuka, et 1.6 meinaat ostaa ni tiedoks vaan että hae ihmees 2.0 taunus!! Eikä tarvi miettiä kummasta hakee!! Ei pers aukisen tarvi välttämättä audia saada, vaik mulla onki semmonen!!!!!