Alalla työskentelevät: koulutusta vailla!!

Tuija

Haluaisin "isona" pihasuunnittelijaksi, mutta minkälainen koulutus olisi edessä?Puutarhakoulu tietenkin mutta minne sitten?Kuinka kauan koko koulutus kaikkineen kouluineen suunnilleen kestää?Onko alalla töitä hyvin?

4

1217

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräs suunnittelija

      Aloita vaikka opiskelemalla puutarhuriksi (120 opintoviikkoa) ja sen jälkeen suunnitteluhortonomiksi esim. Lepaalla.
      Melko pitkä opiskeluaika.
      Aika epeli saat olla, jos rehellisesti, verot yms. maksamalla, elätät itsesi pelkällä suunnittelutyöllä. Yleensä "joutuu" tekemään muutakin esim. hoitoleikkauksia jne.
      Työ EI ole kevyttä ja helppoa sisätyötä.
      Vaatii paljon tietoa ja ulkoaosaamista...

    • edelliseen

      vastaajaan...Eli paskasta, raskasta, huonot palkat ja talvella ei töitä :D Ja tässä sitä ollaan. Ala joka vaatii oikeasti tietotaitoa.

      Voit myös lintsata ja mennä lukion kautta yliopistoon ja valmistua sitten maisema-arkkitehdiksi, hekin tekevät pihasuunitelmia mutta isommissa piireissä eli lähinnä kaupungeille ja taloyhtiöille...Maisema-arkkitehtien tieto käytännön puolelta on surkeaa, arvostus "alalla" nollan pinnassa mutta siistiä sisätyötä. Ei tarvi kun papereita pyöritellä ja liksa juoksee...Tämän voi päätellä ihan työn jäljestä.

    • suunnitteluhortonomi

      Kannattaa tosiaan opiskella ensin puutarhuriksi tai ainakin hankkia vankka käytännön kokemus hoidosta ja rakentamisesta, ja sitten hakeutua suunnitteluhortonomikoulutukseen.Näin syntyvät parhaat suunnittelijat. Toki puutarhuripohjallakin voi suunnitella pikkupihoille kasveja, mutta useimmiten koulutus ei riitä sitten rakenne- ym. suunnitteluun.

      Jos hyvin korttisi pelaat, suunnittelet talvisin ja toteutat kesällä. Totuus useimmiten lienee kuitenkin se, että kesät rakennat päivisin ja yöt suunnittelet, ja talvet sitten nuokut talviunta...mutta eikös se sovi suomalaiselle luonteelle ihan hyvin!

    • tieto-taito

      Ammattitaitoisesti voit myös suunnitella puutarhurin opeilla ja sommittelun alkeilla.
      Hortonomipyhätöstä Hämeestä ei valmistu kuin sommittelijoita, joilla ei ole edes rakenteellista suunnittelutaitoa. Kauniita kuvia tekevät, mutta se ei suuremmille tilaajille riitä!

      Joten suosittelen lämpimästi alan ammattiopistoa ja avoimessa yliopistossa tai Lahden ammattikorkeakoulussa tietojen sparraamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16685
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5370
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2545
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2010
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1742
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      975
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      941
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      849
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      843
    Aihe