kun palestiinalainen räjäyttää itsensä, tappaa viattomia naisia ja lapsia.se on terrori-isku.kun juutalainen ampuu raketeilla,tappaa viattomia naisia ja lapsia.se on sotilas operaatio.
kumpi oikein
9
299
Vastaukset
- asuin aluetta
Saako venäjä rakentaa tampereelle?
kaikki tappaminen on väärin- Paavo
Itse asiassa ja todennäköisesti Venäjä rakentaa Tampereelle! Varmaksi en tiedä...
- tänne kuuluu
Paavo kirjoitti:
Itse asiassa ja todennäköisesti Venäjä rakentaa Tampereelle! Varmaksi en tiedä...
mitä Venäjä rakentaa(?) Tampereelle?
- aiheena
on juutalaisuus, ei terrorismi.
MUTTA
jos et TOSIAANKAAN tiedä eroa, niin minäpä sen sulle kerron.
Ensinnäkin en ymmärrä vastakkaisasetteluasi : palestiinalainen juutalainen, sillä näiden *sotilasoperaatioden* tekijöiden joukossa on myös paljon ei-juutalaisia (muslimeja, kristittyjä, druuzeja),
Ja itse ero on siinä, että kun Israelin armeijan täytyy neutralisoida (valitettavasti) joku arkkiterroristi, jonka kädet ovat täynnä viattomien verta, tämä yleensä on aina piiloilee paikassa, jossa on runsaasti siivileitä, varsinkin naisia ja lapsia. Ja tämä sen vuoksi, että tulee parempia kuvia medialle ja SULLE.
Mutta kun palestiinalaisteroristi etsii sopivaa räjähtämispaikkaa, hän kuljeskelee ihmisten seassa ja hakeutuu sellaiseen paikkaan, jossa on mahdollisemman paljon väkeä (ravintola, baari, bussi, bussipysäkki, ostoskeskus), huutaa "allahu akbar", painaa laukaisinta ja lentää suoraan paratiisiin.
Pelkistetysti ero on siinä, että sotilasoperaatiossa viattomia ihmisiä ei ole tarkoitus tappaa, mutta heitä valitettavasti saa surmansa. Terrori-iskun tavoite sen sijaan on tappaa mahdollisemman paljon ihmisiä.
Joko nyt ymmärsit, mikä on ero vai selitänkö uudestaan? - Saddu ;-)
...kulloisessakin yhteiskunnassa sanellee toimonnan vakuutuksen,suhteessa yhteisönsä opetuksen toiminnallisuuteen,kö ?!?
lol
;-)
p.s. se ikiaikainen suhteellisuus,nääs !!! - tämä,,
KENEN MAA
Vapaasti levitettävissä oleva lyhyt katsaus historiallisiin tosiasioihin Lähi-idässä.
Israel on legitiimi (laillisesti oikeutettu) valtio, jonka kansalla on historialliset ja eettiset oikeudet omaan maahansa.
Perustelut:
1. Israelin valtio on yli 3000 vuotta vanha historiallinen tosiasia, kun taas Israelin maan alueella ei ole koskaan sijainnut itsenäistä palestiinalaisarabivaltiota. Kukoistavimmillaan Israelin valtio oli kuninkaiden Daavid ja Salomo aikakaudella 1000-luvulla ennen Kristusta.
Rooma hävitti Jerusalemin ja Israelin maan v.70 jälkeen Kristuksen. Israelin kansa hajotettiin muihin maihin. Pieni määrä juutalaisia on kuitenkin kautta aikojen asunut historiallisen kotimaansa alueella. Roomalaiset antoivat maalle Israelin arkkivihollisten filistealaisten mukaan nimen Palestiina ja Jerusalemille nimen Aelia Capitolina.
Israelin kansan hajaannuksen aikana sen maa on ollut erinimisten valloittajien hallussa. Sitä pitivät vuorollaan vallassaan roomalaiset, bysanttilaiset, arabit, ristiretkeläiset, mamelukit, turkkilaiset ottomaanit 400 vuotta vv 1516 – 1917, ja maailmansodan jälkeen brittiläinen mandaattihallinto Israelin valtion uudelleen perustamiseen asti v. 1948. Milloinkaan alueella ei ollut itsenäistä palestiinalaisvaltiota.
Maailmansotien välillä ja jälkeen Englannin ja Ranskan mandaattialueille perustettiin juutalaisvaltion lisäksi neljä arabivaltiota: Irak, Transjordania, Syyria ja Libanon, joten Lähi-idän arabit eivät jääneet maiden jaossa mitenkään vähemmälle.
2. Jerusalem ei ole koskaan ollut minkään muun kansakunnan pääkaupunki kuin Israelin, ja se tuli Israelin pääkaupungiksi jo 3000 vuotta sitten kuningas Daavidin aikana.
3. Kolme laillista ja kansainvälistä organisaatiota on 1900-luvulla luvannut Israelille sen maan: Brittiläinen mandaattihallinto v.1917 Balfourin julistuksella, Kansainliitto v.1922 ja YK v. 1947. Tosin alue on joka kerta pirstottu pienemmäksi ja näin rikottu juutalaisille alun perin annettuja lupauksia. V. 1922 jaettiin Israelille aiemmin luvatusta alueesta 77% palestiinalaisarabeille ja beduiineille. Maan nykyinen nimi on Jordania. Israelille jäi vain 23% alueesta.
YK ehdotti v.1947 Israelille jätetyn 23% edelleen jakamista arabeille ja juutalaisille. Israel ilmoitti hyväksyvänsä jaon, mutta arabiosapuoli ilmoitti, että he eivät jakoa hyväksy, vaan haluavat ottaa omakseen koko alueen. Heti Israelin julistauduttua itsenäiseksi v.1948 arabit aloittivat hyökkäyssodan Israelia vastaan, mutta hävisivät sen miesylivoimastaan huolimatta.
4. Israel on ostanut maansa kahteen kertaan selvällä rahalla. Juutalainen Rotschildin pankkiirisuku antoi ennen I maailmansotaa suuren lainan Turkin sulttaanille, jonka hallussa maa tuolloin oli. Lainan vakuutena oli maa-alue juutalaisille heidän muinaisesta kotimaastaan. Lainaa ei koskaan maksettu takaisin.
Toisen kerran Israel osti maansa yksittäisinä maapalstoina v. 1901 perustetun Juutalaisen Kansallisrahaston varoilla yksityisiltä maanomistajilta, joista monet asuivat Lähi-idän suurissa kaupungeissa kuten Beirutissa.
5. Israel on ostanut maansa verellään itsenäisyyssodassa, jonka naapurivaltiot julistivat ja aloittivat, ja sen jälkeen useissa puolustussodissa.
6. Israel on raivannut viljelylle ja asutukselle autioituneen ja rämettyneen maan. Maassa, jossa juutalaisten paluumuuton alkaessa oli vain n. 600.000 asukasta, on nyt yli 7-miljoonainen kansa, kukoistavia asutuksia, viljelyksiä ja kalalammikoita.
Suuri osa Israelin maassa asuneista arabeista on muuttanut alueelle juutalaisten uudisraivaajien jäljessä, koska maa on juutalaisten maahanmuuttajien toimesta alkanut kukoistaa ja tarjonnut näin ympäröiviä alueita paremman elintason. Arabien suuri maahanmuutto juutalaisten jälkeen on dokumentoitu YK:n asiakirjoissa, ja se mainitaan myös USA:n presidentti Rooseveltin ja Englannin pääministeri Churchillin välisessä kirjeenvaihdossa.
7. Arabeilla on 21 valtiota pääkaupunkeineen, luonnonrikkauksia ja öljyä. Juutalaisilla on vain yksi valtio, jonka pinta-ala on n. 1% arabien alueista.
8. Israel tarjosi arabinaapureilleen rauhaa, mutta naapurit aloittivat hyökkäyssodan Israelia vastaan v. 1948. Tämän arabien aloittaman sodan seurauksena syntyi arabipakolaisongelma, n. 650.000 arabia pakeni sodan jaloista Israelin alueelta. Näitä pakolaisia on pidetty pakolaisleireissä sen sijaan, että heidät olisi asutettu arabimaihin veljiensä joukkoon. Israel asutti saman määrän arabimaista tulleita pakolaisia omaan maahansa. Näin ollen maiden välillä on tapahtunut tasasuuruinen väestönvaihto. Samanlaisia väestönvaihtoja on tapahtunut muuallakin: Turkki-Bulgaria, Turkki-Kreikka, Intia-Pakistan. Missään muissa tapauksissa ei ole vaadittu yksipuolista paluuoikeutta.
Näin ollen usein toisteltu väite, että Israel olisi ryöstänyt arabeilta heidän maansa, on täysin vailla historiallista ja eettistä todellisuuspohjaa.- LUKEKAA
Tämä on todella hyvä
- Minni-Matleena
vaikka sitä nimitettäisiin millä nimellä!
- Pisteen jälkeen...
...seuraavan lauseeen ensimmäinen sana alkaa isolla kirjaimella.
Jos sitten joskus peruskoulun jälkeen haet lukioon, on sinun ainakin silloin opittava tuo. Muuten ei ainekirjoituksesta millään saa hyväksyttyä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1389808
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485383Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p393982Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1313595Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352654Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591572Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981567Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?731418Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376