miten päästä eroon edunvalvonnasta?

^naksu86^

eli miten saan vapautettua itseni edunvalvonnasta
Saan kuukaudessa kuntoutus rahaa 330Euroa jotka menevät edunvalvojalle ja tämä käyttää ne laskujen maksuun joten en saa käyttörahaa ollenkaan..nyt haluaisin pois tästä valvonnasta
koska en saa käyttörahaa..miten onnistuu asiallisia vastauksia KIITOS!!!!!!!!!!!!!:)

14

6771

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tepi

      ...siihen tahoon joka on valvonnan määrännyt eli vaikkapa kaupunkisi tai kuntasi peruspalvelujohtajaan/sosiaalijohtajaan.

      • edunvalvonnan

        lakkauttamiseksi on tehtävä käräjäoikeuteen. Sinun on pystyttävä näyttämään toteen, että terveydentilasi tms. on sellainen, että pystyt huolehtimaan itse taloudellisista asioistasi. Pelkkä käyttörahan vähyys ei vakuuta käräjäoikeutta, jos tulosi todella ovat niin alhaiset, että rahaa ei laskujen maksamisen jälkeen riitä muuhun. Edunvalvojan tehtävänähän on nimenomaan hoitaa taloudellisia asioistasi. Jättäisitkö itse mieluummin laskut maksamatta ja sitä myöten ulosottoon?


    • Just niin

      Sinulle on määrätty edunvalvoja varmasti hyvästä syystä ja edunvalvojasta eroon pääsemiseen on oltava muita syitä kuin käyttörahan tarve.

      Sinun on maksettava kaikki samat laskut ja maksut kuin edunvalvojankin, ei sinulle jää sen enempää käyttörahaa vaikka pääsisit eroon edunvalvojasta.

      On oma etusi antaa edunvalvojan tehdä työnsä, ilman hyvää syytä ei kannata yrittää päästä eroon edunvalojasta.

      • edunvalvija määrätty

        Ei edunvalvojaa voi määrätä ylettömän rahan tuhlaamisen tai velkaantumisen takia ainakaan.Minulla 38000 euroa ulosotossa ja kyllä silti hoidan omat rahaasiat????


      • Just niin
        edunvalvija määrätty kirjoitti:

        Ei edunvalvojaa voi määrätä ylettömän rahan tuhlaamisen tai velkaantumisen takia ainakaan.Minulla 38000 euroa ulosotossa ja kyllä silti hoidan omat rahaasiat????

        Aivan, edunvalvojan määräämiselle on varmasti hyvä syy ja sen syyn kumoamiseen ei varmasti riitä käyttörahan tarve. Ja rahaa ei ole yhtään sen enempää vaikka edunvalvojasta eroon pääsisikin, laskut ja maksut on maksettava joka tapauksessa ja tuskin tuosta summasta laskujen maksun jälkeen mitään käyttörahaksi jää.

        Jos edunvalvonnassa on oikeasti valitettavaa niin tietenkin siihen on puututtava, mutta..

        Kukahan on muuten määrätty edunvalvojaksi? Lähiomainen vai kunnan edunvalvoja? Kuka sitä on hakenut ja kuka sen on määrännyt? Miksi? Mitä kaikkea edunvalvojan tehtäväksi on määrätty?

        Tämä on väärä palsta, tämä asia ei koske kuluttajansuojaa, mutta..


      • Anonyymi
        edunvalvija määrätty kirjoitti:

        Ei edunvalvojaa voi määrätä ylettömän rahan tuhlaamisen tai velkaantumisen takia ainakaan.Minulla 38000 euroa ulosotossa ja kyllä silti hoidan omat rahaasiat????

        Taas vanha kirjoitus nostettu ylös, mutta asia ei ole muuttunut yhtään vuodesta 2006 vuoteen 2022 ja sama laki on ollut jo 1990 luvulla!

        Laissa on lukenut jo vuosikymmeniä perusteet miten edunvalvonta haetaan, kuka sen myöntää ja kelle se pitää hakea!

        Edunvalvonta on asia jonka peruste on ihmisen korkea ikä, sairaus tai vamma joka vaikuttaa omaan taloudelliseen päätöksentekoon ja kykyyn, juoppous, ja yleisesti holtittomaksi mennyt rahankäyttö. En muista oliko laissa myös peruste väärinkäytetyksi joutumisen uhasta, jos tuota ei ole, niin soisin sen tulevan siihen.

        Monikaan ei varmaan edes ymmärrä kuinka paljon ihmisiä joille edunvalvonnasta on hyötyä ja joille olisi hyötyä kun asioissa olisi turvallista apua tai edes luotettu tutori jonka kanssa voisi käydä läpi elämässä pärjäämistä!

        Aloittajan kirjoituksessa on maininta päämiehelle jätettävästä kuukausittaisista käyttörahasta. Päämiehelle on annettava tietty määrä käteistä tämän hankintoihin. Siitä on laissa. Päämies tekee vuosittain raportin edunvalvottavan tuloista ja miten talous on sujunut.

        Edellä oli maininta miksi joku joutuu edunvalvontaan ja siitä voi johtaa miten siitä pääsee eroon! Kyllähän käräjäoikeus voi sen pyörtääkin mutta onhan se hyväkin että heikolla ihmisellä on suojaverkko yllä eikä sitä vastaan kannata alkaa aina taistelemaan. Jos Suomessa on puoli miljoonaa velkaongelmaista niin on myös kymmeniätuhansia edunvalvonnan ulkopuolella olevaa joiden edunvalvontaan asettamista ei ole tehty ajoissa eikä edunvalvontaa enää kannata alkaa hakemaan koska asiat ei enää oikene sen keinoilla!


      • Anonyymi
        edunvalvija määrätty kirjoitti:

        Ei edunvalvojaa voi määrätä ylettömän rahan tuhlaamisen tai velkaantumisen takia ainakaan.Minulla 38000 euroa ulosotossa ja kyllä silti hoidan omat rahaasiat????

        Yksi laissa mainittu peruste on kyvyttömyys selvitä raha-asioista omatoimisesti. Eikä 38000€ ulosotossa ole mikään erikoinen maksimisumma. Tiedän 200000k tuottamuksellisen teon josta ei kaiketi velkajärjestelyn jälkeen tullut mitään seuraamusta.

        ”Itsehoidat asiat”. No, miten sen ottaa! Jos joudut tilittämään tuloja ulosottoon, niin ei se kovin itsenäistä enää ole. 2022 on kulunut kirjoituksesta ulosottolain mukainen 15v. Onnea jos sait velkasi maksettua. 15v olisi kuitannut ne kuitenkin. 400€ kk 10v varmaan riitti!


    • miekkonenvaaaaaa

      edunvalvojat on ihan syvältä...pääsen siitä koohta eroon....

    • Anonyymi

      En tykkää yhtään että raha asioitani valvotaan ja ylimäärästä rahaakin jää kuukausittain mutten saa sitä käyttööni.. veronpalautuksetkin menee ties minne taas.. Määräaikainen sopimukseni loppuu tämän vuoden lopussa ja aion sanoa tälle adios (Minulle ei määrätty valvojaa vaan hain sitä itse mittavien sairaalalaskujen takia).

      En ole koko 2 vuoden aikana saanut tehtyä mitään pysyvää hankintaa.. Ei tää vaan voi jatkua näin..

    • Anonyymi

      Mul on kans edunvalvoja haluan siitä eroo mä saan rahaa vaa 70e viikko käyttö rahaa se ei riitä ku on lapsia ja kissa ja koira

      • Anonyymi

        70€ viikolle on hyvä määrä.


    • Anonyymi

      Eihän se edunvalvojan vika ole, jos raha ei riitä. Sen takia se on, että rahaa säännöstellään niin, että kaikkeen riittää

    • Anonyymi

      Jos on edunvalvoja, niin se takaa sen ettei ole käyttörahaa. Kaikki edunvalvojan tekemät päätökset maksavat rahaa ja maksumies on edunvalvottava. Edunvalvoja on etäinen virkamies, joka ei välttämättä edes koskaan ole tavannutkaan edunvalvottavaansa. Burokraattinen, täysin läpimätä systeemi. Maalaisjärki ei tuossa systeemissä todellakaan toimi. Tiedän asian hyvin, koska olen veljeni edunvalvoja ja jossain asioissa joudun käyttämään edunvalvojan sijaista joka on virkamies.

    • Anonyymi

      Ei muuta kuin kokeilemaan oloa ilman tukea! Lyön vetoaa hevosen hinnasta että edunvalvonnan päättymisen jälkeen ko palvelun ihminen on kusessa ja yksikään pakollinen maksu ei suju säännöllisesti ilman ongelmia.

      Edunvalvonnalle on tässäkin ketjussa aiemmin mainitut perusteet. Kyllä edunvalvonta voidaan perustellusti purkaa jos syy miksi se on asetettu on määräaikainen tai tilapäinen. Mä luulen että tämän ketjun alkajan kohdalla on syy joka ei purkaudu aivan hetkessä. Onneksi on myös tyytyväisiä asiakkaita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4337
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      110
      4164
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      37
      4077
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      65
      3917
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3364
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3248
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3221
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1582
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1521
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1120
    Aihe