Kertokaas nyt!

aidasta

Ny mää en ymmärrä. Miksi sanotaan, että piiskataimia 3 metrille ja astiataimia 1 vain (eri kasveilla tietty vaihtelee tuo luku, mutta periaate tämä)? Eikös ne piiskataimetkin ajan kanssa haaroitu ja kasva ihan samaan tapaan kuin astiataimet. Astiataimet vaan on vähän jo pidemmällä kehityksessään.

4

971

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aidanne on helpompi

      Kas,se on niin, että piiskataimista istutetaan leikattava aita (sellainen vihreä laatikko seinä) ja astiataimista istutetaan aidanne eli vapaasti kasvava pensasrivi. Aidanteessa yleensä jokainen pensas erottuu omana yksilönään.
      Että siksi nämä erot eri taimityypeillä.
      Voihan sitä piiskataimestakin istuttaa "ison yksittäispensaan", mutta se vie aikaa melko paljon.
      Ja toisaalta astiataimista ei kannata tehdä leikattavaa aitaa, koska silloin joutuu leikkaamaan taimista niin paljon pois...

      • otetaan

        esimerkiksi vaikka koristearonia niin kyllä niistä astiataimista saa nopeammin leikattavankin aidan mitä piiskoista.

        Jos laittaa väliksi 50 - 70 cm ja istuttaa samoin kuin piiskat eli yhtenäiseen "ojaan", viitisen senttiä syvempään niin voittaa ajassa vuoden pari piiskaan verrattuna. Aronia haarottuu hyvin syvällä istutuksella ja täyttää nopeasti välitkin, istutusleikkausta ei tarvitse jollei nyt välttämättä halua raksia vähän sieltä sun täältä. Astiataimi lähtee aina huomattavasti nopeammin kasvuun mitä avojuurinen.

        Eli samoin kun piiskasta saa hitaammin yksittäispensaan niin astiataimesta saa nopeammin leikattavan aidan...


    • liatris

      Jos sinulla ei ole tulen palava kiire, niin istuta mielummin piiskataimia tai valitse ruukkutaimi jossa on useampi alku ja jaa se heti niin saat useamman taimen aina purkista. Piiskataimilla ja purkkitaimella ei 3-4v jälkeen ole varsinaista eroa koska purkki taimen juuret ovat solmissa eivätkä saa samalla lailla vettä ja ravinteitä kuin niin sanottu "vapaa juuristo" kuten piiskataimessa. Myös myöhemmin 10v kuluttua aivan varmasti piiskataimesi voivat paremmin.

      Purkkitaimen syväistutuksella ei ole muuta merkitystä kuin joka oksa alkaa tehdä omia juuriaan, koska pääjuuret lakkaavat toimimasta "hirttää itse itsensä", sen jälkeen iskee ahtaus, koska tällä pienellä alalla on jo kymmenen tainta, eivätkä tosiaan mahdu kasvaan.

      Vanhaa syväistutettua purkkitainta et saa myöhemmin jaettua mutta piiska taimen saat.Pätee myös perennoihin.
      Jos ette usko, katsokaapa joskus juurakkoa joka on "oikea oppisesti" istutettu, elikkä juuripaakkun ei ole kajottu.
      Viiden vuoden jälkeenkin vielä istutettavissa samaan ruukkuun ja mikä solmu.
      Näitä täytyy kastella ja lannottaa, muuten kuolevat kun raukoilla ei ole juuristoa kuin pienellä alalla.

      Vanhat pensaat ym. ennen ruukkutaimien aikakautta, voivat hyvin vaikkei niitä jatkuvasti ollakkaan hoitamassa.

    • pms68

      piiskoilla saa alhaaltakin tuuhean aidan toisin kuin astiataimilla joita kukaan ei istuta yhtä taajaan. Pensaan malli kun aina on suunnilleen sama..

      Hintaero on tietysti lopullisin syy valita taimet tietynlaiseksi, piiskat edullisempi tapa istuttaa aitaa. Toisaalta aitaahan leikataan jolloin piiskat haaroittuvat ja rehevöityvät siinä samalla.

      Oikeastaan asia selviää parhaiten kun katost vanhoja aitoja. Osa esim orapihlaja-aidoista on istutettu taajaan piiskoista ja se on tuuhea ja kaunis alas asti jos on vielä leikattu oikein. Jotkut aidat on istutettu harvaan ja selkeästi suuremmilla taimilla jolloin yksittäinen pensas on suurempi joka suuntaan ja juuresta lähtee useampi runko myös leveyssuuntaan. Tällainen aita on nopeasti aika leveä vaikka tietysti kasvaa muuten nopeammin. Alaosastaan aitaan jää kontattavia rakoja jotka eivät näytä kauniilta.

      Itseasiassa monasti piiska kasvaa alkuun päästyään nopeamminkin kuin astiataimi. Sillä kun ei ole sitä suurta latvusta rasitteenaan juurtuessaan. Hoitokin on huomattavasti vaivattomampaa, kastelu riittää toisinaan kun ei ole laajaa lehdistöä..

      Taimien mallissa on siis jo alunperin iso ero jos on piiska tai astia. Kaikista piiskoista ei saa kunnollista astiatainta edes viidessä vuodessa. Periaatteessahan todella molemmat kasvavat samalla mallilla, mutta ei silti ihan käytännössä.. Eräässä puutarhaliikkeessä oli omistajalla tapana laittaa haaroittuneita ja laadukkaita piiskoja astiataimiksi istuttamalla..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3067
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe