Systeemi täysin sekaisin. Pitäisi asentaa käyttis uudelleen. Millennium E on perkeleen keksintö. Miten vanha ruttoversio poistetaan ja asennetaan neitseellinen Me tilalle?
Helppiä
5
408
Vastaukset
- Tietokone-expertti
Missä asut?
Voin tulla tekemään edullisesti tai sitten neuvoa sua etänä?
ent. Microsoftin tukihenkilö
Vastaa viestiin jos kiinnostaa saada jatkossa luotettvampi kone...- ahne
Moi , voinkos mä tulla mukaan asentaan, pyöritetään
siin koneessa jotain dossin ohjelmia ja puhutaan sekavia, voitto-puoliks
p.s. onks sulla vielä niitä varastettuja koneita?
- koneeseen
ja uudelleen käynnistys.
- ME:n kanssa
Vai voiko? Eikö pohjalla olevalle vanhalle asennukselle tarvitse tehdä mitään? Pliis, taivuttakaa rautakangesta!!
- tässä...
ME:n kanssa kirjoitti:
Vai voiko? Eikö pohjalla olevalle vanhalle asennukselle tarvitse tehdä mitään? Pliis, taivuttakaa rautakangesta!!
Windows ME:n voi asentaa uusiksi kahdella tavalla:
a) vanhan päälle = vanhaan kansioon
b) uuteen kansioon
Ensin mainittu on korjausasennus, jolloin vanhat asetukset säilyvät. Toisaalta kaikki ongelmat eivät välttämättä korjaannu.
Jälkimmäinen on ns. puhdas asennus, jonka jälkeen pitää kaikki ohjelmat asentaa uudelleen. Tämän jälkeen järjestelmä toimii kuin uusi.
Huomaa, että kiintolevyn formatointia ei yleensä tarvita. En tiedä, voiko kiintolevyn tiedostojärjestelmä edes olla niin pahasti sekaisin, että formatointi on välttämätöntä. Uuteen kansion asennuksen jälkeen Windows on neitseellisessä tilassa.
Asennus menee pääpiirteittäin näin:
1) Käynnistä kone DOS-tilaan. Useimmat koneet pystyvät käynnistymään suoraan CD:ltä, eli asennusromppu sisään ja käynnistys (tai uudelleenkäynnistys, jos Windows on jo päällä)
2) Mene CD-asemalle, eli kirjoita aseman tunnus ja paina enteriä, esim. H:(enter). Kirjoita "ASENNA", olettaen että kyseessä on suomenkielinen versio.
3) Asennusohjelma opastaa tästä eteenpäin. Melko alkuvaiheessa kysytään, tehdäänkö asennus uuteen vai vanhaan kansioon. Suosittelen, että ensimmäisellä kerralla asennat vanhaan kansioon, ja jos ongelmat eivät korjaannu, niin seuraavalla kerralla uuteen. Myöhemmin tarvitaan vielä tuoteavain (pitkä numero/kirjainkoodi, kai se on tallessa).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1873076
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642626- 2032240
- 741886
- 1021793
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91691- 1041509
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191176- 811130
- 951089