Mitkä ovat asumisviihtyvyyden kannalta parhaat (rauhalliset) asuinalueet Orivedellä ? Entä alueet, joista kannattaa pysyä poissa ts. löytyy sosiaalisesti rajoittuneita ja kunnan vuokrakolhooseja ?
Orivesi asuinpaikkana ?
Pois Tampereelta
62597
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
koko Orivesi on sosiaalisesti rajoittunut. Sisäsiittoinen pikku pa*kaläjä, täynnä "aatteen miehiä".. eli pikkuluusereita jotka syyttää kaikesta ulkomaalaisia. Oudointa on että Orivedellä ei ole varmaan koskaan edes käynyt yhtään ulkomaalaista. Jätä väliin.
Aika-ajoin Orivedestä tehdään tuo samansuuntainen kysymys, vastaus tulee seitsemässä minuutissa, aina sekin samantyylinen.
Ei liene ainakaan hitaita hämäläiset siellä.
paikka!:( Se on "liian kaukana" Tampereesta (vert.Kangasala, Nokia, Ylojärvi, Pirkkala) ja todella sisäänpäin lämpiävä! EHKÄ aikuinen siellä jaksaa asua ja viihtyä, mutta mutta perhe jossa on lapsia/nuoria vältelköön paikkaa...
Todellakin, "ulkopuolisia" hakataan, poliisia ei pahemmin kiinnosta koska omat pojat/sukulaiset/ hirvikaverin poika kyseessä. (Tämän havainnon tein ollessani Opistolla opiskelemassa, ja joskus puhuin asiasta mieheni ystävän kanssa, joka toimi/toimii poliisna siellä. Hänkin sanoi että outo meininkin siinä kylässä...)
Paikkakuntana muutenkin sellainen "kaupunki", jota ei kaupungiksi uskoisi... Ruokakauppoja, Alko, kirja- ja kukkakauppa, apteekki, kampaamoita, hotelli, muutama baari, ymv. kyllä löytyy, mutta ei esimerkiksi vaatekauppoja (yksi keskustassa Löytötex hieman sivussa keskustassa...) joten kaiken joutuu kuitenkin hakemaan Tampereelta tmv.
Minusta myös liian pitkä matka kulkea TRE:lle töihin, ainakin päivittäin... Tämä toki on suhteellista, mikä kenestäkin on liian pitkä matka.
Oriveden pahin ongelma on se, ettei se ole idyllinen ja rauhallinen lintukoto maaseudulla, tai hektinen kaupunki palveluineen, vaan kummallinen sekasikiö, josta puuttuvat molempien em. hyvät puolet, vaan huonot puolet molemmista.
Tervetuloa Orivedelle!
Itse olemme tyytyväisiä entisiä tamperelaisia, työmatka Tampereelle on ajalliseti n. 35 min, sen saa istua TKL:n bussissakin jos asuu vaikka Hervannassa.
Kaupoista löytyy lähes kaikkea,ja jos ei löydy niin ystävälliset myyjät tilaavat. (Löytötexkin on ollut jo pitkän aikaa taas keskustassa.)
Koskaan ei ole ollut kahnauksia "paikallisten" kanssa.
Päivähoitopaikka järjestyi samalla viikolla.
Tontit ovat isoja ja halpoja ja jo rakennetuilla alueilla vielä halvempia.
Kunnan vuokrataloihin kai on "hakeutunut" se rauhattomampi aines täällä kuten muuallakin.
Tutustuminen ja sopeutuminen uuteen paikkaan on itsestä kiinni, oli paikka mikä tahansa.
Orivesi on hyvä paikka. Ne joilla on valittamista ,löytävät sitä mistä tahansa..väliinputoajien puheista ei kannata välittää.
Paljasjalkaisena Manselaisena olen kyllästynyt kaupungin ahtauteen ja hälinään. Ahtaus vain lisääntyy, kun ahneet kunnanisät täydennyskaavoittavat kaikki mahdolliset viheralueet(kin). Ei hyvä !
Ei-niin-viihtyisiä asumiskokemuksia on myös kunnan kasarmeista, joten oma tupa rauhalliselta paikalta on tulevaisuutta ajatellen ainoa oikea vaihtoehto.
Tietyt peruspalvelut lähialueella ovat aina plussaa. Raitis poikamiestalous ei päivähoitopalveluita kuormita tai tarvitse. Ainakaan vielä. Mutta eihän sitä koskaan tiedä :)