Kolahti kohdalleen!

JKa

Kylläpä tuo hajottaja-kirjoitus kolahti SOSIALISTIN luonnon päälle. Paljon puhetta ja lukuisia avauksia, mutta asiaa ei nimeksikään. Onhan siinä kuitenkin koko lailla materiaalia arvioida hänen henkisiä ominaisuuksiaan.
PerusSuomalaisillekin tuo on jo melkoinen vaalimainos: kumpaan joukkoon PerusSuomalaisten äänestämistä vielä empivä haluaa samaistua?

Mutta eiköhän tuo tarkoita asian olleen kohdallaan, että SOSIALISTInkin mukaan "kaverinsa" KÄDE on yhteiskunnan turvaverkkojen purkamisen kannalla. Ja että he itsekin pitävät sitä niin huonona vaihtoehtona, että häpeilevät kantansa esittämistä.
Ilmeisesti he ovat samaa mieltä myös siitä, että tuota linjaa ajavat lähinnä kokoomuksen äärioikeistolaisen siiven edustajat. Ainakaan sitäkään ei ole kiistetty.

Tuo selittää myös KÄDEN silmittömän vihan Soinia kohtaan. Soini kun ei vienyt puoluetta heiderilaiselle äärioikeistolinjalle, vaikka KÄDEN mielestä oli joskus sellaista ainakin miettinyt. Sinänsä jakomielistä syyttää Soinia yksinvaltaisista otteista, mutta kuitenkin samanaikaisesti valittaa, ettei asiassa päätösvaltainen puoluekokous ollut samaa mieltä. Ehkä Soinin olisi pitänyt tehdä sitä, mistä häntä nyt syytetään, eli juntata puoluekokousta.

Oli Helsingin piirissä toinenkin tuon linjan kannattaja, mutta hän kuulemma teki omat johtopäätöksensä ja erosi puolueesta yrittämättä asettua puolueen yläpuolelle.

On palstalla kuulemma muitakin tuon linjan kannattajia. Sitä en epäilekään, mutta ne löytyvät tuolta kokoomuksen palstalta. Tällä palstalla olen havainnut vain kaksi: KÄDE ja SOSIALISTI lukuisine eri nimimerkkeineen. Sama henkilöhän he eivät ole. Eihän? Eiköskään ole?

3

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mkolli

      en edes tunne, enkä sosialilstia, enkä JKa:ta..
      Mutta tosi typerimmän, tosikkomaisimman ja vihamielisimmän kuvan antaa itsestään juuri tämä JKa!
      Hän vain ilmoittaa ??? Käden vihaavan silmittömästi Soinia! Eijkös se ole niin, että Käden tunteet tietää VAIN Käde itse?

      Kuules JKa!
      Olisikohan niin, että itse on sitä mitä näkee toisissa? Sinulla riittää intoa soinin nuoleskeluun ja muiden mollaamiseen.
      Uskotko ihan tosissasi itse noihin päättömyyksiin, joita toisten puolesta ilmoitat?

      Sellainen on sanomaasi jakomielitautista...

      • JKa

        Mutta kiinnostava havainto, että sinäkin olet tuolla KÄDEn linjalla yhteiskunnan turvaverkkojen karsimisesta.

        Syytät minua ja yleisemminkin PerusSuomalaisia harjoitetun politiikan kritisoimisesta. Onko siis tuo demareitten "verohelpotukset suurituloisille, palvelut alas" -linja ollut sinun mielestäsi oikeaa?
        Vai eikö sitä olisi saanut tuoda julki ja vieläpä kriittisesti?
        Siinähän jonkun jumalolennon jalustaan saattaa tuilla naarmuja!

        Ja nuo nuoleskelut ja mollaamisetkin ilmeisesti tiedät ihan omakohtaisesti. Voisi jopa puhua levyn jäämisestä päälle.
        Ihan vihjeeksi: ei nimimerkin vaihtaminen auta jos asia ja esitystapa junnaa samaa uraa.
        Ja uskottavuuskin voisi kohentua, jos jossakin vaiheessa kertoisit, mitä on kritisoitu aiheettomasti tai mitä kehumisen arvoista sdp on viimeisen 10 vuoden aikana saanut aikaan. Ainakin sitä on kysytty usealta taholta, sinultakin
        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000019&posting=22000000016375001


      • naurulokki

        sallikaa minun nauraa.
        Terveisiä Sonkajärvelle. Kevät on tullut kun, kollitkin heräävät:))


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16685
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5370
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2545
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2010
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1742
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      975
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      941
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      849
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      843
    Aihe