Vuohenkello

validi

Campanula rapunculoides varsinainen maanvaiva, onko kukaan yrittänyt hävittää sitä ja onnistunutkin ?
Kaivaminen ei riitä aina jää mukuloita maahan ja ehtii siementämään jossain nurkassa kuitenkin.
Kaunishan se on mutta täysin hallitsematon kasvutavaltaan, apua !

6

4823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maikki

      Edesmennyt äitini nimesi sen viholaiseksi ja yritti hävittää,ei onnistunut. Minulla on piha täynnä sitä,olen antanut jossain paikoissa kukkia,muista vain nyppinyt pois. Ei sitä saa hävitettyä. Rounduppia jos laittaa, kuolee kaikki ympäriltäkin,koska juuret ovat sekaisin maan alla ja myrkky menee juuristoon.Koeta kestää!

      • terhi

        Meillä on se sama kirottu viholainen joka paikassa. Olen miettinyt auttaisiko se leveälehtisten rikkaruohojen myrkky. Onko kenelläkään kokemusta siitä?


      • auttaa
        terhi kirjoitti:

        Meillä on se sama kirottu viholainen joka paikassa. Olen miettinyt auttaisiko se leveälehtisten rikkaruohojen myrkky. Onko kenelläkään kokemusta siitä?

        ei siihen mikään muu autakaan. Kitkemällä sitä ei pois saa. Vihoviimeinen rikkaruoho, sen myyminen ja levittäminen pitäisi kieltää lailla.


      • tuohon
        auttaa kirjoitti:

        ei siihen mikään muu autakaan. Kitkemällä sitä ei pois saa. Vihoviimeinen rikkaruoho, sen myyminen ja levittäminen pitäisi kieltää lailla.

        Rounduppiin. Se tehoaa vain lehtien kautta. Siis jos ympärillä on muuta kasvillisuutta ja huolettomasti ruikkii niin myös nämä toivotut kasvit kuolevat. Maan kautta Roundup ei tehoa vaan se hajoaa.

        Voi tietysti yrittää pelastaa kaivamalla joitain perennoja mutta juuret pitäisi pestä hyvin mullasta ja vuohenkellonjuuret pitäisi poimia tarkasti pois.

        Tämän jälkeen rankka myrkytys vuohenkellon valtaamalle alueelle. Tai mustalla muovilla maan peittäminen.


    • pari vuotta

      sitten vanha talo, jonka piha ollut hoitamatta varmaan kymmenen vuotta, tämä on minun kolmas pihani, ja omasta mielestäni olen tehnyt kauniita pihoja, mutta täällä en ole kerinnyt kuin karsimaan , ja kuskaamaan kaatikselle. Uusi tuttavuus oli minulle tuo vuohenkello, mutta olen rakastunut siihen, sitä puskee jokapaikasta, mutta antaa kasvaa, sopii tähän viidakkoon, olen rakastunut siihen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3101
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1590
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      89
      1349
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1304
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      152
      1219
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      999
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe