Heinäluoma kauhisteli keskiviikkona Uutispäivä Demarissa, että "joka viikko on eduskunnassa jossakin kulmahuoneessa tai illalla kuppilassa joku kepun ja kokoomuksen porukka vannomassa ystävyyttä".
http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=571954
Onko kaikki vasurit
3
101
Vastaukset
- alkaa jo olla
vastakkainasettelun aika ohi. Joko nämä älypäät pikku hiljaa alkavat ymmärtää, että on yhdessä taisteltava SDP:tä vastaan Suomen parhaaksi ja menon muuttamiseksi valtakunnassa.
- puolue!
Kokoomus nousi puolueiden imagomittauksen kärkeen
26.04.2006 23:17
EU-vastaisen perussuomalaisen puolueen imago on myös nousussa. Huonoimmin menee sen sijaan vasemmistoliitolla.
Kokoomus on noussut puoluekentän kärkeen suurimpien puolueiden tilaamassa imagomittauksessa. Puolueiden sisäiseen käyttöön tarkoitetussa luottamuksellisessa mittauksessa SDP:n houkuttelevuus sen sijaan on vähentynyt. SDP:n ja keskustan johtoa pidetään myös aikaisempaa taitamattomimpina.
MTV:n uutisten haltuunsa saaman tutkimuksen mukaan huonoimmin menee vasemmistoliitolla, mutta EU-vastaisen perussuomalaisen puolueen imago on nousussa.
Suuret puolueet tilaavat sisäiseen käyttöön kaksi kertaa vuodessa luottamuksellisen mittauksen puolueiden imagosta. Viime vuodet kärkipaikkaa on pitänyt joko keskusta tai SDP. Nyt kärkeen on noussut jumbosijoilta kokoomus, jonka julkinen kuva on parempi kuin yhdessäkään aikaisemmassa mittauksessa.
Tutkimuksen on tehnyt Suomen Gallup tässä kuussa. Haastateltuja oli noin 1500.
Kokoomus sai puhtia Kataisesta
Jos eduskuntavaalit pidettäisiin nyt, äänestäjien mukaan houkuttelevin vaihtoehto olisi kokoomus. Puolue on näin mennyt SDP:n ja keskustan ohitse. Myös vihreiden alamäki on pysähtynyt.
Tutkimuksen häviäjä on kaikilla mittareilla ongelmiin ajautunut vasemmistoliitto, jolle tulos on surkein liki kymmeneen vuoteen.
Pienpuolueista perussuomalaisilla sen sijaan menee hyvin. Äänestyshoukuttelevuudessa se on mennyt vasemmistoliiton ohi, ja peräti 14 prosenttia äänestäjistä tuntee houkutusta maahanmuutto- ja EU-vastaisuudella profiloituneiden perussuomalaisten suuntaan.
Kokoomus on saanut lisäpuhtia hyvin menneistä presidentinvaaleista, vaikka varsinainen käänne puolueen imagossa alkoi jo kaksi vuotta sitten Jyrki Kataisen tullessa puolueensa johtoon.
Sen sijaan keskustan ja SDP:n johtoa moititaan aikaisempaa enemmän taitamattomiksi. SDP:n imagoa rasittaa myös ylimielisyys. Luottamus kumpaankin hallituspuolueeseen on vähentynyt, kun puolestaan kokoomuksella se on lisääntynyt.
Puolueille imagotutkimus on tärkeä muun muassa eduskuntavaalien kampanjasuunnittelussa.
(MTV3)
- "Mull ei oo kavereita...
kun kukaan ei ole hänen kaverinsa.
Mutta Heinäluoman pitäisi myös ymmärtää, että ylimielisistä öykkäreistä ei pidetä. Mutta harvoinpa psykopaatit tätä ymmärtää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455040Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121590Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481209Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101149- 131103
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17997Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2872Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57769Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27743