Ammatillaispähkinä

Keinoäly

Tositietäjille kaksi kysymystä. Jos rakennan neuronaaliverkon ennustamaan vaikka futis pelittuloksia, niin mitä parametrejä siihen kannattais ottaa. Tietty tehdyt maalit, kotona/vieraissa, lopputulos ja saadut pisteet. Mutta mitä vielä ? Ja toinen polttavampi kysymys lähteet ! mistä niitä helpoimmin saan. Kaikki data ripoteltu ympäri nettiä. Mutta oikein keskitetysti kattavaa tilastopaikkaa en ole löytänyt. Ja kaikenmoiset kommentit kiitos ainoastaan kysymykseen liittyen.

3

578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NormiMies

      Jos olet ihan tosissaan tekemässä niin pitää löytää tekijät jotka eivät näy tavallisesta sarjataulukosta. Vain niin voit saada jotain etua aikaan.
      Eli joukkueen perustason odotusarvo ennen kauden alkua. Jokaiseen tilastoituun peliin jonkinlainen arvio poissaolojen merkityksestä ja henkisestä tilasta (keskittyminen/ottelun tärkeys yms.).
      Ongelmanahan on ettei mikään tilastointiohjelma voi löytää mitään viisastenkiveä voitollisen vedonlyöntiin. Käyttäjän pitää itse tuntea laji, joukkueet, pelaajat ja muuttaa tämä tietö numeeriseen muotoon. Ja se vaatii paneutumista ja aikaa. Siihen ne omat vastaavat yritykseni kaatuivat.

    • R.T

      Niin,se nyt on että mitä tietoa sit tarvitaan,mutta kai dr.punterista ja sportinglife.comista löytyy jo hyvin perustietoa/tilastoa(ainakin engl.futikseen) kuten useamman kauden pelikohtaiset laukaukset-laukaukset maalia kohti-kulmat-pallon hallinta-kokoonpanot jne.

      Itsellä kun aikoinaan oli englannin jalkapallon tilastointi/seuranta suurellaan,niin kyllä sportinglifen kanssa pärjäsi.Joskin aika paljon manuaalista päivittämistä(kun en niin näiden kompuutterien kaikkia hienouksia ole hallinnut).
      Itsellä oli useamman vuoden pohjalta tilastoitu kaikki pelistä saatava numeerinen fakta.Ja niiden pohjalta sitten seuraavana kautena arviot tietyntasoisille joukkueille....
      Saas nähdä.menneen kauden osalta on työt tekemättä,enkä edes oikeastaan pelannut englantilaista futista.Ei se tilastojen reilaan laitto ottaisi kuin sen parin kuun kierron motivoitumisen.

    • neuvvoo

      www.ylikerroin.com taisi olla laskuohjeet tn.laskemiselle. Varmaan neuvoja saat myös www.vetoveljet.com sivuston ylläpitäjältä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      183
      13718
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5493
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4960
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      156
      3734
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2863
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      120
      1811
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      372
      1707
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1525
    Aihe