Auton kylkeen tuli pieni lommo parkkipaikalla. Joku avasi kai ovensa vaudilla? Ihan pieni painauma, mutta uudessa kiiltävässä pinnassa näkyy. Mitä tälläisen korjauksen pitäisi suunnilleen maksaa (merkkiliikkeessä)?
Lisäksi ihmettelen, että vakuutusyhtiössä sanottiin, että Kaskolla korvattaessa menettää bonuksia? Tuossa alempana joku taisi sanoa että ilkivaltatapauksissa bonukset ei mene? Onko ilkivalta eri asia kuin toden näköisesti oven reipas avaus?
Lisäksi ihmettelen, että vakuutusyhtiössä sanottiin, että Kaskolla korvattaessa menettää bonuksia? Tuossa alempana joku taisi sanoa että ilkivaltatapauksissa bonukset ei mene? Onko ilkivalta eri asia kuin toden näköisesti oven reipas avaus?
Vastaukset 4
Vanhimmat
merkkiliikkeessä noin 70-100eur/lommo.
Ainakin minun kaskossa sanotaan, että ilkivaltatapauksessa omavastuu on 0eur. Tuosta bonushommasta en tiedä.
Mikä liike korjaa lommon tohon hintaan?
Toi hinta antaa työaikaa yhden tunnin.
Kuinka siinä ajassa (esim. ovesta) puretaan verhoilut, oikaistaan lommo, hiotaan ulkopinta, kitataan, hiotaan pinta, pohjamaalataan, pintamaalataan, lakataan ja lopuksi siivotaan auto.
Tuttuni Polosta korjattiin viereisen auton oven avauksen aiheuttama lommo etulokarista, hinta yli 1000€.
www.autodent.fi
Korjautin Helsingissä eilen oman autoni takaovesta n 1,5cm pitkän ja 1cm korkuisen pikkukolhun joka näkyi mustassa helmiäisvärissä tosi häiritsevästi.
Kolhu hävisi pois kokonaan ja aikaa korjaamiseen meni noin 15 min.
Korjaaja ei poistanut ovesta verhoiluja vaan teki työn ikkunan välistä erikoisvälineillään.
Olen työhön enemmän kuin tyytyväinen ja pystyn suosittelemaan tätä korjaajaa.
Lisätietoja korjaajasta saat sivulta http://www.kolhutpois.fi