Moi,Löytyiskö keneltäkään vesiliikenteen säädökset kirjaa tulostettavaksi?Tai tietääkö kukaan mistä sen voisi netistä saada?
Kiitos
vesiliikenteen säädökset
10
1802
Vastaukset
- ........
Opiskele nää nyt alkajaisiksi;
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1996/19960463?search[type]=pika&search[pika]=vesiliikennelaki
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1994/19940674?search[type]=pika&search[pika]=Merilaki
http://www.nukku.net/vr/isosaari/saadoksia.pdf - saat
Edita kustannusyhtiöltä maksua vastaan voit uusimmman opuksen ladata. Hinta 22 ekeä.
http://bookstore.ellibs.com/book/258- rasvainen
Paljonkohan painettu versio nykyään maksaa. Melkoisen osan noista lakiteksteistä pystyy kyllä imuroimaan Finlexistä. Jos tuo viimeisin versio on vuodelta 2003, niin osa pykälistä on jo muuttunutkin. Ko. opuksen toimittajallehan tässä maksetaan siitä taidosta, että on osannut koota keskeiset lakipykälät yksiin kansiin. Pitäisköhän tässä ihan ryhtyä harkitsemaan homman tekemistä itse. Ei kait lakitekstiin sinänsä ole kenelläkään tekijänoikeutta. Vai onko VM jo keksinyt tämänkin rahastuskeinon.
- H.H.
rasvainen kirjoitti:
Paljonkohan painettu versio nykyään maksaa. Melkoisen osan noista lakiteksteistä pystyy kyllä imuroimaan Finlexistä. Jos tuo viimeisin versio on vuodelta 2003, niin osa pykälistä on jo muuttunutkin. Ko. opuksen toimittajallehan tässä maksetaan siitä taidosta, että on osannut koota keskeiset lakipykälät yksiin kansiin. Pitäisköhän tässä ihan ryhtyä harkitsemaan homman tekemistä itse. Ei kait lakitekstiin sinänsä ole kenelläkään tekijänoikeutta. Vai onko VM jo keksinyt tämänkin rahastuskeinon.
sen sortin sosialisteja, että kaikki pitäisi olla ilmaista.
Voi p..kele kun näitä yhteiskunnan loisia piisaa joka paikkaan.
- mubula
Hehee, jos siis koet, että 22 euroa sähköisestä versiosta on liikaa ja sinun kannattaa itse lähteä kokoamaan tekstejä ja tulostamaan tuolla hinnalla, niin, go for it. Saattaa tietysti tuntipalkka jäädä jonkin verran alhaiseksi, mutta onpahan ainakin ilmaista. Veneily itsessään on niin kallis harrastus, että kannattaa säästää aina kun voi :)
- hasseb
Kasasin vesiliikennettä koskevat säädökset yhteen zip-pakettiin. Siitä voivat köyhät (kuten minä) tulostella:
www.hasseb.fi/vks- nettiveneilijä
hasseb kirjoitti:
Ja vielä linkkinä:
http://www.hasseb.fi/vks/Hyvä setti ulkoa opeteltavaksi :) Huomasin paketissa yhden pienen puutteen, eli sieltä puuttuu liikenneviraston ohje "Yksityisten kulkuväylien merkitsemisessä käytettävät turvalaitteet" (Dnro LIVI/2585/06.04.01/2015)
http://www2.liikennevirasto.fi/julkaisut/pdf8/ohje_2015_yksityisten_kulkuvaylien_web.pdf
- hasseb
Puuttuva ohje lisätty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216685Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235370- 1152545
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152010Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361742Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111975- 59941
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28849Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43843