iltalehden mukaan katinen on

ISO poika

heh.. Homppelijohtaja! Homopuolueen keulakuvapoika.

Jyrki Kataisen mukaan demareiden monopoliasema on romuttunut.
- Demareita harmittaa kokoomuksen ja keskustan yhteistyön paraneminen, koska he haluaisivat pitää yllä monopolioikeuttaan kahteen erilaiseen hallituspohjaan, puheenjohtaja Jyrki Katainen (kok) vastaa puheenjohtaja Eero Heinäluoman (sd) tuoreisiin kassakaappisopimusväitteisiin porvarihallituksen muodostamisesta.

Puheet ovat Kataisen mukaan vääristeltyjä.

Hänen mukaansa demarit eivät pidä siitä, että muilla puolueilla on samat oikeudet ja mahdollisuudet neuvotella hallituspohjasta kuin heillä itsellään.

Kataisen mukaan Heinäluoma toistaa demareiden ja SAK:n perinteistä pelottelutarinaaa porvarihallituksen turmiollisuudesta.

- Ikään kuin maassa olisi muille pahaa tahtovia voimia, jotka ovat pesiytyneet keskustan ja kokoomuksen leireihin. Kun nämä pistetään yhteen, syntyy hirviö- ja tyrannivalta - ja ainoan lämpimän ihmiskasvoisen sävähdyksen tuo se, että sosialidemokraatit estävät tämän tyrannihallituksen muodostamisen.

Erityisen harmistunut Katainen on väitteistä, että porvareiden kabinettipiirustuksissa ei anneta vaalitulokselle ja suurimman puolueen asemalle kummoistakaan arvoa.

- Jos kaikki kolme hallitusvaihtoehtoa - punamulta, sinipuna ja sinivihreä - eivät ole aidosti mahdollisia, joudumme polarisaatioon, jossa olisi vain joko vasemmistohallitus tai porvarihallitus. Jos Heinäluoma sellaista tahtoo, se on kyllä sitten erittäin suuri linjanmuutos.

0

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Räppäri kuoli vankilassa

        Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
        Maailman menoa
        98
        4466
      2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

        Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
        Ikävä
        29
        3313
      3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

        Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
        Ikävä
        45
        2370
      4. Missä näitte viimeksi?

        Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
        Ikävä
        35
        1378
      5. Minulla on käsitys

        Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
        Ikävä
        34
        1143
      6. Harmittaako sinua yhtään?

        Tuntuuko pahalta ollenkaan?
        Ikävä
        37
        1086
      7. Puukotus yöllä

        Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
        Sotkamo
        13
        1054
      8. 158
        1007
      9. rakas J siellä jossain

        Niin ikävä sua. -P. Nainen
        Ikävä
        6
        934
      10. Masan touhut etenee

        Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
        Äänekoski
        12
        872
      Aihe