Paljonko tarjotaan? Miten vaikuttaa velattomaan hintaan?

rahasampo =)

Velaton hinta: 116000,00 €
Myyntihinta: 105801,22 €

Tuommoinen siis myynnissä. Maksut:

Hoitovastike: 109,48 € / kk
Rahoitusvastike: 122,39 € / kk

Elikkä: miten tarjoukset? Vai onko tapana maksaa aina pyynti/myyntihinta kun kerran vielä on velkaa? Myykö kukaan alle pyynnin tuossa tapauksessa?

Velkaosuushan on siis joka tapauksessa sama ja sitä maksetaan pois tuo 122,39 €/kk. Sehän siis ei muutu.

5

1568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Charles

      Eiköhän kiinteistövälittäjä auta sinua, jos haluat kämppäsi myydä. Näet sitten, millaisia tarjouksia siitä tulee. Ei niitä tarjouksia täällä voi kukaan ennalta tietää.

    • juuri oman ostanut

      Oletkohan käsittänyt myyntihinnan ja velattoman hinnan käsitteet jotenkin väärin?

      Esimerkissäsi myyntihinta on myyjän omistuksen osuus. Kun kyseessä on vielä suhteellisen pieni velaton osuus (=asunnon todellinen hinta), niin kannattanee maksaa se pois (lainalla tai omalla rahalla) jo ostovaiheessa (eli 116 000€).

      Kysymystäsi tarjouksesta en ymmärrä. Eihän sitä kukaan ulkopuolinen voi sinulle kertoa. "Tinkimisvara" riippuu lukemattomista tekijöistä, muun muassa: asunnon sijainti, koko, ikä, kauanko ollut jo myynnissä, onko myyjällä kiire myydä (uusi jo ostettuna/katsottuna), kuinka paljon potentiaalisia ostajia on jne. Ehkä keskeisin tekijä on kuitenkin se, kuinka kipeästi haluat juuri kyseisen asunnon. Jos asunto on juuri sellainen, mitä olet etsinytkin, kannattaa totta kai tarjota pyydetty hinta. Jos taas tuntuu siltä, ettei asunnon sivu suun meneminen kismitä ylettömästi, voi pyynnistä tinkiä tarjousta jätettäessä.

      "Vai onko tapana maksaa aina pyynti/myyntihinta kun kerran vielä on velkaa?"
      Ei velaton osuus liity tuohon kysymykseen mitenkään.

      "Myykö kukaan alle pyynnin tuossa tapauksessa?"
      Monikin myy, ei "tuossa tapauksessa" ole mitään erityistä.

    • Nokivasara

      Myyntihinta on se jolla kauppaa käydään.

      Velaton hinta on vain 'tiedoksi'. Eli pystyt siitä laskemaan paljonko kyseisellä asunnolla on taloyhtiön lainaa. Tuota lainaa et kuitenkaan pysty maksamaan pois kaupantekovaiheessa, vaan lyhennykset ovat mahdollisia ainoastaan taloyhtiön hallituksen päättäminä ajankohtina. Velkaosuus siirtyy asunnon mukana.

      Tarjous siis nimenomaan myyntihinnalle ja tarjous on yleensä alle hintapyynnön (myyntihinnan).

      Normaali kaupankäyntitilanne onkin se että myyjä pyytää vaikka 100 rahaa. Ostaja tarjoaa, että okei olen kiinnostunut ja maksan siitä 90 rahaa. Myyjä joko hylkää tai hyväksyy tarjouksen oitis tai mahdollisesti kysyy että oletkos valmis korottamaan tarjoustasi, tuolla rahalla en myy.

      Jos ostaja ehdottomasti haluaa juuri tuon kohteen, hän tarjoaa suoraan 100 rahaa. Periaatteessa kauppa on tässä vaiheessa syntynyt, paitsi jos on olemassa aikaisempia ostotarjouksia.

      • juupajuu

        Tarjous tehdään tietenkin asunnon kokonaishinnasta eli velattomasta hinnasta.


    • tek-

      "Tarjous siis nimenomaan myyntihinnalle ja tarjous on yleensä alle hintapyynnön (myyntihinnan). !"

      -----ei kai nyt sentään.
      Tarjous tietysti velattomalle hinnalle,
      asunnon kokonaishinnalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2503
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      82
      1363
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      913
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      900
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      33
      773
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      771
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe