Tilanne? Varayhteydeksi GoHome?

ADSL-User

Kiinnostaisi GoHomen nykyinen tilanne. Hinnat on halvemmat kuin Elisalla ja Elisalla on nyt jatkuvia ongelmia verkkonsa kanssa.

Tällä hetkellä on kaksi internet-yhteyttä käytössä, molemmat Soneralta. Haluaisin vaihtaa toisen yhteyden jollekkin toiselle operaattorille siksi että jompi kumpi yhteyksistä on jatkuvasti käytettävissä.

Voiko kukaan siis suositella esim GoHomea. Onko liittymä siltaava liittymä, reititys toimii kunnolla ulkomaille ja liittymässä ei ole mitään järjettömiä rajoituksia tms.

4

1715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epäilijä
      • Näin se kai on

        Pitänee sitten pysyä linjalla että toinen linja on soneran ja toinen elisan. Silloin on kahdelta isolta toimijalta yhteys ja toivottavasti sentään toinen toimii.


    • GPRS

      voit ottaa vaikka jokaisen internet-operaattorin laajakaistan ja silti ne tulevat kotiisi sitä yhtä ja samaa kuparia pitkin.

      Todellinen vaihtoehto "varaliittymäksi" on GPRS/EDGE/UMTS, jos sellaista nyt ihan oikeasti kukaan edes tarvitsee.

      • fct

        Suunnittelemattomat katkokset johtuvat lähes aina siitä, että operaattori tunaroi keskitinlaitteidensa ja runkoverkkonsa kanssa tai sitten joku asentaja erehtyy kytkentönnöistä. Se että puu kaatuu ilmajohdon päälle, kaivinkone katkaisee kaapelin, tai puhelinkeskuksen sähkönsyöttö hajoaa, on harvinaisempaa.

        GPRS/EDGE on kyllä ollut hyvä varayhteytenä. Keväällä tuli taas tarpeeseen, kun Elisan takia ADSL oli pimeänä monta vuorokautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      139
      7687
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      28
      2952
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      333
      1863
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      271
      1514
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      121
      1319
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1179
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1082
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      986
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      962
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      941
    Aihe