Pihatto

Hepo

Hei!
Olen aloittelija näissä hevosjutuissa ja
kysymykseni koskee hevosille tarkoitettua pihattoa. Eli kuinka suuren pihaton kaksi hevosta tarvitsee? Miten tuollainen kannattaa rakentaa? Onko kelelläkään hyviä kuvia, tai linkkejä pihatoista? Voiko pihattoon ottaan tinkereitä?
Tarviiko hevoset pihaton lisäksi esim laitumen? Tai hiekkapohjaisen laitumen? Vai voiko hevoset pitää koko ajan pihatossa?
Kiitos jo etukäteen vastanneille!

4

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vaan^

      pihatto voi olla lähes minkä kokoinen tahansa. jos se on pieni, hevosella täytyy olla myös joku muu laidun. vaikka pihatto olisi suuri, suosittelisin silti laiduntakin. muistathan että pihatossa ympäri vuoden elävät vain hevoset, joilla on tarpeeksi paksu talvikarva! pihattoon voi ottaa tinkereitä. hiekkapohjaista laidunta sanotaan usein tarhaksi! :)

      • Hepo

        Kiitos vastauksesta!! :)
        Osaisitko sanoa minkä kokoinen pihatto olisi kahdelle tinkerille hyvä? Ja entä kuinka iso laidun sitten vielä erikseen?


    • pottupatti

      pihattoon voi ottaa tinkereitä...:) (pihattoon voi laittaa itseasiassa ihan minkärouisia heppoja vaan!:D)

      ittelläni on issikka, joka on vain ja ainoastaan pihatossa. mitään tallia ei ole (tai heppulin saa kyllä "lukittua" sinne pihattoon..:D jos vain on tarvis..:))

      ja siihen pihaton yhteyteen on sellanen hiekkatarha, mutta heppa pääsee sen lisäks ihan kunnon heinälaitumille...:)

    • hepo-fan

      moi vaa =)joop eli hevosia saa ottaa pihattoon ihan minkä rotuisia haluaa.pitää vaan muistaa että talvella niillä on kylmä (=jossei oo paksua karvaa=) meillä on itellä kanssa pihatto ja kokemuksia on...mielummi kannattais pitää kesällä ainaki laitumella hevosia siitä hevoset tykkää.ja pihaton kannattaa rakentaa puusta ja ei sen pihaton tarvi olla hirveen suuri jos ottaa pari heppaa..pihatossa mielummin sellaisia "ikkunoita" seinillä että ne näkisi ulos ja karsinat kannattais olla aika suuria.ja hae paljon tietoo muilta ihmisiltä.

      ONNEE YRITYKSEE..
      P.S.kysy mult neuvoi jos haluut tietää jotai hevosten hoidosta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      40
      2899
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2681
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      35
      2411
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1918
    5. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      31
      1719
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1513
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1213
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1183
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1025
    Aihe