Heips!
Osaako kukaan kertoa sellaista seikkaa, olen muuttamassa ulkomaille (EU). Tällä hetkellä minulla on ulosotossa n 20 000. Siinä ei ole mitään epäselvää, maksan ne kyllä suunnitelman mukaan mutta aloin miettimään että työ ja uusi koti uudessa maassa -avaako se uuden mahdollisuuden muutenkin? Sikäli että esim luottohäiriöthän ei kai seuraa? Vai?
Muutto ulkomaille
6
913
Vastaukset
- maasta
Esimerkiksi Liettuassa ei oikastaan ole enää omia pankkeja, siellä on Nordea ja Sampo. Kyllä siellä luottoja haettaessa tiedot tarkastetaan.
Monessa EU-maassa pankit vaativat todella kattavat vakuudet ennen joustoluottojen myöntämistä. Vuokranantajat tuskin tarkastelee tietoja, mutta takuuvuokra voi olla monta kuukautta esim. suurkaupungeissa. - Mick
Kannattais harkita muuttoa englantiin. Sikalaisiin posteihin ei tehda muuttoilmoituksia eli kukaan ei pysy karryilla missa oleskelet.tietystikaan taalta lahtiessa ei kannata ilmoittaa muutosta mitaan. luottohairiot eivat myoskaan sinne seuraa.
- englantilainen
Olen itse asunut englannissa 10 vuotta, ja velkoja suomesta kylla ensinnakin loysi minut vaikka en missaan virallisessa rekisterissa ollutkaan. Olen maksanut velkaani nyt 3 vuotta, kohta alkaisi onneksi olla lopullaan.
Tietaako kukaan milloin nuo maksuhairiomerkinnat poistetaan rekisterista, jos koskaan? Velkani oli luottokorttivelka ja olen maksanut sen loppuun ensi vuoden kevaalla.
- sipuli
Itse olen tuota miettinyt kanssa, sulla on siis täällä työ ja olet tehnyt sopimuksen ulosoton kanssa? Vai ottavatko palkasta? Jos muutat ulkomaille ilmoittamatta niin luulen, että ulosotto löytää sut enemmin tai myöhemmin. Itse olen vaan miettinyt miten ulosotto vaikuttaa työn saantiin? Olen pian valmistumassa (velkaa ulosotossa)ja mietin kuinka moni työnantaja tarkistaa tiedot, vaikuttaako tämä työnsaanti mahdollisuuksiin? Entä sitten kun palkkaa aletaan ulosmittaamaan, koko firma tietää sun tilanteen? Vai onko mahdollista työpaikan saatua ottaa yhteyttä ulosottomieheen ja yrittää päästä sopimukseen niin ettei palkkaa ulosmitata? Ahdistaa valmiiksi tulevaisuus.
- Kokemusta on
kanssa saa sovittua että maksat sovitun summan itse niin ettei se mene työpaikan palkanlaskennan kautta. Tänä päivänä työnantaja tarkistaa luottotiedot hyvin monessa paikassa.
- täällä
Työ on täällä, kamsan itse palkasta. Kyllä riippuu kai vähän työnluonteesta tarkistetaanko luottotietoja?!
Enhän mä meinannut pakoon mennäkään vaan minulla olisi työn puolesta mahis muuttaa ulkomaille, joko Englantiin tai Saksaan tai jopa Espanjaan.
Olen vain miettinyt että olisiko siellä helpompi hengittää niin sanotusti kun täällä pikkukylässä jokainen vastaantulija tietää mitä on käynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316894Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235434- 1152573
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152051Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361758Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111992- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto31872Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44869