en enää jaksa seisoa puolusamassa oikeaa islamia.Tiedän että islam on oikea uskonto mutta en enää jaksa puolustella noitten politisoituneiden ja maallistuneiden ihmisten ilkitöitä.En halua että lapseni tai minä altistumme kenellekkään noille ihmisille jotka ovat pilanneet oman uskontonsa kuvan täällä suomessa ja maailmalla.
Olen väsynyt median pommikuviin ynnä muuhun.
Turva kyllä löytyy Allahista mutta ihmiset islamin yhteisössä tuhoavat toisiaan uskonsa vastaisesti niin henkisesti kuin maailmalla fyysisesti.Ei tälläinen ole ihmisen elämää.
Ja lähi-idässä muhii sellainen määrä sontaa politiikan ja terrorin ja kulttuurifundamentalismin sekä etnosentrismin muodossa että sitä ei lopeta kuin maailmanloppu!
T:muslimiina
Minä en enää jaksa
6
667
Vastaukset
- siis näin...
En koskaan ole puolustellut heidän töitään vaan tarkoitan että en jaksa islamin kuvaa puolustella kun toiset tuhoaa sitä noilla teoillaan jotka islamiin eivät oikeasti kuulu...tai heidän tulkintojaan.
Unen puute tekee tepposia :) - muslimi olisin
Islamille on käynyt ja käymässä aivan prikulleen samoin kuin kommunismille:toverit pilasivat hyvän aatteen ja siitä seurasi koko järjestelmän tuho, näin tulee käymään islamillekin aikanaan.
Islam olisi oiva uskonto, kun sen kannattajat hylkäisivät ylenmääräisen väkivallan, kohteleisivat naisia ihmisarvoisesti ja poistaisivat uskostaan suuren joukon hullunkurisia sääntöjä ja määräyksiä.- muslimiina
mielipiteeseen..uskontoa ei saa islamissa muuttaa mutta sen tulkitsemista olisi syytä korjata ja siihen puuttua kun se alkaa tuottamaan siihen verrattuna ristiriitaisuuksia ja sairastuttamaan yhteisöä ja yhteiskuntaa.
Minun näkemys on että islamissa ei ole "julmuuksia jos sitä terveellä järjellä tulkitsee" no jotkut voivat sitten sanoa että en ole "tosi" muslimi.Omasta mielestäni olen ymmärtänyt sen ideologian sillä terveellä järjellä,siitä en tiedä olenko synnitön.Jumalahan on islamissakin armelias ja ihminen inhimillinen olento vaikkei niitä syntejä töikseen harrastaisikaan.
- tuttumies
Jehovon todistajat korostavat oikeaa uskontoaan. Ehkä katolinen kirkkokin esittää vähän samaa, miksei joku luterilainenkin jne. Mutta on paljon kristittyjä, jotka tajuavat, että uskontona kristinuskokaan ei ole sen kummempi kuin muut. Muistelen, että itse Lutherkin olisi sanonut, että muhamettilaisuus on uskonnoista paras. Mutta olennaista ei olekaan uskonto vaan henkilökohtainen suhde Jumalaan, usko.
En yhtään epäile, etteikö islamilaisuudessa esiintyisi totista Jumalan tahdon etsintää ja pyrkimystä sen toteuttamiseen. Paavalillakin oli sitä myös vainotessaan kristittyjä.
Toivotan kaikkea hyvää elämääsi.- Ant1Ev0
"En yhtään epäile, etteikö islamilaisuudessa esiintyisi totista Jumalan tahdon etsintää ja pyrkimystä sen toteuttamiseen."
Kuulemma islamilaiset ovat kohdanneet paljon Jeesus ilmestyksiä: näkyä/unia. Ja ovat sitä kautta tulleet uskoon. Ainakin Emily Kulmalan(Islam tutkia) mukaan olisi näin. Aika mielenkiintoinen juttu tämäkin. Kun miettii vielä, mitä kristityksi kääntyminen merkitsee islamilaisessa yhteiskunnassa. Näkyjen ei ainakaan luulisi nousevan omasta kaipauksesta ylösnousseeseen, mitä taas kristillisissä karismaattisissa piirreissä voitaisiin pitää mahdollisena?-)
- ihmetellä
muslimiina kirjoitti:
>Turva kyllä löytyy Allahista
Jos opit joskus "kävelemään itsenäisesti", olet tervetullut ateistien joukkoon. Silloin sinunkaan ei tarvitse enää hävetä sitä mitä islamilaisissa maissa tapahtuu vaan voit katsella maailman menoa kriittisesti puhtain mielin.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti25216645Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235361- 1152544
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152002Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361741Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111972- 59936
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28842Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?40840