Millaista on Rakkaus?

Tunteeton(ko)

Kertokaa minulle millaista on Rakkaus, tai millaisena te sen koette! Lepattavatko perhoset vatsassa vielä parinkin vuoden jälkeen, vai onko tuntemukset muuttuneet enempi kaveri-kämppissuhteeksi?

Olen ihmetellyt oman suhteeni tunteen palon puuttumista, mutta toisaalta kalvaa ajatus onko sen kaipaaminen vain seurausta liiasta rakkausromaanien ahmimisesta. Millaista on tosielämä? Nämä asiat olisi hyvä ratkaista ennen kuin ottaa suhteessa seuraavan, vakavemman askeleen, josta ei olekaan enää niin helppo peräänytä huomatessaan erheensä.

6

837

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kun...

      ... rakkaus lähtee sinusta. Jos et tunne rakkautta, et voi sitä myöskään kokea.

    • valintasi

      riippuu ihmisestä miten sen tuntee, mutta hyvältä ja pelottavalta yhtäaikaa.
      rakkausromaanien ahminen saattaa saada aikaan, että odottaa aivan liikaa rakkauden tunteelta/kohteelta, joten yritä unohtaa ne ja elä oikeaa elämää.

      kun aika, paikka ja muut olotilaan vaikuttavat tekijät sattuu sopvasti kohdakkain, niin eiköhän se rakkauden kohdekin ole siinä lähettyvillä.

    • kummissaan

      on niin monenlaista kuin on ihmisiä ja suhteitakin. Eli eivät ole verrainnollisia. Riippuu tosi paljon siitä millaisia asioita haluat suhteessasi olevan. Pienenä vinkkinä kuitenkin, että yleensä moinen kirjallisuus loppuu siihen pisteeseen, että he elivät elämänsä onnellisena loppuun asti. Ja arkea ei kuvata lainkaan.. tosin itse kyllä ajattelen, että hyvän kumppanuuden lisäksi on oltava myös tunne siitä, että todella rakastaa etenkin suurissa valinnoissa. Yksi moni vuotinen suhde loppui juuri hiukan tuollaisista syistä monta vuotta sitten ja vaikka vieläkin ajattelen miehen olevan todella kiva niin tiedän tehneeni oikean ratkaisun. Tällä hetkellä sinkkuna tosin..

    • Tuntumalla

      Havaita kumppanissaan riittävästi halajamiaan ja tietyillä tasolla ennenkokemattomia ominaisuuksia, jotta jaksaa kahlata huonompienkin puolien kanssa, hyvien kantamina.

      • kummissaan

        oli hienosti sanottu :)


    • opale

      luepa oma kirjoitukseni niin siinä voisi olla joatin vastauksia ehkä tai jotain...joku näkökulma.kertomus omasta tilanteestani.
      pidä rakkaudesta kii-on otsikko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      264
      16953
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5458
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2581
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2058
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1762
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      996
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      880
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      880
    Aihe