http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?formname=search&formrnd=1148102901739&search=vapauteen&rng=1&submit1=Hae&ref=&ctx=0&mod1=FinRaam&mod2=&mod3=
Minun mielestäni vapaus on tärkeää. Ei kukaan omasta puolestaan voi kelvata Jumalalle, kun monien on jopa vaikea uskoa Jumalaan. Itsekin koen olevani ateisti. En kuitenkaan missään nimessä halua polkea eettisiä näkökulmia. Käsitys oikeasta ja väärästä on hyvin tärkeä varsinkin nyt, kun kasvihuoneilmiö ja muut uhat ovat ajankohtaisia.
Vapauteen Kristus meidät lunasti
6
284
Vastaukset
- tuskin ateistit
"perii taivasta." Ei ainakaan Raamatun mukaan.
Kysymys oikeasta ja väärästä avautuu ihmisille oikealla tavalla sitten, kun he löytävät Jumalan valtakunnan. Uskon pohjalta ajatellen.
Tämä kasvihuoneilmiö on maallinen asia. Ja jos siinä toimii vaan ja vaikka muissakin maallisissa asioissa toimis oikein, niis sillä ei pääse taivaaseen.
"Ilman uskoa on mahdoton kelvata Jumalalle." Raamatun mukaan.
Ja kun Jeesusken veri saa pestä syntimme pois, ja sydämmellä on Raamatun mukainen usko. Vain ja ainoastaan silltä tavalla ihmiselle aukeaa tie taivaaeen. - puhuis uskosta
Jos sydämmellä ei ole Raamatun maukainen usko. Ja Jeesuksen veri ei ole saanut pestä syntejä pois. Taivas on ja pysyy kinni, sellaiselta ihmiseltä.
Itseä voi pettää ja ihmisiä, mutta Jumalaa ei petä kukaan.- viestiin
"Jos sydämmellä ei ole Raamatun MUKAINEN usko. "
- ajatellen
- puhutaan
myös "ihmisistä jotka ei voi terveellistä oppia kärsiä.!
- mehem
Koet olevasi ateisti, ja jotkut päättelevät välittömästi, ettet voi olla uskovainen. Äkkiä ajatellen näin tietysti onkin, mutta tarkemmin ajatellen asia on monimutkaisempi.
Jotta voitaisiin mielekkäästi puhua Jumalan kieltämisestä, pitäisi oikeastaan tietää, millaista Jumalaa ollaan kieltämässä. Vai ollaanko kenties kieltämässä Jumalan-kuvaa eikä niinkään Jumalaa. Maailma on täynnä epäjumalia, ja oikeasta Jumalastakin voidaan tehdä kuvia ja alkaa palvoa niitä. Jos joku kieltäytyy palvomasta Jumalan kuvaa, häntä saatetaan pitää ateistina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413928Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3573048Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt141978Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101685Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41129- 71974
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar42889Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23831- 70818
- 44794