eli, ajattelin koettaa itse tehdä nyt sitä tahnaa, ohjeella
o,2dl sitruunaa
o,2dl vettä
1,6dl sokeria
ja nyt haluaisin sellaista kysellä että säilyykö tuo tahna jääkaapissa seuraavaan vahaus kertaan jos sitä jää yli?
o,2dl sitruunaa
o,2dl vettä
1,6dl sokeria
ja nyt haluaisin sellaista kysellä että säilyykö tuo tahna jääkaapissa seuraavaan vahaus kertaan jos sitä jää yli?
Vastaukset 17
Vanhimmat
kyllä säilyy kun laitat astiaan jossa voit lämmittää sen uudestaan vaikka mikrossa ja suojaat ilmalta eli pussi tai kansi mutta älä lämmitä kolmea kertaa enempää
kiitos tiedosta. :)
Olis kiva saada tuo ohje
0.2 dl sitruunamehua
0.2 dl vettä
1.6 dl sokeria
Ainekset kasaan ja sitten keittelet n.15 minuuttia kunnes seoksesta tulee kullanruskeaa. Annat sen sitten hyytyä ja ennen käyttöä lämmität alle minuutin mikrossa (niin ettei polta). Levitä ihan ohut kerros iholle, paina 100% puuvilla-lappu päälle ja repäise myötäkarvaan irti. Siinä se on kaunis karvaton, en kerro mikä.
Hmm...jäin miettimään että tuleeko tuosta nyt sitten ihan tahnaa? Jota voi käyttää karvojen poistossa?? *Tietämätön* :)
hmm.. tein itse ensimmäistä kertaa tuota tahnaa, monet kehuneet sitä nimittäin, mutta kun olin keitellyt sen niin ettei siinä ollut kiteitä jäljellä ja jäähdyttänyt sellaiseksi ettei polttanut ihoa, niin kun yritin sillä ja kangaslapuilla karvoja poistaa, niin eivät minneen lähteneet. iho jäi vain tahmaiseksi. en sitten tiedä että teinkö tahnan jotenkin huonosti? jäähtyessään siitä tuli sellaista vaaleaa?
sen tartteis olla sellaista ruskeeta siis siinä tarttee paahtaa sokeria oletko varma että ohjeesi oli oikein?
juu, kävi mielessä että ehkä sen kuuluisi olla kullanruskeaa. en siis tarpeeksi kauaa pitänyt sitä lämmöllä.
laittaa sen ohjeen tähän? siis kaikkine neuvoineen, eli sulatanko ensiksi sokerin ja sitten vesi yms. ja mimmoista sen pitäisi olla? pitäisikö siinä jäädä sokeri kiteitä vai miten? ja kuinka kuumana sitten iholle?
sokerista ei kyllä tule minkäänlaista vahaa,vaikka sitä mitenkä keittäisi tai lämmittäisi,ei myöskään sitruuna muuta olomuotoa vahamaiseksi.Siirappikin tuntuu paremmalta,vaikka ei silläkään karvat minneen lähde.
just joku kirjoitti ettei sitä saa edes keittää keltaiseksi. Ja jos joku katsoi Unisex ohjelmaan viimeksi varmaan näki että se sokerimössö oli valkoista ja paksua, ei ruskeaa. En tiedä miksi neuvotaan keittämään ruskeaksi? Itse kokeillut tätä ja silloi kun keitin kullanruskeaksi lähti kyllä karvat mutta oli myös kivuliasta. Meinaan nyt kokeilla niin että massa jää valkoiseksi.En tiiä miten käy...?
kivuliasta, miltä sitten kuvittelet tuntuvan kun karvat vetäistään ihosta?? Kysehän on siitä ettei sokeri tartu IHOON siten kuin nämä esim. Veetin vahat. Jos noilla vahoilla joutuu useamman kerran ottamaan samasta kohtaa niin siinähän lähtee iho kerros kerrallaan mukaan.
Jos kivutonta karvanpoistoa etsit niin ihan vääriä menetelmiä olet kyselemässä. Ei taida nämä kosmetologien valohoidotkaan ihan kivuttomia olla, kun karvanjuuret hyydytetään ja siten estetään kasvu.
no jos esim.olet nyppinyt pinseteillä karvoja, varmaan tiedät että oikein vedettynä karva pullahtaa tuppeineen päivineen ulos eikä se ole kivuliasta. Tiedän ettei sokerin ole tarkoitus tarttua ihoon mutta mulla anakin se välillä liimaantuu kiinni ja siksi se sattuu. Vai onko mulla jotenkin epänormaali iho että vaan mulla se tarttuu kiinni??? Totta hemmetissä sokeroinnin pitäisi ola kivuttomampaa kuin vahauksen kun se karva poistetaan kasvusuuntaan eikä vastakarvaan. En sano että olisin joku ekspertti siinä karvan poistossa ja se vaatii opettelua mutta nyt ainakin tuntuu ihan samalta karvojen poisto kuin lämminvahalla. En mä mikään idiootti ole ja luule että se ei satu.
nyppinyt, ja en ole kertaakaan saanut karvaa ulos niin ettei olisi tuntunut.
Erona on tietenkin se vielä että pinseteillä otat yhden karvan kerralla, se tuntuu pikkuisen, ja sokerilla lähtee (toivon mukaan) sata tai enemmän, ja tunnekin on sen mukainen.
Sokerin tarttuminen ihoon voi johtua siitä että sitä on liian paljon (paksu kerros) tai se on keitetty liian ohueksi (liian vähän aikaa, keittämisen tarkoitus on vähentää vettä liuoksesta jolloin se paksunee), voit myös kokeilla käyttää tahnaa hieman kylmempänä jolloin se on jäykempää. Myös poisnykäisyn nopeus vaikuttaa siihen jääkö tahnaa ihoon vai lähteekö kaikki kerralla, mutta sen varmaan tiesitkin että vauhdilla...
Myös ihon oma kosteus vaikuttaa tulokseen, jos "tuskan"hiki on noussut jo pintaan on iho syytä välillä huuhdella ja kuivata.
mutta ei se pinseteillä nyppiminen kivuliasta ole. Mä teen eron kivun ja sattumisen välillä. Olen nyt kokeillut uudestaan hommaa ja taisin löyttää syyn. Ihan oma mokahan se oli että sattui. Olen nyt levittänyt mössöä pienemmälle alueelle eli kerrallaan lähtee pieni määrä karvoja. Ei pitäs ahnehtia :D Eiköhän tämä tästä :)
tämänkin homman oppii!
Vilpoista ja sileää kesää! :-)
Vilpoisen ja sileän kesän saa kun unohtaa minihameen alta pikkarit pois ja pitää pillun posliinina.