Minkä takia nuo liikennevalot lumputtaa keltasta monesti koko viikonlopun? Nyttiin kun ajoin kylän läpi, niin oli usseempi risteys vilikulla. Eekö kaapunnilla oo vara pittee kalliita vehkeitä kunnossa vai onko tämä sitä kuulusata liikenneturvallisuuven lisseemistä? Ja ylläpitämistä?
Vae männöökö ne ylläpitorahat näihin surullisten kuuluisten työnjohtajien omilla aatoillaan ajamiin kilometrikorvaaksiin?
Nimittäen onhan sinne marjahaan paariin melekonen matka aena aamuisin.
Vae onko tarkotuksella vilikulla, että etes joskus oes liikenne vähäsen sujuvompoo?
Aatoelijata han se se vähä aattaa, mutta jalankulukija mummolle se aeheuttaapi ropleemija.
Vae männöökö ne ylläpitorahat näihin surullisten kuuluisten työnjohtajien omilla aatoillaan ajamiin kilometrikorvaaksiin?
Nimittäen onhan sinne marjahaan paariin melekonen matka aena aamuisin.
Vae onko tarkotuksella vilikulla, että etes joskus oes liikenne vähäsen sujuvompoo?
Aatoelijata han se se vähä aattaa, mutta jalankulukija mummolle se aeheuttaapi ropleemija.
Vastaukset 13
Vanhimmat
paariin on keskustasta melkoinen matka mutta ei se siitähuolimatta edellytä kaupunkia järjestämään joukkoliikennettä kyseisen seutukunnan asukkaille.
Kuuluukohan kankaskuja tähän aiheeseen? Varmaankin jollain muotoa. Vaikka liikennemerkin lisäkilvellä osoitettuna.
Onkohan liikennevaloissa webbikameroita niinkuin kankaskujalla??
Jossa näkyy kulkijat ja muut toilailijat. Onko nettiosoitetta tiedossa?
nyt hautautua sinne minne kuuluukin.Ei tyhjästä kannata loputtomiin jauhaa,vai mitä?
Kokeiles kangaskuja.com
Eehän se Pallopiä joka niitä olevinnaan korjoo ossoo, eikä ajastoo oikein että vihree aalto pellois etes kerranvuoteen oekein,pitäes vaehtoo oekee ammattimies alalle,josko jootas muuttaan tekemään kun rannalla,ja kaapunnilla ajelemmaan sinisellä volkkarilla.
savonmurteella kun et osaa.Tuo on häpeällistä.
Pitäs varmaan nimim. asukkaan ite päästä rassaamaan ko. vehkeitä. Niin saatais ne vihdoinkin pelittämään. Vai lähettäiskö porukalla rassaamaan, kun varmaan tiijjetään että mitenkä homman pitäs pelittää. Ja voitas samalla tehä niitä aaltoja, tai sitten tyrskyjä.
Eekös se oo se amiskan ope joka sivuhomminaan korjailoo nuita valohommia. Onko se kuopion kaapunnin poikia?
Mutta pitäsköön sen ensinnäkkii opetella kulukemis siännöt ja merkit, sen sinisen pakettiaaton kansa,jonka jäläkee voes
rätnätä oekee hittaasti nuihi liikenteenohjoomisvalloehin korjoomista, ja siätämistä.
Minulle ne kylläkii välttäävät nykyselläännii,mutta kaekille eevät.
oot ihka oikeessa,eipä nuo valot pelanna tänäkkää päivänä,liekö johdossa vikaa
Näinhän siinä kävi kun asia ulkoistettiin. Eihän paikalliset saa rassata arvokkaita vehkeitä. Eikö Kiuruveen liikennevalomies vois katella siinä sivussa Iisalamen valot?
noita teidän vehkeitä!Ettekö joskus voisi ajatella jotain muutakin,ei ne niin nätit ole...
ongelman itsellesi kehittänyt.