Heip!
Millä koodinpätkällä/-pätkillä C-kielen ohjelma lopetetaan käyttäjän painaessa jotain tiettyä näppäintä, tässä tapauksessa numeroa 9?
Ei leikkaa. =(
Kiitos!
Ohjelman lopetus
4
775
Vastaukset
- exit()
esim.
exit(0); - sfiojasdfjaio
jos siis kysyit tuota näppäinmen painamista niin windows apilla hoituu.
vaikka näin:
if(GetAsyncKeyState(0x39))
{
return 0;
} - Siis se standardi
C-kielen standardi ei kerro näppiksen tilan lukemisesta mitään. Se osaa lukea vain tietovirtoja, joissa on merkkitietoa. Se voi tulla näppiksestä, mutta suoraan sitä ei näe, ellei käytä jotain standardin ulkopuolella olevaa kirjastoa tai muuta viritystä.
Jos kysyt tällaista, kerro millä ympäristöllä ohjelmoit. Tähän löytyy erilaisia ratkaisuja eri tilanteissa.
Yleensä tosin yksinkertainen ohjelma loppuu painamalla control-c:tä, ja se toimii ilman erillistä ohjelmointia ainakin minun koneessani. Älä tuhlaa aikaa tekemällä ominaisuutta, jota ei tarvita ja jonka toiminta on hankala arvata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18613767
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585493Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454960Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1563734Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402873Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1201811Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3731714Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371525