Timon sato

pottuja

koska siis Timo merkkinen peruna on satovalmis??? Kun ostin siemen perunaa sanoi myyjä että Timo ei kuki vaan satokaui lasketaan siitä koska se on istutettu. En sitten kysellyt enempää koska luulin tiedon jostain löytäväni, mutta koti kirjoistani en tätä tietoa löydä, enkä myöskään ole löytänyt sitä googlesta. istutin sen tuossa 8.5 ja vielä ei ainakaan näy maan päällä mitään kasvua.

10

10727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuula

      Missäpäin Suomea asut? etelässä tietysti paremmat olosuhteet kuin pohjoisessa.Timon sato riippuu paljolti siitä miten lämmintä yleensä on touko- kesäkuussa.Peruna tarvitsee lämpimän maan ja hyvin itäneet siemenet edesauttavat asiaa. Harsoa on hyvä käyttää, joka aikaistaa n. 2 vkoa perunan satoa.Jos 8.5 olet laittanut Timon kasvamaan, niin suotuisissa olosuhteissa satoa voisi olla odotettavissa Juhannuksen seutuvilla.
      Kokemusta vain Keski-Suomen oloista!

      • pottuja

        Helsinkisä ollaan. Harsoa en ole laittanut vielä kun maan päällä ei ole näkynyt vielä mitään (ja on käytössä noilla herkemmillä). Mikä toinen peruna olis hyvä Timon kaveriksi? Olisi tarkotus laittaa tuonne Kangasniemelle kans pieni perunamaa mökkitarpeiks. Pääsen tosin istuttamaan vasta 10.6! Mikä ehtii vielä?


      • Tube
        pottuja kirjoitti:

        Helsinkisä ollaan. Harsoa en ole laittanut vielä kun maan päällä ei ole näkynyt vielä mitään (ja on käytössä noilla herkemmillä). Mikä toinen peruna olis hyvä Timon kaveriksi? Olisi tarkotus laittaa tuonne Kangasniemelle kans pieni perunamaa mökkitarpeiks. Pääsen tosin istuttamaan vasta 10.6! Mikä ehtii vielä?

        Harso laitetaan perunamaalle heti perunan istutuksen jälkeen. Harso pitää maan lämpimänä ja näin aikaistaa perunansatoa.Ei pidä odotella versojen ulostuloa.

        Nykyään perunalajikkeita on niin paljon, että on niistä vara valita. Harrastajaviljelijä suosii tiettyjä, tuttuja lajikkeita ja jotain uutta kannnattaa aina kokeilla.

        Kyllä varmaan nykyiset lajikkeet kaikki ennättävät tuottaa satoa, jos istutat 10.6. Edellyttäen, että ovat jo itäneet ja perunarutto ei vie niitä.

        Kokeilepa Google haulla - perunalajkkeet. Netistä löytyy paljon tietoa kuvien kanssa erilaisista perunalajikkeista.

        Itse pidän lajikkeista: Pito, Van Gogh, Suvi,ja punakuorinen peruna Asterix


    • palstapuutarhuri

      Minun palstallani ja naapuripalstoillakin Timo kukki viime vuonna heinäkuun alusta kuun puoliväliin, sen jälkeen kasvusto alkoi lakastua. Satoa sain alkaa kaivaa esiin heinäkuun loppupuolella. Viime vuonna istutukssesta sadonkorjuuseen meni noin 8 viikkoa.

      Huom. Jos peruna ei ole valmiiksi idätetty ja maa lämmin, kestää kasvuun lähteminen pariviikkoa enemmän. Eli juhannuksena kukkiva perunakasvusto on valmis sadonkorjuuseen noin kahdesta neljään viikon kuluttua. Tänä vuonna ehkä heinäkuun puolivälissä, mikäli ei takatalvi yllätä.

      • sulla on

        ollut jotain muuta kuin Timoa, koska Timppa EI kuki.


      • sulla on kirjoitti:

        ollut jotain muuta kuin Timoa, koska Timppa EI kuki.

        Sellaiset perunalajikkeet, jotka eivät yleensä kuki, voivat joissain olosuhteissa yllättäen kukkia. Kaikki lajikkeet tekevät nuppuja, mutta jotkut pudottavat nuppunsa. Nuput kellastuvat ja putoavat pois ennenkuin kukat aukeavat. Yleensä näin käy nopeakasvuisille varhaislajikkeille. Mutta tosiaan joskus nekin alkavat kukkia, mutta silloinkaan ei yleensä marjoja tule, niinkuin esim. rosamundaan.


    • makuhermo

      Timppa on erittäin hyvä myös talviperunana. Mielestäni ihan paras lajike niin aikaisena kuin myös talviperunana.Hyvänmakuinen, kiinteä perunalajike.Kasvaa myös luomuna, ilman lannotteita.

      • Anonyymi

        Kirjoitan vanhaan ketjuun jos joku etsii vastausta samaan kysymykseen. Timo tuottaa syöntikokoisia perunoita 60-70päivää istutuksesta, mutta pääsääntönä perunan kasvussa on 90päivää. Jos ennen tätä perunan varret kuolevat, eivät potut enää kasva..vaan ne on parempi nostaa turvaan.
        Terv. Wannabe maanviljelijä


    • Anonyymi

      Satoaika 60-70 vrk.

    • Anonyymi

      Vanha viisaus. Vappuna maahan,jussina suuhun.
      Kotitarveperunat kannattaa idättää ennen istutusta. Nopeuttaa satoa ainakin viikon/pari.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3644
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1981
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      226
      1323
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      134
      1196
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      100
      1063
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      109
      1045
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      70
      1010
    8. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      974
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      965
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      876
    Aihe