Niin eli olen ystäväni kanssa ottanut tuolta ojastamme hoitoon (isoon "sisustettuun" astiaan) varmaan kaksikymmentä nuijapäätä. Lähes kaikki ovat jo kehittyneet niin että niille on alkanut kasvaa jo raajat. Koska tiedämme mitä sen kokoiset "nuijapäät" syövät ne ovat pysyneet hengissä :) olemme nimittäi tuosta samaisesta ojasta ottaneet niitä pieniä "kirppuja" talteen ja hyvin tuntuu maistuvan. Oletteko itse kasvattaneet sammakkoja näin ja miten on onnistunut. Olemme ystäväni kanssa suunniteleet kaiken valmiiksi mutta kiva jos kertoisitte vähän vinkkejä hoidosta! :)
Onko kukaan muu...
2
393
Vastaukset
- Mii
Sammakoita,sammakon kutua eikä nuijapäitä saa Suomen lain mukaan ottaa lemmikeiksi.
Ne ovat rauhoitettuja.
Tälläinen teko on rangaistavaa.
Mistään "kasvattamisesta" tälläisessä luonnonvaraisten eläinten vangitsemisessa ei ole kyse.Heti sammakot takaisin löytöpaikkaan.
Mitä olitte ajatelleet tehdä sammakoilla kun ne kasvavat aikuiseksi?
Ne eivät ole oppineet saalistamaan itse ruokaansa eikä varomaan vihollisia,joten niiden elämä vapauttamisen jälkeen on arvatenkin lyhyt.
Aikuisille on vaikea löytää tarpeeksi ruokaa joten hiljalleen kuoliaaksi kituminen on edessä aikuisiksi selvinneillä raukoilla.
Kannattaako? - janette94
meillä on kans nyt nutipäitä joilla on pienenpienet koivet... kun laskin ne yllätyin niiden paljoudesta... 85 nutipäätä! en ole syöttänyt niille mitään mut ovat kasvaneet siitepölyllä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1004492- 272385
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1082184- 2002179
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4061903- 1691493
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001269Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321075Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72976Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?79850