Irtisanominen neuvotteluissa?

Yrittäjän puolen katsottuna Ay liike vain vähentään työpaikkoja, puuttuessaan irtisanomis asiaan. Minä jos olisin työnantaja katsoisin vielä tarkempaan ottaessani työntekijän. Syy on se että, ne kaivelee vaikka mistä niitä syitä että, voisi höykyttää palkanmaksajaa joka hyvää hyvyyttään tarjoaa työpaikan ja toimeentulon.
5130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mielenkiintoinen pointi:"työnantaja hyvänhyvyyttään tarjoaa työpaikan ja toimeentulon".Kerro lisää.Kerro kuka on hyvänhyvyyttä töissä!Kyllä se työntekijä ulosmitataan raskaamman jälkeen.Kupataan pienessä ajasa tyhjäksi ja vaihdetaan uuteen.Irtisanomisrahaan harva pääsisi.
Ensin neljänkuukauden koeaika,jota jatketaan lyhyillä määräaikaisilla.siitä vakinaiseksi ei livahdeta.

Äänestä
  • " Kerro kuka on hyvänhyvyyttä töissä! "? ne jotka leipää syödä ja asua oikeassa asunnossa. Ne jotka ei halua tehä töitä ei ne rahaakaan tarvitse. Jos tuntuu siltä että "kupataan" pienessä ajassa, niin työpaikka ei ollut ehkä sinun paikkasi.

    Äänestä

  • Panu kirjoitti:

    " Kerro kuka on hyvänhyvyyttä töissä! "? ne jotka leipää syödä ja asua oikeassa asunnossa. Ne jotka ei halua tehä töitä ei ne rahaakaan tarvitse. Jos tuntuu siltä että "kupataan" pienessä ajassa, niin työpaikka ei ollut ehkä sinun paikkasi.

    Olet todela pimee.Autaisiko hoito!

    Äänestä

  • ohhoh kirjoitti:

    Olet todela pimee.Autaisiko hoito!

    ja irtisanomisrahalla ei lisätä työpaikkoja. Perusteluja sille on jos suhdanteet vaihtelee ja lasku on niin pitkä että yritys ei kestä sitä, näin on pakko vähentää henkilöstöä.

    Äänestä

Joo, tuosta hyvän hyvyyttään voidaan tietysti olla montaa mieltä, yleensä se on kuitenkin se tarve saada se työntekijä johonkin hommaan ja mahdollisimman halvalla vielä;)

Tuo taas, irtisanomisrahakäytäntö on kait peräisin noista EU maista ja jos en kauhean väärin muista, niin Suomikin jossain vaiheessa liittyi EU:hun jostain syystä, nyt sitten harmonisoidaan niin palkka, sosiaali kuin veropolitiikkaakin. Se, mitä monet "kyllä" äänen EU äänestyksessä antaneet työnantajat eivät olleet ajatelleet, oli se, että EU:n alueella jotkut asiat ovat työntekijän kannalta huomattavasti paremmin kuin Suomessa;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Panu kirjoitti:

Yrittäjän puolen katsottuna Ay liike vain vähentään työpaikkoja, puuttuessaan irtisanomis asiaan. Minä jos olisin työnantaja katsoisin vielä tarkempaan ottaessani työntekijän. Syy on se että, ne kaivelee vaikka mistä niitä syitä että, voisi höykyttää palkanmaksajaa joka hyvää hyvyyttään tarjoaa työpaikan ja toimeentulon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu