8x57 tehot

mauser

löytyykö 8x57 mauserin paukkuu kuinka tehokkaana eli sakon energiat näyttäs olevan melkeimpä 308-7x62r luokkaa kuitenkin koko on hylsyssä 30-06 luokkaa eli tietoja kaivattas tällä saralla

5

6906

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lataaja

      Mauser 8x57JS hylsyllä on pituutta n. 57 mm ja 30-06spr n. 63mm läpimitta on suurinpiirtein sama,ruutitilavuusero n. 10%.7,62x53R ja 8x57JS
      ovat ruutitilavuudeltaan hyvin lähellä toisiaan.
      Tehdalatauksissa on ruutia senverran kuin on taloudellisesti edullista lataajan kannalta, itseladaten voi käyttää vaikkapa Vihtavuoren latausoppaan arvoja ja saada patruunasta kaliberin mukaisia tehoja.

    • Jos 8x57JS tehot ei riitä niin seuraava koko jolle voit Mauser 98 lukkoisen aseen pesittää on 8x64S Brenneke. Hylsyn mitat ovat hyvin lähellä 30-06spr mittoja ja midwaysuomesta löytyy hylsyjä ja holkkeja lataajalle

    • Varmistuslaukaus

      Normalla oli ennen 10,7 gramman Vulkan, josta irtosi yli 4000 joulea piipunsuulla (870 m/s). Valitettavasti ei ole enää eikä taida olla luotiakaan saatavilla. Hyvin sillä hirvestä henki lähti.

      Muutenhan patruunassa on erittäin hyvä hyötysuhde verrattuna esim. 30-06:een, jossa poltetaan saman energian saamiseksi selvästi enemmän ruutia. Kalliita vain tahtovat olla luodit.

    • todella

      Jos todella haluat tehoja, lataa 250 grainin luodilla. Tai 220 grainin.
      Esim. Woodleigh tai sitten PPU FMJ.
      8x57 JS. on hylsyä kehutaan parhaimmiksi täyttötilavuus/tehosuhteet/painava luoti

    • 66SM

      RWS lataa sitä 800-820 m/s luodit 12,1 ja 12,7 g.
      98 lukko on yksi lujimmista lukoista, anna asesepän tarkistaa sulkuvälit ym. aseesta. Kun ne ovat ok niin nopeuksia voi nostaa, nalli kertoo yleensä hyvin missä mennään. Jos lukko aukeaa kankeasti laukauksen jälkeen ollaan hylsyn maksimipaineissa. aina kannattaa latauksissa edetä pienissä portaissa, sama patruuna voi kehittää toisessa aseessa kovemmat paineet kuin toisessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      76
      3418
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3137
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3012
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2671
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2182
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1739
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1707
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1705
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1689
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1628
    Aihe