8x57 tehot

mauser

löytyykö 8x57 mauserin paukkuu kuinka tehokkaana eli sakon energiat näyttäs olevan melkeimpä 308-7x62r luokkaa kuitenkin koko on hylsyssä 30-06 luokkaa eli tietoja kaivattas tällä saralla

5

7847

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lataaja

      Mauser 8x57JS hylsyllä on pituutta n. 57 mm ja 30-06spr n. 63mm läpimitta on suurinpiirtein sama,ruutitilavuusero n. 10%.7,62x53R ja 8x57JS
      ovat ruutitilavuudeltaan hyvin lähellä toisiaan.
      Tehdalatauksissa on ruutia senverran kuin on taloudellisesti edullista lataajan kannalta, itseladaten voi käyttää vaikkapa Vihtavuoren latausoppaan arvoja ja saada patruunasta kaliberin mukaisia tehoja.

    • Jos 8x57JS tehot ei riitä niin seuraava koko jolle voit Mauser 98 lukkoisen aseen pesittää on 8x64S Brenneke. Hylsyn mitat ovat hyvin lähellä 30-06spr mittoja ja midwaysuomesta löytyy hylsyjä ja holkkeja lataajalle

    • Varmistuslaukaus

      Normalla oli ennen 10,7 gramman Vulkan, josta irtosi yli 4000 joulea piipunsuulla (870 m/s). Valitettavasti ei ole enää eikä taida olla luotiakaan saatavilla. Hyvin sillä hirvestä henki lähti.

      Muutenhan patruunassa on erittäin hyvä hyötysuhde verrattuna esim. 30-06:een, jossa poltetaan saman energian saamiseksi selvästi enemmän ruutia. Kalliita vain tahtovat olla luodit.

    • todella

      Jos todella haluat tehoja, lataa 250 grainin luodilla. Tai 220 grainin.
      Esim. Woodleigh tai sitten PPU FMJ.
      8x57 JS. on hylsyä kehutaan parhaimmiksi täyttötilavuus/tehosuhteet/painava luoti

    • 66SM

      RWS lataa sitä 800-820 m/s luodit 12,1 ja 12,7 g.
      98 lukko on yksi lujimmista lukoista, anna asesepän tarkistaa sulkuvälit ym. aseesta. Kun ne ovat ok niin nopeuksia voi nostaa, nalli kertoo yleensä hyvin missä mennään. Jos lukko aukeaa kankeasti laukauksen jälkeen ollaan hylsyn maksimipaineissa. aina kannattaa latauksissa edetä pienissä portaissa, sama patruuna voi kehittää toisessa aseessa kovemmat paineet kuin toisessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe