Syreeniaidanteen leikkaaminen

aappo

Meillä on komea useamman metrin korkuinen vapaasti kasvava unkarinsyreeniaidanne, joka antaa hyvin suojaa vieressä kulkevalta kevyen liikenteen väylältä. Aita on alhaalta asti suhteellisen tuuhea, mutta se on sen verran korkea, että varjostaa pihaa jo hieman liikaa. En haluaisi leikata aitaa alas, koska se on muuten oikein hyvä, mutta ajattelin, että miten voisin leikata siitä korkeutta pois, esim. metrin tai pari? Koska leikkaus tulisi tehdä (missä kuussa suositeltavinta) ja miten? Koska syreenille tehdään yleensä nuorennusleikkausta (missä kuussa)?

5

2360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Garlic

      Jos saan sen verran neuvoa, älä tee sellaista pensaan "raiskausta" että leikkaisit sen noin! Kauhistuttaa jo ajatuskin! Mieluummin kokonaisten oksien juuresta leikkaus ja harvennus tai alasleikkaus. Alunperin tässäkin tapauksessa olisi pitänyt ottaa huomioon kuinka korkeaksi pensas kasvaa ja valita sen mukaan matalampi kasvuinen pensas ettei sitten tehtäisi tuollaisia ns."fiksuja"(???) ratkaisuja kuin leikataan pensas keskeltä... Sanon vaan että mieti vielä!!

      • aappo

        Pensaat on edellinen asukas siihen valinnut. Missään nimessä ei ollut tarkoitus tehdä sellaista "tältä korkeudelta poikki" -tyylistä leikkausta, vaan koetan kysellä, että miten tuon lyhentämisen voisi toteuttaa siististi ja pensasta raiskaamatta.
        Voisiko tuota pensaan yläosaa lyhentää kuinka niin, ettei se näytä kovin leikatulta? Leikkaaminen tulisi ilmeisesti tehdä tietyllä tapaa harvennellen ja osa oksista typistää siististi. Missä vaiheessa tuota voisi leikata?


      • seuraus:
        aappo kirjoitti:

        Pensaat on edellinen asukas siihen valinnut. Missään nimessä ei ollut tarkoitus tehdä sellaista "tältä korkeudelta poikki" -tyylistä leikkausta, vaan koetan kysellä, että miten tuon lyhentämisen voisi toteuttaa siististi ja pensasta raiskaamatta.
        Voisiko tuota pensaan yläosaa lyhentää kuinka niin, ettei se näytä kovin leikatulta? Leikkaaminen tulisi ilmeisesti tehdä tietyllä tapaa harvennellen ja osa oksista typistää siististi. Missä vaiheessa tuota voisi leikata?

        on se, että heti poikkileikatun kohdan alapuolelle kasvaa sellainen oksaturo (tosi tiuhasti uusia haaroja jokapuolelle). Sellainen pensas ei ole koskaan kaunis.

        Minäkin suosittelen miettimään tosissaan tavitaanko ko. leikkausta TODELLA.

        Mutta jos päädyt kuitenkin tekemään "lyhennyksen", niin leikkaa pisimpiä haaroja poikki alhaalta asti. Ja vain joitakin oksia leikkaisit eri tasoilta "lyhennellen" (katso, että alla seuraavaksi oleva silmu lähtee pensaan keskustasta ulospäin). Todella hyvää lopputulosta (siis vuoden parin päähän ajatellen) et leikkaamalla yleensä saa, kun kyseessä on syreeni.


    • pms68

      ainoa kaunis tapa on leikata jatkuvasti vanhoja rankoja kokonaan tyvestä asti pois. Näin pensas madaltuu koska uudemmat ovat vielä matalia ja toisaalta kun latvus harvenee niin samalla se päästää valoa läpi hieman paremmin.

      On toki ihan aidaksi leikattuja syreenejä tuossa lähistölläkin yksi. Leikkaavat sen tuossa juhannuksen jälkeen ja syksyllä elo-syyskuussa uudelleen. Leikkauksen jälkeen on aika ruma, mutta nopsaan korjaa itsensä. Kukkiahan siinä ei sitten ole kun ei koskaan niin pitkälle pääse kukkimaan jolloin koko kasvivalinnan voi kyseenalaistaa verrattuna orapihlajaan..

      Leikkasuat ei kannata tehdä kerralla muuten sitten kovin rajusti vaan jakaa ensimmäiset poistot usealle vuodelle ettei kasvi innostu liikaa ja samalla kannoista vesovasta tule ihan vesiheinää..

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe