Minulla olisi sellainen ongelma, että en voi jättää koiraani ( 9kk, kultaisennoutajan ja suomen pystykorvan sekoitus) edes minuutiksi yksin kotiin, kun hän jo rupeaa vinkumaan. Toivoisin jonkinlaisia vinkkejä, että saisin koirani tottumaan yksin olemiseen, kun en aina itse voi olla paikalla eikä koiraa voi jokapaikkaan mukaan ottaa.. Kiitos vinkeistä jo etukäteen :)
Miten saan koirani tottumaan yksin olemiseen??
31
7862
Vastaukset
- puhdasrotuinen
sana suomenpystykorva.
S-pystykorvat ovat yleisesti kovia haukkuman.
Taitaa vaatia pitkää pinnaa ja kärsivällisyyttä,
kun jätät koiran yksin. Leluja ja luita kaveriksi.
Annat jotain hyvää, jolloin sen huomio yksinään jäämisestä menee hyvän makupalan syömisen.
Toinen on keino on mennä ovesta ulos ja menoks,
hiivit takaisin oven taakse kuuntelemaan.
Jos vinkuna kuuluu, niin sisälle komentamaan
ja kieltämään haukkumisen jyrkin sanoin.
Sitruunapanta ja minulla ei ole kokemusta siitä.- kultsi-pystykorva
Koiralle olemme jättäneet luita, leluja ja muita herkkuja lattialle, mutta hän tuhoaa muita tavaroita välillä.. Eilen oli ensimmäinen päivä, kun hän ei ollut mitään tuhonnut poissa ollessamme :)
- *vinkulelu*
"Jos vinkuna kuuluu, niin sisälle komentamaan
ja kieltämään haukkumisen jyrkin sanoin."
Koiralle on ihan sama tuletko sitä kehumaan vai torumaan, se on vinkumisella saavuttanut haluamansa eli saanut sinut luoksesi (koiralle huomio sama kuin julkisuus, hyvää tai huona aivansa kunhan sitä vain tulee). Eli kuuntele oven takana ja mene sitten vasta sisälle koiraa kiittämään kun on hiljaa! - kultsi-pystykorva
*vinkulelu* kirjoitti:
"Jos vinkuna kuuluu, niin sisälle komentamaan
ja kieltämään haukkumisen jyrkin sanoin."
Koiralle on ihan sama tuletko sitä kehumaan vai torumaan, se on vinkumisella saavuttanut haluamansa eli saanut sinut luoksesi (koiralle huomio sama kuin julkisuus, hyvää tai huona aivansa kunhan sitä vain tulee). Eli kuuntele oven takana ja mene sitten vasta sisälle koiraa kiittämään kun on hiljaa!Ei me mennäkään sisälle kun koira vinkuu.. koira rupeaa vinkumaan jo siitä jos joku menee vessaan :/ eli eroahdistus on todella paha.. harvemmin se enään kyllä kun vessaan menee niin inisee.. naapureilta vaadittaisiin nyt vain pitkää pinnaa :/
- rontti
kultsi-pystykorva kirjoitti:
Koiralle olemme jättäneet luita, leluja ja muita herkkuja lattialle, mutta hän tuhoaa muita tavaroita välillä.. Eilen oli ensimmäinen päivä, kun hän ei ollut mitään tuhonnut poissa ollessamme :)
hän sanaa käytetään ihmisestä. koirasta käytetään mm. se sanaa.
- nimessä
takaisin!!!!itsellämme on ollut sama ongelma,ja kyseltiin neuvoja koirapsykologilta ja ongelma ratkesi.koiraan ei saa kiinnittää mitään huomiota olessaan lähdössä jonnekin(eikä mitään lepertelyä tyyliin odottaa kiltisti,käyn kaupassa)vaan lähtiessä koiralle annetaan joku virike/makupala esim siankorva.(jos se kumminkin hieman vinkuu,lopettaa kyllä sen aikanaan)jos sinä tulet aina takaisin,kun koira vinkuu,niin se yksinkertaisesti oppii siihen,jotta isäntä tulee takaisin.sama pätee kotiin tullessa,koiraan ei saa kinnittää mitään huomiota ennenkuin se on rauhoittunut.sitten vasta hyvitellään....
- eläinlääkäriltäsi
kultsi-pystykorva kirjoitti:
Ei me mennäkään sisälle kun koira vinkuu.. koira rupeaa vinkumaan jo siitä jos joku menee vessaan :/ eli eroahdistus on todella paha.. harvemmin se enään kyllä kun vessaan menee niin inisee.. naapureilta vaadittaisiin nyt vain pitkää pinnaa :/
eroahdistukseen olevia lääkkeitä(käytetään väliaikaisesti),ja saat muutenkin hyviä neuvoja,joita minäkin annoin tällä palstalla.koiria minulla on ollut n:30v eli taatusti tiedän jotain...onhan mukaan mahtunut kovaluonteisia sekä herkempiä koiria,joidenka kanssa on pärjätty mainiosti kun on otettu neuvoista vaari.
- Anne-Doggi
Eli onko se tottunut olemaan myös yksin? Mikäli ei, niin nyt on jo korkea aika alkaa opettamaan. :)
Eli aloita lyhyistä ajoista, olet aluksi vain hetken pois (5minuuttia tms.) ja menet sitten takaisin. Kun menet takaisin kotiin, et huomioi koiraa lainkaan. Kotiin tulemisesta ei tehdä suurta numeroa, vaan opetetaan koiralle, että se on "ihan normaali juttu." Eli et huomioi koiraa. Ja JOS koira vinkuu, kun jää yksinään, ET SAA mennä takaisin. Näin koira oppii, että vinkumisella saa ihmisen takaisin.
Pikku hiljaa jätä koirasi pidemmäksi ajaksi yksinään.
On olemassa myös D.A.P.-haihduttimia, jotka auttavat ainakin joitakin koiria. Saa ostettua esimerkiksi apteekeista.- kultsi-pystykorva
Koirani ei hauku, eli on suurimmalta osalta täysin kultainennoutaja.. Pystykorvasta koirassa on vain hännän kippuralle meno.. Ongelma juuri on se että koira ei ole hetkeäkään hiljaa.. hän vinkuu yli 5 tuntiakin :/ Pitäisi jotenkin saada hänet oppimaan, että häntä ei hylätä mihinkään, koska asumme kerrostalossa.. Vinkuna ei kyllä kuulu kauhean pitkälle mutta naapurit eivät ole ilahtuneita vingunnasta :/ Olemme myös olleet huomioimatta koiraa, mutta siitä ei kauheasti apua ole :/
- myös
radio päälle, niin ei ole liian hiljaista. ja pimeällä vähän valoa, toimii...
- Marjoc
Itselläni on lapinkoira/noutaja-risteytys joka tuli meille 5 kk:n ikäisenä eikä ollut tottunut olemaan yksin.
Aloitimme harjoittelun jättämällä sen aluksi ihan vähäksi aikaa yksin ja lisäsimme aikaa pikku hiljaa.
Vaatii isommalla koiralla jo hieman enemmän hermoja ja kärsivällisyyttä. Nykyisin yksin ollessaan koira jonkin verran saattaa ulista/haukkua, mutta ei koko aikaa. Koiramme on nyt 10 kuukautta.
Jätämme sille myös yksin ollessa luita, leluja sekä pahvilaatikoihin tai maitotölkkeihin piilotettuja nameja, joita se voi sitten aikansa kuluksi etsiä. Lisäksi aktivointipalloa on kokeiltu, mutta se ei ole siitä kauhean innostunut.
Olemme jättäneet koiran yksinollessaan vain yhteen huoneeseen ja jo se vähensi haukkumista ja vinkumista ainakin meillä. Kaverini oli ostanut koiralleen sellaisen jutun(nimeä en muista), joka laitetaan pistorasiaan ja se erittää huoneilmaan koiraa rauhoittavaa ainetta.
Tsemppiä sulle, kyllä se siitä- jansku17
minkä kokoinen teidän koira on tällä hetkellä?
paljonko menee kk rahaa siihen??
- on toiminut:
Anna vinkua vaan. mee vaikka pois ja heti (HUOM:VASTA KUN)se on lopettanut vinkumisen ja palkitse jollain.
ÄLÄ MISSÄÄN TAPAUKSESSA MEE TAKAS KU SE VINKUU,MUUTEN SE OPPI ETTÄ TULET VINKUMALLA TAKAISIN!!!!!!!!!!!!!!- kultsi-pystykorva
ei me sisälle mennäkään ennenkun koira on vinkumisen lopettanut.. alkaa tuo eroahdistus muutenkin jo pikkuhiljaa laimeta, kun välillä ei vingu ollenkaan...
- eräsneuvonantaja
Vaikka pieni chihuahua. Eiköhän koira rupea tottumaan olemaan kotona kun on kaveri siellä myös
- kultsi-pystykorva
meillä on jo 2 kissaa niin ei enää 4 lemmikkiä viitsisi ottaa.. kyllä tää eroahdistus tästä kun vaan jaksaa olla kärsivällinen..
- The-Final-Cut
Anna vinkua vaan. Kyllä se siihen kyllästyy ajan kanssa. Niin mä tein ja hyvin oppi heti kerrasta! Nyt sen voi jättää ihan hyvin muutamaksi tunniksi kotiin yksin. Ei vingu yhtään, ainoastaan ensimmäisellä kertaa vinkui mutta antoi vinkua niin se oppi heti.
- serobi 1v2kk
Mä tein niin oman koirani kans, et annoin vikistä ja haukkua. Vieläkin jää haukkumaan perään, ku lähen ja jätän sen kotia, mut lopettaa kyllä ku huomaa ettei hyödytä. Ja naapureilla ei noka koputtamista, kunhan yöllä ei hauku ;o). Leluja ja puruluuta vaa vieree, ni eiköhän se siitä sit...niin ja älä missää tapauksessa käänny takasin vaikka kuinka kävis sääliks. Koira kyllä huomaa sen ja taatusti ei sit lopeta, kun tajuaa että aina tuut takasin. Kärsivällisyyttä se vaatii ;o).
- on?
seropi on kait sekarotuinenpiski?
- seropi 1v2kk
on? kirjoitti:
seropi on kait sekarotuinenpiski?
tuli painovirhepaholainen ;o)
- Magrat
Meillä on kotona kaksi mikseri-koiraa
Toinen on kotona ihan kiltisti kun ihmiset lähtevät (nyt ikää 14 v mutta aina on ollut sama juttu)
Nuorempi 1½ vuotias, taas on hirveän ihmisrakas ja saa hepulin kun jää "yksin" siis koirat keskenään.
Aikaisemmin otus pisti ranttaliksi koko talossa ja jyrsi esim seinää, ulvoi, riepotteli tavaroita ja söi kaikenlaista jne.
Tämä kaikki jo ihan lyhyessäkin yksiolossa (15-20 min)
Tulimme siihen tulokseen että meidän ja koiran mielenrauhalle on parempi jos minimoidaan vahinkoja ja veimme hänet aina saunan pesuhuoneeseen siksi aikaa kun olimme poissa kotoa.
Nyt vuoden kuluttua koira osaa olla jo ilman ihmisiä sen kummemmin riehumatta.
Kellarikomennusta kesti 9 kk joka kerta kun lähdimme. Pesuhuoneeseen vietiin vesikuppi, oma peti, lempilelut, puruluu ja hiukan kuivaruokaa.
Päälle jätettiin valo ja viereiseen huoneeseen radio auki hiljaiselle ja kanavalle jossa keskustelua paljon.
Tämän jälkeen kokeilimme lyhyitä jaksoja (20 min -1 tunti)varsinaisissa asuintiloissa siten että keittiö ja olohuone olivat koira-aluetta muut huoneet kiinni (rauhoitti riehumista) tätä kesti pari kuukautta.
Nyt koirat viihtyvät keskenään sen pakolliset 8 tuntia mitä ihmiset ovat poissa ilman että mitään riehumista tapahtuu.
Palkitsimme aina koiran silloin kun se oli ollut "kiltisti" eli ei llut hajottanut paikkoja.
Muuten ei palkittu ja kuljettiin hihnan kanssa "tyhmyyksien" luona joista koiraa toruttiin.
Koira tiesi kyllä tehneensä tuhmuuksia.
Tietää se kyllä senkin että on ollut kiltisti, riemu on käsin kosketeltavaa.- h*k
Koiraa EI saa jälkikäteen rankaista sen tuhoamisista!! Se näyttää syylliseltä ja "tietää tehneensä tuhmia" koska yhdistää omistajan vihaisuuden siihen tilanteeseen että sitä on rankaistu kotiintullessa. Koira ei ajattele takautuvasti että mitä tuli tehtyä, rangaistus pitää tulla samana hetkenä kun koira TEKEE kiellettyä asiaa.
Erinomainen kirja joka käsittelee koirien käytösongelmia ja ajatustapaa on Valerie O'Donnelin Minun koirani (muistaakseni sen niminen..?)
Siellä on myös neuvoja eroahdistukseen.
Homeopaattista apua (kukkaterapiaa tms.) www.kitiska.com
- kissa
kaveriks...
- kultsi-pystykorva
mutta eivät nekään kauheasti auta, kun koira on niin mahdottoman ihmisrakas.. on tässä pientä edistystä jo tapahtunut :) ei ole muutamana päivänä enään tuhonnut mitään :)
- koiran omistaja
Terve!!
Tässä sulle yksi konsti mikä voi auttaa,mutta se kestää vähän aikaan,palkitse koirasi heti,kun se on hiljaa,harjoittele sitä joka päivä,mene ulos ja tule sisään.älä toru sitä jos se vinkuu vaan palkitse kun se ei vinku,ja muista aina kehua sitä kun se tekee oiken,tällä konstilla minä sain oman koiran lopettamaan vinkumisen,tosin se kesti muutaman kuukauden.Onnea yritykselle- kultsi-pystykorva
täytyy kaikkia keinoja koittaa :) koiralla on kyllä myös vielä pidätysongelmiakin :/ eli todellakaan pitkää aikaa se ei voi olla yksin.. pari kertaa on sisälle kakannut ja pissannut juuri kun olemme olleet pihalle lähdossä..
- koirasi
kultsi-pystykorva kirjoitti:
täytyy kaikkia keinoja koittaa :) koiralla on kyllä myös vielä pidätysongelmiakin :/ eli todellakaan pitkää aikaa se ei voi olla yksin.. pari kertaa on sisälle kakannut ja pissannut juuri kun olemme olleet pihalle lähdossä..
voi tehdä ihan puhtaasta innostuksesta,että pääsee ulos.jää kyllä aikanaan pois,älä huoli.
- 3xkoira&2xkissa:)
..kirja aiheesta olisi; Nicholas Dodman ,Koira joka rakasti liikaa.. siinä mielenkiintoisia juttuja ja täyttä asiaa tuohonkin aiheeseen:)
- pistää miettimään
Minulla on 2 koiraa ja ne voi hyvin jättää kotiin, kunhan radio soi hiljaa, ettei rapun äänet kuulu.Koiran voi hyvin opettaa olemaan yksin silloinkin kun on itse kotona, eli ei ole sen kanssa liian aktiivisesti.Jos se saa aina halutessaan ihmisen huomion, niin siitä tulee perheen pomo.Koiramaailma ei toimi niin kuin ihmisen.Laumassa on aina arvojärjestys.Jos se ei ole selvillä,niin tilanne on epäselvä ja koira on levoton.Minä en huomioi aina koirieni tahtoa ja ne osaavat odottaa vuoroaan ja sitä, koska tulen kotiin.Paras kiitos niille on kehu ja hellä rapsutus.Makupalat annan erikseen, koska jos koira on ihmisen mieliksi makupalan toivossa, niin se ei ole mielestäni ihan jees.Parempi on, kun esim. ulkona ollessa koira ohittaa toisen ilman meteliä ja kehun sitä, niin se on tosi onnellinen.Koira on ihmisen paras kaveri, muttei kuitenkaan ihminen- se on hyvä pitää mielessä.Toivottavasti saat tästä jotain tukea.Iloisia kesäpäiviä teille.
- kultsi-pystykorva
kiitokset paljon vinkistä :)
- puhdasrotuinen
kultsi-pystykorva kirjoitti:
kiitokset paljon vinkistä :)
kuka on se, joka määrää tahdin, näitä kirjoituksia lukiessa.
Hellin käsin ja kuiskaten hyvä tulee ja D.A.P vie kaikki ongelmat maton alle piiloon.
Kaikki koirat eivät kestä sitä hajua mikä D.A.P:sta tulee. Kokemusta on ja maksaa ihan siedettävästi.
Taisin neuvoa, että menoks ja hiivi takaisin kuuntelemaan oven taakse kuuluuko ääntä.
Ja jos kuuluu, niin silloin komentamaan,
muuten menoksi hetken kuunneltuasi.
Voin kertoa että, jos mun naapurissa koira vinkuis koko päivän, niin varmasti toista päivää en kuuntelisi, kun minä teen yöt duunia ja aamulla käyn yöunille.
Täytyy kyllä ottaa huomioon toistenkin levon saanti, käskeehän radionkin tietoisku radiota hiljentämään, kun seinän takana on levon, sairauden ja ym. takia tarvitsee hiljaisuutta.
Juuri menneellä viikolla kysyttiin mitä tehdä,
kun koira nappasi virasta kädestä.
Omistaja paapoo koiraansa ja on pomo asunnossa.
Ongelmia syntyy, jos koira pääsee
laumanjohtajaksi.
Näin on ollut ennenkin ja vastakin tulevaisuudessa.
Eläin on eläin ja ihminen tienaa sille syötävää
ja ruan antajaa tarttis totella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216720Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235387- 1152548
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152019Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361751Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111978- 59944
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28850Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43848