HEI!
Olen vaihtanut isompaan paattiin, ja nyt on ajankohtaista siirtää vene purjehtien Helsingistä Turkuun.
Vene on 9m pitkä kosteri, ja kippari (minä) omaa jonkinverran kokemusta, kuitenkin Maarianhamina-Rauma-Turku kolmion alueelta.
Nytpä kysäisen, että voisiko joku jakaa kokemuksia kyseiseltä reitiltä..? Eli kaikki vinkit/yleistieto, ym. on tervetullutta. Olen myös kiinnostunut aikatauluista (mulla ei ole liikaa aikaa kuitenkaan, pitää pahus tehdä töitäkin..) ja reitin vierasvenesatamista jne.
TK
Helsinki-Turku väli
5
1581
Vastaukset
- -------------------
Osta satamakirja niin siinä on sulle vinkit.
- väärinpäin
Päinvastaiseen suuntaan menin yksin suunnilleen samoissa merkeissä vähän ulompia väyliä ja kaksi yötä meni ankkurissa sopivissa vastaan tulleissa saaren poukamissa.
- globetrotter
Ensin ulos slummista nimeltään Helsinki Harmajan kautta ja sitten Hankoon. Kelistä ja kellonajasta riippuen joko yöksi tai sitten jatkaen eteenpäin.
Hanko läntisen jälkeen yöpymispaikkoja riittämiin.
Kasnäs varteenotettava mikäli ehtii.
Sitten ollaankin jo lähes kotona. riippuu mihin päin Turuus olet menossa miten jatkat. Yleisin tapa on Gullkronan väylää ja sitten Nauvon jommalta kummalta puolen.
Matkaa muistaakseni noin 160 mailia Porkkalasta, eli Helsingistä 25 lisää.
Kahden päivämatkan rajoissa riippuen tuulista ja miehistön kunnosta. Aikaisin aamulla liikkeelle 6:00 ja illaksi noin 21:30 yöpuulle. 15 tunnin päivät mahdollisia ja silloinhan jo joutuu. - kartta käteen
globetrotter kirjoitti:
Ensin ulos slummista nimeltään Helsinki Harmajan kautta ja sitten Hankoon. Kelistä ja kellonajasta riippuen joko yöksi tai sitten jatkaen eteenpäin.
Hanko läntisen jälkeen yöpymispaikkoja riittämiin.
Kasnäs varteenotettava mikäli ehtii.
Sitten ollaankin jo lähes kotona. riippuu mihin päin Turuus olet menossa miten jatkat. Yleisin tapa on Gullkronan väylää ja sitten Nauvon jommalta kummalta puolen.
Matkaa muistaakseni noin 160 mailia Porkkalasta, eli Helsingistä 25 lisää.
Kahden päivämatkan rajoissa riippuen tuulista ja miehistön kunnosta. Aikaisin aamulla liikkeelle 6:00 ja illaksi noin 21:30 yöpuulle. 15 tunnin päivät mahdollisia ja silloinhan jo joutuu.Merellisestä kauniista Helsingistä lähdettyäsi kyllä niitä yöpymiseen sopivia saaria riittää Hangon itäpuolellakin joiden suojaan voit ankkuroitua.
- Hemmo
kannattaa mennä.
Yön voi olla vaikka Elisaaressa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316822Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235414- 1152560
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152036Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361755Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111986- 59948
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto30861Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43856