Mistä saa 135 / 36 kehityksen + kuvat halvimmalla?

nimenion

Mistä saa 135 / 36 kehityksen kuvat halvimmalla Helsingissä?

Vai onko osoitteena jokin nettifirma?

Tietystikään hyvä laatu ei ole poissuljettu valtti!

Kiitos!

7

2375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on edullinen

      Itse teetän Kuva-pulssilla nykyisin koska halpa hinta että muista poiketen tekevät alkuperäiselle Photo CD:lle kun muut polttaa vain 1536*1024 resoluutioisia kuvia JPEG-muodossa tavalliselle kuvarompulle. Photo CD:ssä on nimittäin isommat kuvat, suurin resoluutio kuluttaja PhotoCD:ssä on 3072*2048 jolla saa kivat A4-suurennokset, Photo CD:n ammattilaisversiossa sitten vielä suurempi resoluutio.

      Extrafilm tekee myös hemmetin hyvää jälkeä mutta niillä kalliimpi hinta ja se etteivät tee noita Photo CD:tä sai mut vaihtamaan Kuva-pulssiin, lisäksi Extrafilmiltä tulee vaihtofilminä se Kodakin rulla ja olen todennut että Kodakin filmit on surkeita. Fuji on filmeistä parhaita mutta sitä ei ole valikoimissa Extralla.

      Ei sillä, eipä tässä filmille kuvata enää kuin reilut puoli vuotta ja sitten kokonaan digiin, osittain jo nyt kuvaan digillä.

    • ikto

      rajalassa maksaa 15 e ja jos haluaa kuvat myös cd:lle niin 20 e

      • heh ...

        Kuvapulssilla koko hoito maksaa 17,50 ja se sisältää kehityksen, tuplakuvat, aidon Photo-cd:n ja postikulut! Eli on halvempi kuin Rajala. Jos ei ota tuplakuvia niin pääsee vieläkin halvemmalla, 15,50 ja jos ottaa Photo-cd:n sijasta tavallisen kuva cd:n niin koko homma tulee maksamaan noin reilun kympin, se tav. kuva-cd on muistaakseni n. 5 euron hujakoilla!!!


    • Conax Avainmestari

      Jos halpoja kuvia haluat, sekä siedät outoa
      huumoria niin Etelä Haagasta (Helsinki) on
      Kuvateemu niminen kehitysliike. Ihan Huopalahden
      aseman läheisyydessä. Normaalikehitys ei ole
      halpa mutta heidän Säästökuvansa ovat tasoista jopa
      Anttilan kehityspalvelun kanssa. Kuvat tehdään
      Konican labiksella & Konica paperille.

      Ainakin taanoin mainostivat 'käsinkehitystään'
      ja kuvanlaatu hakkaa etenkin hankalista otoksista aina Anttilan vastaavan tuotoksen. Anttilasta (Eiri
      linja) etenkin hämärä / pimeäotokset ovat huonoja
      vrt Kuvateemuun tai FotoYkköseen.

      Jos etsit HYVÄÄ kehityspaikkaa niin Fotoykkösen Fredrikinkadun pääpaikan kehityslaatu on HyberHyvää. Kehitykset Kodak Endura paperille (matta) tai Royal paperille tai kiiltävänä
      Kodak Duralife paperille. Valitettavasti
      kehityslaatu on nyt FotoYkköselläkin lähtenyt
      heittelehtimään mutta kun kuvat jättää Fredalle
      niin on suht hyvää. Fotoykkkösen Haagan Fuji
      kehitysmasiina tuntuu tuottavat melko mielenkiintoista jälkeä. Kuvatehdas Asematunnelista (Fuji brändimesta) on sama epäterävyys Fuji kehitystuotoksista joka alkaa silmää vaivaamaan.

      eFoto / Tunninkuva saa suht hyvää jälkeä aikaan
      ainakin Ateneuminkujan liikkeestään sekä Lasipalatsista. eFoto / Tunninkuvan vanhalla linjalla sekä uudelle on selkeä ero (eri Agfa sukupolven kehityslaitteet / labikset). Luotettava
      tietolähde tietää että eFoto/Tunninkuva käyttää edelleen Agfa kemiaa mutta paperi on Kodakkia
      mutta satunnaisesti Agfaa viellä. Paras laatu on siis uusimmalla labissukupolvella (eFoto / Agfa).


      Eli järjestykseen:

      0. Kuvateemu http://www.kuvateemu.fi/
      1. eFoto / Tunninkuva http://www.tunninkuva.fi/
      2. FotoYks http://www.fotoyks.fi/
      3. Kuvatehdas http://www.kuvatehdas.fi/

      • Sepizepi

        Kuvateemussa kirjoitettiin tussilla kuvaan vuosiluku kuvan päälle. Ei näyttänyt kovin kivalta.

        Merkintä voidaan kuulemma jättää pois asiakkaan pyynnöstä, mutta tällaisesta mahdollisuudesta ei kerrottu etukäteen. Eli uudet kuvat tilaamalla olisi saanut kuvan ilman vuosilukumerkintää. Asiakaspalvelu muutenkin aika olematonta.


    • E6:ta

      Onko jollain liikkeellä vielä oma E6 prosessi käynnissä Helsingissä?

    • Sever

      Aika nekrohan tää on mutta tsekkaa Who's Next Lab.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2427
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      58
      1412
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1323
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      939
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      818
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      616
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    Aihe