MB 200 B W123 "Tyyppiviat" ; )

Olen ostamassa kyseistä mersua. Kertokaapa auton tyyppivioista sekä kokemuksia ja tietämyksiä kys. autosta.
4784
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mitäs tuosta maksat ja onko millainen peli kyseessä? Näitä ei tunnu kovasti olevan liikenteessä ja itselleni tuollaista olen käyttöpeliksi haeskellut. Keltaisessa pörssissä on yksi peli ollut vähän aikaa myynnissä näköjään, täytynee soitella. Luulisi tuollaisen nyt tonnilla irtoavan.

Äänestä
  • Ei olla vielä päästy hinnasta sopimukseen, mutta tonnin nurkille itse kyseistä ajattelin. Auto on kohtuu ajettu ja hyvä kuntoinen Etelä - Suomesta. Saattaisi minua muutkin bensamersut kiinnostaa. Käyttöautoksi omaan käyttöön, jos jollakin on tarjolla, niin viestitä tänne. Keskustellaan. Miel. W123 ja 4-syl koneella. max. 3000E

    Äänestä

  • BensaMB kirjoitti:

    Ei olla vielä päästy hinnasta sopimukseen, mutta tonnin nurkille itse kyseistä ajattelin. Auto on kohtuu ajettu ja hyvä kuntoinen Etelä - Suomesta. Saattaisi minua muutkin bensamersut kiinnostaa. Käyttöautoksi omaan käyttöön, jos jollakin on tarjolla, niin viestitä tänne. Keskustellaan. Miel. W123 ja 4-syl koneella. max. 3000E

    Myös tuontimersut kiinnostaa. Ei korinvaihto tai muuten räpelletyt, "viritellyt".

    Äänestä

Omistin kokonaiset 6 vuotta -83 MB 200B automaticin. Auto oli erinomaisessa kunnossa ja ajoin sillä kaiken kaikkiaan n. 100 tkm. Myydessäni bilikan (5/02) oli mittarissa 318 tkm. Ainoa varsinainen ongelma koko käyttöhistorian aikana aiheutui Strömbergin muuttuva(juuttuva)kurkkuisesta kaasarista. Etenkin talvella kaasari aiheutti erilaisia käyntikäyriöitä, joiden kanssa täytyi vain opetella elämään. Muuten kärry toimi esimerkillisesti. Noin 300tkm:n paikkeilla kärähti sytyksen ohjausyksikkö. Muutamaa kymmentätuhatta kilometriä ennen tätä olin vaihtanut koneeseen nokka-akselin, keinuvivut ja jakoketjun kiristimineen.

Kokonaisuudessaan olin hyvin tyytyväinen kaksataseen. Automaatin kera kakssatanen on hieman laiska, 230E lienee optimaalisin vaihtoehto tomaatilla. Kulutuslukemat maantiellä olivat parhaimmaillaan 8,7 litraa/100km elikkäs kiitettävän hyvin 1400 kiloiselle, lähes kakskytvuotiaalle kaasarikoneiselle automaatille!

Ruostevikojen suhteen kannattaa olla tarkkana!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


BensaMB kirjoitti:

Olen ostamassa kyseistä mersua. Kertokaapa auton tyyppivioista sekä kokemuksia ja tietämyksiä kys. autosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu