Hei, Nukkumaijatar!
Näin todella monimutkaisen unirykelmän tässä viime viikolla.
Yhtenä yönä näin unta että vanhin velipoikani oli tekemässä remonttia lapsuuden kodissani. Kellari oli revitty ihan hajalle samoin pirtti ja vintille oli tehnyt reikää. Kauhistelin tilannetta etä tuleekohan tuosta mitään kun kaikki paikat on hajalle revitty. Äitini ja Isäni olivat myös unessa mukana.
Sitten seuraava uniryhmä oli sellainen että olin keskimmäisen poikani tyttöystävän kanssa menossa saunaan ja ykskaks kuulin moottorisahan äänen ja tämä samamainen velipoikani oli hajottamassa saunaa. Varoitin Heliä menemästä liian lähelle seinää. Sitten uni jatkui,,, olin jossain lavalla ja vanhin poikani oli noin 3-4 vuotias ja se halusi halata velipoikaansa. Ex-mieheni istui tuolilla siinä lavalla ja oli uhka vanhimmalle pojalleni. Menin ex-mieheni ja vanhimman pojan väliin ja sanoin että mene vaan halaamaan velipoikaasi. Se oli uskomattoman kaunis hetki, huomasin että pojat olivat niin kauniita ja onnellisia kun saivat suukotella ja halata toisiaan. Sitten uni jatkui ja näin kun nykyisen mieheni puhelin soi ja mieheni rupesi puhumaan puhelimeen ihania sanoja: Hei kultamuruseni, hunajaiseni ja niin edelleen. Olin tavallaan järkyttynyt tilanteesta ja repäisin sen kännykän hänen kädestään pois ja laitoin omaan taskuun ja annoin siellä olla sen päällä. Jatkoin mieheni kanssa normaaliin sävyyn keskustelua ja hieman myös korostaen kauniita lauseita jne. Olotilani helpottui kun ajattelin että siitäpäs kuulet että älä kuule luule mitään.
Sitten uni jatkui. Olin jollain mäen päällä ja mun takana oli myös muita autoilijoilta. Odotin että edestä tulevat ensin mäet ja laskut ensin ja sitten menemme me että pääsemme perille,muuten ei olisi onnistunut autolla ajaminen kun vauhti olisi mennyt hitaaksi. Tie oli hiekkainen, kivinen, mäkinen ja mutkainen, todella huonossa kunnossa. Mitähän tälläinen uniketju haluaa minulle viestittää.
Nukkumaijattarelle!
2
134
Vastaukset
- Nukkumaijatar
Remontti lapsuuden kodissasi voi kertoa oman minuuden remontoimisen tarpeesta. Vanha ei enää kannna, on uudistuttava todella. Oletko siis itse tällä hetkellä "hajalla" esim. henkisesti.
Sauna on paikka jossa saamme uudistua ja puhdistautua vanhasta, mutta mikä sinua häiritsee, kuka on moottorisaha, joka ei anna rauhaa, ketä velipoika kuvaa unessasi? Onko se uudistusta vastustava voima sinussa itsessäsi vai joku häiritsevä miespuolinen henkilö, joka estää sinua uudistumasta ja muuttamasta elämääsi paremmaksi. Sinun tulisi halata omaa itseäsi tässä suhteessa, toivottaa muutokset tervetulleiksi, eikä taistella niitä vastaan.
sanat joita miehesi sanoi puhelimeen, kertovat ehkä yhteydestäsi omaan mieheesi, onko tunteenne toispuolisia, kun et vastannut, vaan olit kuin kiukkuinen hellistä sanoista. Vaikkakin niitä toistelit, mutta et yhteydessä häneen (puhelimessa).
Autoilu mäkistä tietä hyväksi käyttäen, että vauhti pysyy, voisi kertoa siitä, että elämäsi on ylä ja alamäkeä, vaihtelevaa, ylämäen (vaikeuksien) jälkeen tulee aina alamäki (helpompaa aikaa), jonka aikana keräät voimia, että taas jaksaisit vastoinkäymisiä. Elämäsi ei siis ole tasaista ja helppoa, kun tie oli vielä kuoppainen ja mutkainen (mutkia matkassa). Hiekkainen ja kivinen eli sorainen, paljon voi olla soraääniä, riitojakin esim. suhteessanne tai sinulla suhteessa oman itsesi kanssa.- 6Ninni1
Tulkintasi kyllä kertoo aika paljon. Olen etsinyt helpotusta elämiseen henkiseltä puolelta ja keväällä se jotenkin romahti koko juttu. On tehnyt monesti mieli että vetäsen viinaa naamaan ja luovutan koko taistelun mutta luonne ei anna periksi. Haluaisin puhdistua todella kaikesta ja nopeasti mutta toiveeni ei ota toteutuakseen aina tulee mutkia matkaan. Ihmisiä tulee eteen ja estämään menemistäni elämässäni. Olen myös miettinyt paljon yksin elämistä vaikka mieheni on ihan OK joskus se kyllä sanoo ilkeästi ja pahoitan mieleni ja haluaisin paeta koko tilannetta mutta en sittenkään tee mitään asian eteen.
Kun haluaisin olla lenkillä yksin niin aina se mieheni vaan haluaa tulla mukaani, en kieltäydy koska onhan se ele siitä että välittää toisesta.
Rohkeutta tässä tarvitaan. Olet Nukkumaijatar hyvä tulkitsija, kiitoksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316822Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235414- 1152560
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152036Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361755Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111986- 59948
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto30861Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43856