Hei!
Tässä haasteellinen tehtävä kaikille:
Kertokaa jotain myönteistä mitä Neuvostoliitto tai Venäjä ovat aikaan saaneet! Suomalainen media on kyllä huomattavan taitava järjestämään Venäjän asiat, on todella harmittavaa ettei Vanhanen johda Venäjää. Pieni esimerkki:
Kun Venäjä nosti Ukrainan kaasun hintaa sanottiin mediassa kuinka Venäjä kiristää Ukrainaa. No oliskohan Suomi valmis myymään tuotteita jollekin ulkomaaalle 5* alle markkinahinnan. Kiinalla ei ollut mitään ongelmia maksaa vaadittu hinta joten putki sinne on jo rakenteilla. Kuten Gaspromin johtaja totesi - tämä on markkinataloutta. Siispä toivon, että Venäjä on tehnyt edes 1 hyvän teon koko 1000 vuotisen historiansa aikana - kilpailu alkakkoon!
Tässä haasteellinen tehtävä kaikille:
Kertokaa jotain myönteistä mitä Neuvostoliitto tai Venäjä ovat aikaan saaneet! Suomalainen media on kyllä huomattavan taitava järjestämään Venäjän asiat, on todella harmittavaa ettei Vanhanen johda Venäjää. Pieni esimerkki:
Kun Venäjä nosti Ukrainan kaasun hintaa sanottiin mediassa kuinka Venäjä kiristää Ukrainaa. No oliskohan Suomi valmis myymään tuotteita jollekin ulkomaaalle 5* alle markkinahinnan. Kiinalla ei ollut mitään ongelmia maksaa vaadittu hinta joten putki sinne on jo rakenteilla. Kuten Gaspromin johtaja totesi - tämä on markkinataloutta. Siispä toivon, että Venäjä on tehnyt edes 1 hyvän teon koko 1000 vuotisen historiansa aikana - kilpailu alkakkoon!
Vastaukset 10
Vanhimmat
sieltä mitään hyvää tullut, mitä nyt aurinko nousee sieltäpäin
Suomelle itsenäisyyden.
Kun yritti puna-armeijan,ja Pietarin punikkien tuella,ottaa sen heti takaisin.
oisko muutamia tapahtumia 1809 jälkeen:
- teollistuminen vauhtiin
- kansanedustuslaitos
- uudistuksia joista ruotsin aikaan saattoi uneksia
- oma raha
- laaja autonomia
- työtä esim suomenlinnan rakennusvaiheessa
toki on miinuksia mutta panslavistien ja slavofiilien aikaansaamat sortotoimet peittävät allaan monta myönteistä asiaa
23.05.2006 kello 01.45 Matti Keränen , Salla.
Mitähän tuuminette tästä uutisesta te kaikki arvoisat tämänkin foorumin näsäviisaat , jotka olette kritisoineet Sallan " Matti_Keranen " - nimimerkin rohkeita kannanottoja teemasta " Karjalan palautus " ? ? ?
Lukekaahan ja miettikääpä vielä kerrankin uudelleen kaikkia vanhoja sanomisianne viimeisen parin vuoden aikana minulle . . .
Haloselle ja Tuomiojalle on tulossa eteen kiperä " Karjalan Palautuksen Ongelma " - - -
Kannanottojanne aletaan kysellä tähän asiaan
nopeammin kuin edes arvaattekaan. " Karjalan palautus " alkaa lopultakin edetä.
Wanha , Iloinen , Kasrjalaisten Kaupunki Wiipuri
saattaakin kuulua takaisin Suomeen jo v. 2014 !!!
http://www.jippii.fi/community/forum/index.php?showtopic=1249&st=40&gopid=49754&
http://www.jippii.fi/community/forum/index...t=0entry49715
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/1135219995437
Asianajaja perää omistusoikeuksia menetetyn Karjalan kiinteistöihin
Julkaistu: 22.05.2006 kello 22:00
Helsinkiläinen asianajaja Kari Silvennoinen aikoo ryhtyä oikeustoimiin Venäjän valtiota vastaan, jotta menetetyssä Karjalassa sijaitsevien kiinteistöjen suomalaiset omistajat saisivat takaisin niiden omistusoikeudet.
Silvennoinen on sitä mieltä, että Karjalassa sijaitsevien kiinteistöjen omistusoikeudet ovat yhä niillä suomalaisilla, jotka olivat niiden laillisia omistajia 4. syyskuuta 1944. Silloin Suomi ja Neuvostoliitto tekivät aselevon.
"Aiemmin ajateltiin, että Neuvostoliiton oikeusjärjestelmä sammuttaa omistusoikeuden, mutta nyt tilanne on toinen, kun Neuvostoliitto on romahtanut. Ja siinä tulemme siihen, että Venäjä rikkoo ihmisoikeussopimuksen omaisuudensuojaa, koska se estää kiinteistöjen oikeita omistajia käyttämästä kiinteistöjä", Silvennoinen sanoo.
Silvennoisen suunnitelma on nyt se, että hän aikoo ensin kerätä joukon kiinteistönomistajia ja heidän perillisiään, joiden nimissä hän esittää vaatimuksen syksyllä Venäjän federaatiolle. Seuraavaksi hän aikoo tehdä asiassa valituksen Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen.
"Olisin iloinen muutamasta kymmenestä asiakkaasta, kymmenenkin riittäisi."
Hinnaksi hän on suunnitellut muutamaa sataa euroa.
"En tee tätä rahasta", hän kertoo. Samassa vaatimuksessa nimittäin mainitaan myös hänen isoisänsä kiinteistö Sortavalan maalaiskunnassa. Hänen mukaansa asia koskee myös Sallan ja Kuusamon itäosien sekä Petsamon kiinteistöjen omistajia.
Idea vaatimukseen syntyi lisensiaatin tutkimusta tehdessä, Silvennoinen sanoo. Se käsittelee Karjalan palauttamista esineoikeudellisena kysymyksenä. Sen aikana Silvennoinen perehtyi muun muassa siihen, miten meneteltiin, kun Viro itsenäistyi ja Saksat yhdistyivät.
Silvennoinen tietää, että suuri osa kiinteistöistä on tuhoutunut jo aikoja sitten, mutta hänen kiinnostuksensa kohdistuu maa-alueeseen, jolla kiinteistö sijaitsi.
Hän uskoo silti menestymisen mahdollisuuksiin eikä pidä asiaa pelkkänä akateemisena kysymyksenä.
"Minä ajan juttua voittaakseni. Voitto tarkoittaisi aika isoa asiaa. Venäjä joutuisi sen tosiasian eteen, että täällä on iso joukko laillisia omistajia, joiden oikeudet heidän on pakko ottaa huomioon."
tai miehittänyt suomea sodan lopussa.tai olis mutta sakut pelasti kun vanjan piti niitä joutua nuijimahan muualle.
Pelasti Suomen, kun molempien johtajat kävivät sitä vaatimassa Stalinilta Krimillä ja viimeistään näiden maiden maihinnousu Ranskaan kiinnitti neukkujen mielenkiinnon Eurooppaan ja kilpajuoksuun Euroopan jakamisesta! Neukuthan kylmän viileesti miehitti valtaamansa alueet Euroopasta!
Siis USA ja Englanti pelasti meidät!!!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4000000000000028&posting=22000000004323506
Tetrishän oli neukkulaisen nörtin keksintö. Muuta hyvää sieltä ei kyllä ole tullut. No yleisesti ottaen Venäjä/CCCP on kyllä toiminut hyvänä (pahana) esimerkkinä siitä miten asioita EI pidä tehdä. Tämä pätee vähän kaikkeen.
Pitihän ne pitkän aikaa maailman poliisin aisoissa. USA olisi valloittanut kaikki maat maapallolta ellei neukkula ois pannut hanttiin.