Nyt kun tänne ilmestyy näitä kuvia ilman maskia Lordin jäsenistä (Mr. Lordi, Awa) niin ettekö muista/tiedä kun Putaansuu on pyytänyt/kieltänyt kuvien julkaisun julkisuudessa? Miksi teette tätä? Ettekö kunnioita toisen pyyntöä?
Kunniottakaa Lordin pyyntöä.
15
1247
Vastaukset
- I respect
sitä minäkin olen ihmetellyt ja ihmettelen.
- Japi66
Kunnioitamme toki Lordin toivomusta.Tarkoituksemme on vain kertoa siitä,että eräät lehdet ovat julkaiseet mm Lordin kuvan.Kuvan julkaisi Saksalaislehti Bild.
- ole LORDIn porukkaa
http://www.juho.com/in/kuvat/rakastaa-saatanallisetlelut.jpg
eli turha katsoa - yeah!
Lordin toive koski lähinnä mediaa eikä tavallisia ihmisiä. Ja se että Lordi uskoi naivisti voivansa vaikuttaa mediaan, kostautui. Suomalaisia ei välttämättä kannata syyttää, suurimmat lehdet\tv ovat jättäneet Lordin rauhaan, mutta roskalehdet voivat tonkia niin Suomessa kuin ulkomaillakin (Bild).
Jos Lordi olisi tahtonut pitää suojattunu, jäsenten nimet olisi ollut hyvä pitää piilossa, sillä jo pelkän nimen tietämällä voi jokainen meistä saada kyseisen bändin jäsenistä henkilökohtaisia tietoja erinäisten rekistereiden kautta aivan laillisesti.
Lordilla on kuherruskuukautensa kansan kanssa, mutta sitten koittaa arki ja alkaa loanheitto sekä vitsinvääntäminen. Lordista saattaa tulla uusi mattinykänen, pahimmassa tapauksessa mutta uskon että Lordilla on tarpeeksi älyä välttää sudenkuopat ja panostaa Lordin kansainväliseen läpimurtoon sataprosenttisesti, sillä jos se onnistuu, on Lordilla varaa muuttaa pois Suomesta ja maailmastan löytyy varmasti paikkoja joissa jokainen supertähtikin voi olla tuntematon ja oma itsensä.
Lordia voi varmaankin kutsua kaikkien aikojen tärkeimmäksi suomalaiseks bändiksi, vai mitä?- I love Lordi
Kyllä se toive koski kaikkia. Muitakin kuin mediaa.
Lordi pyysi nätisti, ikävää jos se ei riitä. Mielestäni se ei ole naivia.
Miksi ihmeessä alkaisi loanheitto? Julkkiksetkin on ihmisiä, erilaisia, kaikenlaisia. On vain yksi Matti ja Matin tyyli. Lordilla on oma fiksu ja filmaattinen tyylinsä. Saapi nähdä muuttaako Lordi ulkomaille. Mutta oli miten oli, niin kyllä Lordi on jo osoittanut poikkeuksellista karismaattisuutta ja taitavaa asioiden hoitoa. - yeah!
I love Lordi kirjoitti:
Kyllä se toive koski kaikkia. Muitakin kuin mediaa.
Lordi pyysi nätisti, ikävää jos se ei riitä. Mielestäni se ei ole naivia.
Miksi ihmeessä alkaisi loanheitto? Julkkiksetkin on ihmisiä, erilaisia, kaikenlaisia. On vain yksi Matti ja Matin tyyli. Lordilla on oma fiksu ja filmaattinen tyylinsä. Saapi nähdä muuttaako Lordi ulkomaille. Mutta oli miten oli, niin kyllä Lordi on jo osoittanut poikkeuksellista karismaattisuutta ja taitavaa asioiden hoitoa.Toisaalta, en ymmärrä logiikkaa Lordin "suojautumisen" takaa haastateltaessa suomeksi.
Mediaa ei voi hallita tai käskeä. Tässä tapauksessa demokratia ja sananvapaus ovat risrtiriidassa kansallissankarin yksityisyydensuojan kanssa.. Mielenkiinoista... Tuleeko Suomesta lordityrannia vai joutuuko Lordi joustamaan periaatteistaan?
Lordi\Putaansuu on todellakin karismaattinen esiintyjä ja fiksu sanakäänteissään.. - I love Lordi
yeah! kirjoitti:
Toisaalta, en ymmärrä logiikkaa Lordin "suojautumisen" takaa haastateltaessa suomeksi.
Mediaa ei voi hallita tai käskeä. Tässä tapauksessa demokratia ja sananvapaus ovat risrtiriidassa kansallissankarin yksityisyydensuojan kanssa.. Mielenkiinoista... Tuleeko Suomesta lordityrannia vai joutuuko Lordi joustamaan periaatteistaan?
Lordi\Putaansuu on todellakin karismaattinen esiintyjä ja fiksu sanakäänteissään..Sananvapaus on tietysti tärkeää. Mutta siitä logiikasta, niin Lordi voi puhua samalla kielellä kuin laulaakin. Eli se pysyy linjassa. Mutta se rovaniemi-puhe onkin sitten jo Tomin, ei tämän roolihahmo "Lordin" puhetta. Makes any sense to you? Minulle täysin selkeä juttu. Me ihmiset olemme erilaisia, minua esimerkiksi EVVK Lordin ulkonäkö ilman maskia.
- 45y42
on tärkeämpiäkin, esim Eput, Matti ja Teppo..
- yeah!
I love Lordi kirjoitti:
Sananvapaus on tietysti tärkeää. Mutta siitä logiikasta, niin Lordi voi puhua samalla kielellä kuin laulaakin. Eli se pysyy linjassa. Mutta se rovaniemi-puhe onkin sitten jo Tomin, ei tämän roolihahmo "Lordin" puhetta. Makes any sense to you? Minulle täysin selkeä juttu. Me ihmiset olemme erilaisia, minua esimerkiksi EVVK Lordin ulkonäkö ilman maskia.
Lordi ei puhu sillä äänellä millä laulaa, ups, uskottavuuspinnat ropisee.. ja lähinnä tarkoitin sitä että se että Lordi esiintyy Suomen tv:lle selin, ja se tuntuu hassulta.. tulee mieleen esim. Poliisi-tv:n rikollishaastattelut yms.
Itseasiassa minuakaan ei kiinnosta Lordin todellinen ulkonäkö, kirjoittelen näitä juttuja lämpimikseni.. itseasiassa en edes ole fani.. iloitsen vain kansallisen itsetunnon noususta.. - yeah!
45y42 kirjoitti:
on tärkeämpiäkin, esim Eput, Matti ja Teppo..
Eput ja Juice Leskinen ovat suomenkielisen rockin pioneereja ja ikivihreiden tekijöitä, tärkeitä kyllä. Matti ja Teppo ovat lähinnä hellyyttäviä.
Hurriganes on tärkeä ja löytyyhän näitä metallibändejä ja kansainvälisiä menestyksiä sekä CMX:n kaltaisia dinosauruksia mutta yksikään bändi ei ole Lordin tavalla vaikuttanut identiteettiimme: vuosikymmeniä kestänyt häpeä on ohitse ja voimme vihdoin kulkeä pää pystyssä Euroopan kansojen joukossa; olemme vihdoinkin päihittäneet muut ja eritoten Ruotsin.
Olkaamme ylpeitä! - tänne
yeah! kirjoitti:
Eput ja Juice Leskinen ovat suomenkielisen rockin pioneereja ja ikivihreiden tekijöitä, tärkeitä kyllä. Matti ja Teppo ovat lähinnä hellyyttäviä.
Hurriganes on tärkeä ja löytyyhän näitä metallibändejä ja kansainvälisiä menestyksiä sekä CMX:n kaltaisia dinosauruksia mutta yksikään bändi ei ole Lordin tavalla vaikuttanut identiteettiimme: vuosikymmeniä kestänyt häpeä on ohitse ja voimme vihdoin kulkeä pää pystyssä Euroopan kansojen joukossa; olemme vihdoinkin päihittäneet muut ja eritoten Ruotsin.
Olkaamme ylpeitä!niin paskiaset se ensinnäkin kirjoitetaan naiivia...siis kahdella iillä...ja nyt jätette Lordin persoonan rauhaan.
- yeah!
tänne kirjoitti:
niin paskiaset se ensinnäkin kirjoitetaan naiivia...siis kahdella iillä...ja nyt jätette Lordin persoonan rauhaan.
LOrdin persoonaa saa pohtia, samalla tavalla kuin Joulupukin persoonaa, mutta jättäisin Putaansuun persoonan tutkimisen mahdolliselle terapeutille\psykologille.
- Uutisoija
Ei kai kukaan tosissaan ajattele, että maailmantunnetusta bändistä ei koskaan julkaistaisi netissä ja kaikissa medioissa kuvia??? Hey kamoon, me eletään digikuvauksen, tekniikan, uteliaisuuden ja nopean tiedonsiirron kulta-aikaa!
Vaikka miljoona ihmistä kunnioittaisi heidän pyyntöä, niin jää silti tuhansia ihmisiä, joilla on satoja omasta mielestään hyviä syitä levittää niitä kuvia.
Lordin toivomus on kunnioitettava, mutta selvästi täysin absurdi ja mahdoton täyttää. Pahoittelut, että näin se menee...- sun syy
miksi piti se nimi mennä
ilmoo???????????
jos haluut pysyy piilossa
älä kerro nimees....
tomi putansuu... hmm...
kiss army... hmm...
koulut... yms aikas helppoa.-.
miksi..
tomi olis voimu olla
vaikka pekka poimu...
mutta ei... miksi?
tällei sitä pyöritettään ja pysytään
lehdissä... hmm...
muistaako joku kun gene simmons kuvattiin esim diana rossin kaa....
ja sitte arvuuteltiin onko tää oikee gene...
ajat on muuttuneet mutta
loordi se vaan pyörittää
mediaa... *nauraa*
............
tässä wikipediaa....
herrasta joka haluaa olla tuntematon...
*nauraa*
Tomi "Mr. Lordi" Putaansuu
Tomi "Mr. Lordi" Petteri Putaansuu (s. 15. helmikuuta 1974, Rovaniemi) on suomalainen muusikko. Hänet tunnetaan parhaiten hard rock -yhtye Lordin laulusolistina ja keulahahmona. Putaansuu toimii myös Suomen KISS Armyn (KISS-yhtyeen fan club) puheenjohtajana. Yhtyeen keulakuvana Putaansuu hoitaa yhtyeen haastattelut, mutta lehdet eivät saa julkaista hänestä ilman maskeja otettuja valokuvia.
[muokkaa]
Euroviisut 2006
Maaliskuussa 2006 Lordi valittiin Suomen edustajaksi Euroviisuihin, ja bändi selvisi toukokuussa finaaliin. Tomi Putaansuu teki yhtyeineen euroviisuhistoriaa, kun Lordi voitti ensimmäisenä suomalaisena ja ensimmäisenä heviyhtyeenä Euroviisut kappaleellaan "Hard Rock Hallelujah". Lordi saavutti Euroviisuissa myös kaikkien aikojen piste-ennätyksen 292 pisteellä. Edellinen piste-ennätys oli 280 pistettä.
[muokkaa]
Aiheesta muualla
Tomi Putaansuun haastattelu Helsingin Sanomissa
Tämä laulajaa käsittelevä artikkeli on tynkä.
Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.
Luokat: Laulajatyngät | Suomalaiset laulajat | Heavy metal -laulajat
...........
ei voiku ihmettellä...
haluaa ei halua....
............
onnea kuiteski loordille...
- aWaFani
mä oon samaa mieltä, että toisten pyyntöä pitää kunnioittaa.
mua harmittaa sellanen, että lordin kasvokuvia julkaistaan.
lordi toi eurovoiton, se antoi epäilijöille anteeksi.
me saadaan iloita siitä.
Ja kun pientä pyytöä lordi pyytää, ettei heidän kasvokuviaan julkaista, niin niitä on yllättäen joka paikassa. joten..
..onko se oikein?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216720Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235387- 1152548
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152019Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361751Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111978- 59944
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28850Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43848