Karjalan kiinteistöt

evakkojen jälkeläinen

Eikö Neuvostoliiton tarvinnut noudattaa kansainvälisiä ihmisoikeudellisia säädöksiä? Olisi niitä pitänyt sieltä jo kysellä aikoja sitten.

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Asianajaja perää omistusoikeuksia menetetyn Karjalan kiinteistöihin/1135219995437

4

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matti-Keranen

      23.05.2006 kello 03.13 Matti Keränen , Salla.

      Arvoisa ketjun avannut nimimerkki " evakkojen jälkeläinen " !

      Huomasin ettei tuo teidän linkkinne taitanut oikein toimiakaan. Mutta koska puhuitte mielestäni tosi arvookasta asiaa , niin laitoin
      tuohon alemmaksi taatusti toimivan linkin !

      " Karjalan kiinteistöt " - asiasta olen kanssanne täsmälleen samaa mieltä ! Onkin jo korkea aika aloittaa poliittisten johtajiemme hiillostus tässä koko Suomelle tärkeässä asiassa.

      Sillä onhan se koko maailmankin silmissä hulluus huipussaan , kun maamme johtajat jelppivät maittemme ryöstäjiä " Lähialue - tuella " !

      Nekin rahat olisi syytä käyttää sotaveteraanien ja vanhojen evakkojen tukemiseen. Mutta maamme ylin johtaja tukeekin mieluummin " Setaveteraaneja " kuin oikeita Sotaveteraaneja ...

      http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/1135219995437

      • evakkojen jälkeläinen

        Tuo aikaisemmin postaamani linkki oli voimassa silloin, kun uutinen oli HS:n Tuoreissa.

        Nyt on julkaistu varsinainen juttu ja kiitos siitä.

        Täytyy ruveta tätä asiaa ajamaan, on se niin otollinen tilaisuus.


    • Rikollisvaltion hajoaminen

      Kansainvälinen oikeustapa on yleensä sen puolella, että jos rikollisvaltio hajoaa, niin omaisuus palautetaan niille, joilta se on varastettu tai takavarikoitu.

      Mikäli oikea omistaja pystyy todistamaan omistusoikeutensa, niin Venäjän valtiolla ei oikeastaan ole muuta mahdollisuutta kuin palauttaa omistusoikeus.

      Toinen puoli asiassa on se, että Suomi tunnustaan ns. ikimuistoisen nautinnan, jolla omistus voi siirtyä nykyisille asukkaille, jos nämä pystyvät todistamaan olleensa aina niillä sijoillaan. Harva kuitenkin on, sillä Stalin siirsi ihmisiä muualta Neuvostoliitosta Karjalaan, eikä näillä tälläista ole voinut syntyä.

      Venäjän lainsäädäntö tuskin tuntee tätä seikkaa samassa muodossa.

      Asia on mielestäni täysin selvä. Venäjä joutuu hyväksymään alkuperäisen omistusoikeuden jos tästä on näyttö olemassa. Esimerkiksi talonkirjat tai muu peruste.

      Kyseessä on yksityisoikeudellinen asia, eikä Suomen valtio liity asiaan mitenkään. Palautuva omistusoikeus on Venäjän valtion alueella ja siellä noudatetaan Venäjän lakeja. Karjalaa ei olla liittämässä Suomeen takaisin, mutta kiinteistöt on palautautettava niiden omistajille.

      • evakkojen jälkeläinen

        Kyllä haluaisin Hovinmaalta joen mutkasta sen tontin takaisin. Taloa siellä ei enää ollut, kun kävin katsomassa. Joku hökkeli siihen oli laitettu. Mutta kaivo oli entinen! Maistettiin sitä vettä. Lieneekö ollut viisasta .. ;(

        Mitä tulee rikollisvaltioon, niin Neuvostoliitto olisi julistettava sellaiseksi ihan virallisesti.

        Mitenkähän sitten kävisi niitten, ketkä ovat olleet yhteistyössä Neukkujen kanssa? Poliitikot ja firmat, kun nehän tekivät kauppaa rikollisvaltion kanssa.

        Ai ai kun on mehukkaita asioita käsillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      264
      16953
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5458
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2581
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2058
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1762
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      996
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      880
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      880
    Aihe