Miksi jotkut laittaa esim. turvetta kun perustaa kukkapenkkiä mullan lisäksi? Eikö penkkiä voi perustaa vain pelkästä mullasta? Ja sitten hiekan sekoittaminen mullan sekaan, onko tarpeellista vai ei?
miksi turvetta
taas pää pyörällä
7347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Itse olen vaan hevosenpaskaa sekoittanut mullan joukkoon ja hyvin kaikki kasvaa, perennoista potaattiin.
Minä olen laittanut osaksi turvetta siksi, että se on halvempaa kuin puutarhamulta.
Hiekka tekee maasta läpäisevämpää, ei vesi jää lillumaan.
sen takia että se pidättää paremmin kosteutta.Jos esim. on sellainen hyvin paahteinen paikka niin siihen se on hyväksi.
vanha konsti koittaa saada savinen tai muuten tiivis maa ilmavammaksi on tuo turve ja hiekka yhdessä tai erikseen. Pintamaan vaihto multaan kun ei auta sen kadotessa jonnekkin maan syövereihin.. nimimerkillä jo mummoni alkoi taistelun nuorena rouvana eikä loppua näy vaikka mummokin jo mullissa..
Jos nyt satut lukaisemaan tätä, niin olisi kiva jos vastaisit siihen että jos on vaikka sellainen hiekkamaa tai joku muu kuin siis savipohjainen maa, niin siihenkö passaisi vaan pelkkä multa kun ei ole tuota savisuus/liika tiiviys -ongelmaa?
Multa ei ole mikään pelkkä, vaan maalajeista arvokkain. Tietysti se kelpaa, jos sitä on käytettävissä. Multa sopii hyvin hiekkamaahan.
Hiekka estää tiivistymistä sekä laskee veden läpi ja ylös tehokkaasti. Turve kuohkeuttaa.
Siksi siis laitan näitä kaikkia myös mullan lisäksi.