Miksi jotkut laittaa esim. turvetta kun perustaa kukkapenkkiä mullan lisäksi? Eikö penkkiä voi perustaa vain pelkästä mullasta? Ja sitten hiekan sekoittaminen mullan sekaan, onko tarpeellista vai ei?
miksi turvetta
7
342
Vastaukset
- minäkään
Itse olen vaan hevosenpaskaa sekoittanut mullan joukkoon ja hyvin kaikki kasvaa, perennoista potaattiin.
- anna_
Minä olen laittanut osaksi turvetta siksi, että se on halvempaa kuin puutarhamulta.
Hiekka tekee maasta läpäisevämpää, ei vesi jää lillumaan. - käytetään
anna_ kirjoitti:
Minä olen laittanut osaksi turvetta siksi, että se on halvempaa kuin puutarhamulta.
Hiekka tekee maasta läpäisevämpää, ei vesi jää lillumaan.sen takia että se pidättää paremmin kosteutta.Jos esim. on sellainen hyvin paahteinen paikka niin siihen se on hyväksi.
- pms68
vanha konsti koittaa saada savinen tai muuten tiivis maa ilmavammaksi on tuo turve ja hiekka yhdessä tai erikseen. Pintamaan vaihto multaan kun ei auta sen kadotessa jonnekkin maan syövereihin.. nimimerkillä jo mummoni alkoi taistelun nuorena rouvana eikä loppua näy vaikka mummokin jo mullissa..
- aloittaja
Jos nyt satut lukaisemaan tätä, niin olisi kiva jos vastaisit siihen että jos on vaikka sellainen hiekkamaa tai joku muu kuin siis savipohjainen maa, niin siihenkö passaisi vaan pelkkä multa kun ei ole tuota savisuus/liika tiiviys -ongelmaa?
- calmato
aloittaja kirjoitti:
Jos nyt satut lukaisemaan tätä, niin olisi kiva jos vastaisit siihen että jos on vaikka sellainen hiekkamaa tai joku muu kuin siis savipohjainen maa, niin siihenkö passaisi vaan pelkkä multa kun ei ole tuota savisuus/liika tiiviys -ongelmaa?
Multa ei ole mikään pelkkä, vaan maalajeista arvokkain. Tietysti se kelpaa, jos sitä on käytettävissä. Multa sopii hyvin hiekkamaahan.
- koska
Hiekka estää tiivistymistä sekä laskee veden läpi ja ylös tehokkaasti. Turve kuohkeuttaa.
Siksi siis laitan näitä kaikkia myös mullan lisäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719827- 766820
- 286486
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni996235Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv436099Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h1045987- 635405
- 465136
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on604460- 504070