Kovasti on keskustelua siitä minkä kokoiset saavat shetukoilla ratsastaa. Rupesin tuossa kerran miettimään, että minkätakia mielletään heti liian isoksi shetlanninponin selkään kun on ikää enemmän? Sillä enkö muiden keskustelujen perusteella ainakin voisi shetlanninponilla ratsastaa kun olen 156cm pitkä ja painan 48-49kg? Ikää tosin on 18... Tietysti ne pienimmät ja siroimmat ponit eivät välttämättä oiken mielellään minua kantaisikaan, mutta semmonen vähän normaalia isompi normi shettis?
Mitä mieltä olette???
Voiko aikuinen ratsastaa???
10
2047
Vastaukset
- Friisiläinen
Heijj!! :)
Mielestäni olet juuri sopiva ratsastamaan shetlanninponilla. Yleensä shettiksillä ratsastajat puhuvat, että yli 50-57 kiloiset eivät saisi ratsastaa enää shettiksillä. - Agroloki
Shettis (pienempikin), jaksaa kantaa sinua painosi puolesta mainiosti, mutta ongelmana on pituutesi. jos laitat itsellesi sopivat jalustimet, ovat jalkasi ponin mahan alla, liian lyhyillä jalustimilla polvesi osuu ponin lavoille tai/ja istut liian takana. Molemmissa tapauksissa sinun on hankala istua tasapainoisesti ja toisaalta hankaloitat ponin liikumista.
Voit ratsastaa shettiksellä satunnaisesti, jos joku tuttu poni on esim. kurinpalautuksen tarpeessa, mutta säännöllisempää ratsastukseen tarvitaan sekä sinun että hevosen hyvinvoinnin vuoksi isompi hevonen.
Jonkinlainen nyrkkisääntö: Ratsastajan optimi pituus on 10 senttiä yli hevosen säkäkorkeuden. Toki huomioiden hevosen rakenteen. - rv 25
minä ainakin ratsastin shettikselläni..se tosin oli hieman normaalia isompi..ei ylikorkea, mutta leveäselkäinen ja vankkrakenteinen..olin silloin 162 centtinen ja 50-52 kg..en tosin säännöllisesti, enkä mitenkään "kunnolla"..hieman käyntiä ja maastoilua..kauniin näköstä se ei varmasti ollut, mutta...kun painoa tuli lisää, oli pakko tyytyä ajoon:)
- lemmikkielainkoti
Shetlanniponi JAKSAA kantaa enintään n.50kg, mutta sitä ei kuitenkaan suositella, koska siltä menee selkä ja jalat. Siksi shettis onkin vain lasten ratsu. Tämä 50kg onkin se max, jonka jälkeen poni ei enää kestä, mutta sen lähellekään ei ole hyvä pyrkiä.
- Opsu!
Kyllä painosi puolesta voit! JOs se on vähän isompi shettis, niin minä ainakin ratsastaisin.
Mutta ei mitään ihan hirveän raskasta.- Apua!
Olen mennyt usein tunneilla vankkarakenteisella 135 cm korkuisella risteytysponilla ja hypännytkin. Olen 160 cm ja vähän alle 60 kg. Sillä ovat menneet paljon isommatkin ratsastajat.
Olenko rääkännyt ponia? Auttakaa, se on lempparini enkä halua kiusata sitä. Lopetan ennen ratsastamisen. - uniQue2
Apua! kirjoitti:
Olen mennyt usein tunneilla vankkarakenteisella 135 cm korkuisella risteytysponilla ja hypännytkin. Olen 160 cm ja vähän alle 60 kg. Sillä ovat menneet paljon isommatkin ratsastajat.
Olenko rääkännyt ponia? Auttakaa, se on lempparini enkä halua kiusata sitä. Lopetan ennen ratsastamisen.Et todellakaan rääkkää ponia....et missään nimessä. Selvemmin en vois enää sano, että ei poni tommosesta rääkkäänny. Menit koulua hyppäsit vähän isompia esteitä tai lähtisit parin tunnin maasto lenkille. Ei se semmosesta miksikään mene se lemppari ponisi!! Hauskoja ratsastelu hetkiä
- ratsuksi
Kyllä voisit ratsastaa shetlanninponilla, koska kyllähän ponitkin koulutetaan ratsuksi niin, että aikuinen ne kouluttaa.
- pinzuli
siis olet ihan sopivan kokoinen shettiksen selkään, kun et kerta paina tuon enempää. ja pituus on minusta enemmänkin ulkonäkökysymys, ja kyllä niihin lyhyempiin jalustimiin tottuu aika nopeesti niin ratsastaja kuin ponikin :) itse olen sinua isompi ja hypin välillä jopa esteitä noin metrisellä shettiksellä.
- Anonyymi00011
Shettis joka on treenattu ja ratsastettu,kantaa hyvin aikuisen selässään,meillä täällä suomessa jostai syystä näin tiukat linjat,olen käytännössä nähnyt isokokoisen aikuisen ratsastavan shettiksellä,kun mennään suomesta esim Alaskaan siellä ei näin tarkkoja olla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607502Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 75842
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745