Kovasti on keskustelua siitä minkä kokoiset saavat shetukoilla ratsastaa. Rupesin tuossa kerran miettimään, että minkätakia mielletään heti liian isoksi shetlanninponin selkään kun on ikää enemmän? Sillä enkö muiden keskustelujen perusteella ainakin voisi shetlanninponilla ratsastaa kun olen 156cm pitkä ja painan 48-49kg? Ikää tosin on 18... Tietysti ne pienimmät ja siroimmat ponit eivät välttämättä oiken mielellään minua kantaisikaan, mutta semmonen vähän normaalia isompi normi shettis?
Mitä mieltä olette???
Voiko aikuinen ratsastaa???
9
1958
Vastaukset
- Friisiläinen
Heijj!! :)
Mielestäni olet juuri sopiva ratsastamaan shetlanninponilla. Yleensä shettiksillä ratsastajat puhuvat, että yli 50-57 kiloiset eivät saisi ratsastaa enää shettiksillä. - Agroloki
Shettis (pienempikin), jaksaa kantaa sinua painosi puolesta mainiosti, mutta ongelmana on pituutesi. jos laitat itsellesi sopivat jalustimet, ovat jalkasi ponin mahan alla, liian lyhyillä jalustimilla polvesi osuu ponin lavoille tai/ja istut liian takana. Molemmissa tapauksissa sinun on hankala istua tasapainoisesti ja toisaalta hankaloitat ponin liikumista.
Voit ratsastaa shettiksellä satunnaisesti, jos joku tuttu poni on esim. kurinpalautuksen tarpeessa, mutta säännöllisempää ratsastukseen tarvitaan sekä sinun että hevosen hyvinvoinnin vuoksi isompi hevonen.
Jonkinlainen nyrkkisääntö: Ratsastajan optimi pituus on 10 senttiä yli hevosen säkäkorkeuden. Toki huomioiden hevosen rakenteen. - rv 25
minä ainakin ratsastin shettikselläni..se tosin oli hieman normaalia isompi..ei ylikorkea, mutta leveäselkäinen ja vankkrakenteinen..olin silloin 162 centtinen ja 50-52 kg..en tosin säännöllisesti, enkä mitenkään "kunnolla"..hieman käyntiä ja maastoilua..kauniin näköstä se ei varmasti ollut, mutta...kun painoa tuli lisää, oli pakko tyytyä ajoon:)
- lemmikkielainkoti
Shetlanniponi JAKSAA kantaa enintään n.50kg, mutta sitä ei kuitenkaan suositella, koska siltä menee selkä ja jalat. Siksi shettis onkin vain lasten ratsu. Tämä 50kg onkin se max, jonka jälkeen poni ei enää kestä, mutta sen lähellekään ei ole hyvä pyrkiä.
- Opsu!
Kyllä painosi puolesta voit! JOs se on vähän isompi shettis, niin minä ainakin ratsastaisin.
Mutta ei mitään ihan hirveän raskasta.- Apua!
Olen mennyt usein tunneilla vankkarakenteisella 135 cm korkuisella risteytysponilla ja hypännytkin. Olen 160 cm ja vähän alle 60 kg. Sillä ovat menneet paljon isommatkin ratsastajat.
Olenko rääkännyt ponia? Auttakaa, se on lempparini enkä halua kiusata sitä. Lopetan ennen ratsastamisen. - uniQue2
Apua! kirjoitti:
Olen mennyt usein tunneilla vankkarakenteisella 135 cm korkuisella risteytysponilla ja hypännytkin. Olen 160 cm ja vähän alle 60 kg. Sillä ovat menneet paljon isommatkin ratsastajat.
Olenko rääkännyt ponia? Auttakaa, se on lempparini enkä halua kiusata sitä. Lopetan ennen ratsastamisen.Et todellakaan rääkkää ponia....et missään nimessä. Selvemmin en vois enää sano, että ei poni tommosesta rääkkäänny. Menit koulua hyppäsit vähän isompia esteitä tai lähtisit parin tunnin maasto lenkille. Ei se semmosesta miksikään mene se lemppari ponisi!! Hauskoja ratsastelu hetkiä
- ratsuksi
Kyllä voisit ratsastaa shetlanninponilla, koska kyllähän ponitkin koulutetaan ratsuksi niin, että aikuinen ne kouluttaa.
- pinzuli
siis olet ihan sopivan kokoinen shettiksen selkään, kun et kerta paina tuon enempää. ja pituus on minusta enemmänkin ulkonäkökysymys, ja kyllä niihin lyhyempiin jalustimiin tottuu aika nopeesti niin ratsastaja kuin ponikin :) itse olen sinua isompi ja hypin välillä jopa esteitä noin metrisellä shettiksellä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.36011925Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko433542- 803126
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1122868- 962736
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam572576Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1592496Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2752364- 451501
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �151488