Tulipa kutsu sitten vapaaehtoiseen viikonlopun kertausharjoitukseen. Ihan mielellään tuota lähtisi MUTTA... Rahatilanne ei opiskelijalla ole kovin kummoinen, eikä PV todellakaan aio tulla vastaan.
Harjoituksen vapaaehtoisuuden vuoksi ei makseta kuin 3,60 € päiväraha kahdelta päivältä, muuta korvausta ei tule. Matkaakin olisi sen verran, että yhteensä kertausreissu venähtäisi reippaasti neljän vuorokauden ajalle. Palkka olisi huikaiseva; hieman päälle 0,11 € / tunti! Kylläpä houkuttaa.
Junassa rahamäärä riittäisi n. 1,5 olueen, eli siis ehkä yhteen tuoppiin jos sotkussa käy. Paluumatkalla olisi turha haaveilla vaikkapa Valtion Rautateiden maanmainiosta lihapullat & pottumuusi-annoksesta, PV:n kahden päivän korvaus ei riittäisi millään siihen.
Voisi siellä puolustusministeriön tai valtiovarainministeriön päässä vähän miettiä näitä asioita. Tekisi mieli lähteä, ja reserviläispalkka olisi ihan riittävä, muttamuttamutta... Kun ei makseta niin eipä pahemmin nappaa.
Onko kertaaminen nykyään vain rikkaiden hupia? Jos tällainen pelleily jatkuu vielä, niin mennään varmaan kohta venäläiseen käytäntöön; siellähän sotilaat joutuivat maksamaan ensimmäiset Tsetsenian sodan aikana omat matkansa rintamalle ja sieltä pois.
Jipii, kertaamaan! ...vaiko sittenkään?
3
880
Vastaukset
- nimenomaan
Ei todellakaan kannata ilmaiseksi lähteä kertausharjoituksiin. Kuka hullu nyt ilmaiseksi lähtisi jonnekin korpiin leikkimään?
Tienaan tasan 4 000 e kuukaudessa. Viikko kertaamassa - maksakoot tasan 1 000 käteen samoin tein plus kunnon korvaus raskaasta fyysisestä ulkona tapahtuvasta työstä, johon sisältyy lisäksi yötyötä. Lisäksi maksakoot työnantajalleni poissaoloni aiheuttamat kustannukset.
Jos näin, kyllä kiitos kertausharjoituksille. Ei muutoin. Eikä varsinkaan ilmaiseksi. Joku raja sentään. - pottumuusisi saat
Edellämainittujen ruhtinaallisten korvausten lisäksi saat myös ateriakorvausta tms, joka on sitä suurempi mitä pidempi matka. Ja onhan matka ilmainen!
- Teekkari
Jos kerran mieli tekee ja olet opiskelija niin miksi ihmeessa et lahtisi???
Matkat ilmaiset ja yllapito talon puolesta. Eihan siella ole pakko yhtaan rahaa kayttaa.
Olisiko sinulla mahdollisuus olla viikonlppuna toissa? Jos nain on, ymmarran jossain maarin.
Toisin sanoen mika on vaihtoehtoiskustannuksesi?
Ja edelleen, saastat myos siina, etta kotona sinun taytyisi itse maksaa murkinasi!
Sinallaan oelt oikeassa tuossa, etta pitaisi PLM:ssa (ja itseasiassa Eduskunnassa...) miettia asioita hieman enemman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2882397Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1372137Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132018- 1671508
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381257Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193878- 85876
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala448775- 50625