Tulipa kutsu sitten vapaaehtoiseen viikonlopun kertausharjoitukseen. Ihan mielellään tuota lähtisi MUTTA... Rahatilanne ei opiskelijalla ole kovin kummoinen, eikä PV todellakaan aio tulla vastaan.
Harjoituksen vapaaehtoisuuden vuoksi ei makseta kuin 3,60 € päiväraha kahdelta päivältä, muuta korvausta ei tule. Matkaakin olisi sen verran, että yhteensä kertausreissu venähtäisi reippaasti neljän vuorokauden ajalle. Palkka olisi huikaiseva; hieman päälle 0,11 € / tunti! Kylläpä houkuttaa.
Junassa rahamäärä riittäisi n. 1,5 olueen, eli siis ehkä yhteen tuoppiin jos sotkussa käy. Paluumatkalla olisi turha haaveilla vaikkapa Valtion Rautateiden maanmainiosta lihapullat & pottumuusi-annoksesta, PV:n kahden päivän korvaus ei riittäisi millään siihen.
Voisi siellä puolustusministeriön tai valtiovarainministeriön päässä vähän miettiä näitä asioita. Tekisi mieli lähteä, ja reserviläispalkka olisi ihan riittävä, muttamuttamutta... Kun ei makseta niin eipä pahemmin nappaa.
Onko kertaaminen nykyään vain rikkaiden hupia? Jos tällainen pelleily jatkuu vielä, niin mennään varmaan kohta venäläiseen käytäntöön; siellähän sotilaat joutuivat maksamaan ensimmäiset Tsetsenian sodan aikana omat matkansa rintamalle ja sieltä pois.
Jipii, kertaamaan! ...vaiko sittenkään?
3
746
Vastaukset
- nimenomaan
Ei todellakaan kannata ilmaiseksi lähteä kertausharjoituksiin. Kuka hullu nyt ilmaiseksi lähtisi jonnekin korpiin leikkimään?
Tienaan tasan 4 000 e kuukaudessa. Viikko kertaamassa - maksakoot tasan 1 000 käteen samoin tein plus kunnon korvaus raskaasta fyysisestä ulkona tapahtuvasta työstä, johon sisältyy lisäksi yötyötä. Lisäksi maksakoot työnantajalleni poissaoloni aiheuttamat kustannukset.
Jos näin, kyllä kiitos kertausharjoituksille. Ei muutoin. Eikä varsinkaan ilmaiseksi. Joku raja sentään. - pottumuusisi saat
Edellämainittujen ruhtinaallisten korvausten lisäksi saat myös ateriakorvausta tms, joka on sitä suurempi mitä pidempi matka. Ja onhan matka ilmainen!
- Teekkari
Jos kerran mieli tekee ja olet opiskelija niin miksi ihmeessa et lahtisi???
Matkat ilmaiset ja yllapito talon puolesta. Eihan siella ole pakko yhtaan rahaa kayttaa.
Olisiko sinulla mahdollisuus olla viikonlppuna toissa? Jos nain on, ymmarran jossain maarin.
Toisin sanoen mika on vaihtoehtoiskustannuksesi?
Ja edelleen, saastat myos siina, etta kotona sinun taytyisi itse maksaa murkinasi!
Sinallaan oelt oikeassa tuossa, etta pitaisi PLM:ssa (ja itseasiassa Eduskunnassa...) miettia asioita hieman enemman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316822Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235414- 1152560
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152036Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361755Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111986- 59948
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto30861Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43856