jalankulkijat kuopiossa lainsuojattomia?

Jussijoosua

Ärsyttää kuopiolaisten autoilijoiden liikennekäyttäytyminen suhteessa jalankulkijoihin. Tuntuu olevan aivan normaalia, että jalankulkijathan ne odottavat suojatien kohdalla, että autot kaahaavat ohi. Turhan harvoin käy niin, että auto pysähtyisi odottamaan. Tänään olin jäädä auton alle kun kävelin Minna Canthin katua jalkakäytävällä ja lähdin ylittämään Vuorikatua jalkakäytävän suuntaista suojatietä pitkin: takaa, siis Minna Canthin katua pitkin ajava auto kääntyi Vuorikadulle vasemmalle. Eikö tässä tilanteessa pitäisi olla aivan selvää, että kevyellä liikenteellä on etuajo-oikeus? Ajaja ei edes hidastanut kääntyessään!

Kirkkokadulla Musiikkikeskuksen kohdalla olevan suojatien aivan vieressä on usein pysäköitynä autoja. Eikö tuolloin pitäisi kaikkien ohiajavien autojen pysähtyä tuon suojatien eteen pysäköidyn auton kohdalla? No tätä en ole koskaan päässyt todistamaan, vaan autot posottavat jonossa ohi...

4

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pörrimirri

      Olet aivan oikeassa..aivan turhan usein pitää varoa autoa jos kävelee suojatiellä. Vihreän palaessa sekä jalankulkijalle että autoilijalle on autoilijan väistettävä!! Itselleni tulee tosi usein sellainen hoppu tunne, kun ylitän tietä. Autoilijoilla ei pinna kestä odottaa..Missään muualla kuin suomessa ei ole näin törkeää kohtelua jalankulkijoita kohtaan. Amerikassa ollessani kaikki autoilijat oikein odottivat, että menen tien yli:)

    • ...

      niimpä.. auton alle jäät, jos et ole varovainen.. muissa kaupungeissa olen huomannut, että autoilijat päästävät suojatien ylitse, vaikket vielä ole edes suojatiellä, vaan seisot ja odotat, että auto menisi ensin... koska olet tottunut siihen ettei kukaan tietenkään väistä!

      • ...

        kuopiossa taitaa olla paskimmat kuskit. Vilkun käyttäminen taitaa myös olla täysin vierasta autoilijoille. Ja se tasa-arvoinen risteys on että väistetään oikealta tulijaa..


      • Nokiallakin
        ... kirjoitti:

        kuopiossa taitaa olla paskimmat kuskit. Vilkun käyttäminen taitaa myös olla täysin vierasta autoilijoille. Ja se tasa-arvoinen risteys on että väistetään oikealta tulijaa..

        törttöily liikenteessä osataan ja jalankulkijat tuntuvat olevan vapaata riistaa.
        Eivätkä kuulemma poliisitkaan vilkku käytä.
        Sitten talviaikana 4 tonnin latukoe jyristää päivittän kevyenliikenteen väylillä, kun menee kaupungin laidoille tekemään latuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      78
      1980
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      546
      1178
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe